Strona główna Kultura Zmiana warty w trzemeszeńskim hufcu ZHP

Zmiana warty w trzemeszeńskim hufcu ZHP

3974
2

Wczoraj w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbył się zjazd trzemeszeńskiego Hufca ZHP. Zgodnie z aktualnym statutem tej organizacji funkcję komendanta hufca można pełnić tylko dwie kadencje.

Z tego powodu nie mogła kandydować dotychczasowa komendantka Stanisława Szymańska. Zjazd wybrał na tę funkcję Włodzimierza Losika.

S. Szymańska otrzymała natomiast tytuł honorowego komendanta. Weszła też w skład nowej komendy hufca. W nowych władzach zasiądą również: Teresa Górna, Beata Marciniak, Jagna Jatczak, Martyna Kwiatkowska, Paulina Kwiatkowska, Ireneusz Kasprzyk, Danuta Chojecka.

W Komisji rewizyjnej zasiądą: Anna Hęś, Marzena Stojek – Kowalik i Justyna Lis.

S. Szymańska związana jest z ZHP od młodych lat. Była harcerką już w szkole podstawowej. Od 1962 roku jako nauczycielka liceum zaangażowała się w działalność harcerską i instruktorską. Przez ostatnie 28 lat pełniła funkcję komendantki Hufca Trzemeszno. Nie sposób wyliczyć jej zasług dla tej organizacji. Warto zaznaczyć, że nasza gmina jest jedną z bardzo nielicznych w województwie, w których działa hufiec ZHP.

Ten szczebel harcerskiej struktury jest przyporządkowany zazwyczaj powiatom. Jak można było usłyszeć w dyskusji, utrzymanie tego stanu rzeczy nie było łatwe. W pewnym okresie władze wojewódzkie ZHP niechętnym okiem patrzyły na ten fakt. Dotychczasowa komendantka często podkreślała, że harcerstwo to rodzina. Starała się, aby znaleźli w niej miejsce zarówno najmłodsi, jak i seniorzy.

Mówił o tym w rozmowie z nami obecny na zjeździe Komendant Wielkopolskiej Chorągwi ZHP Tomasz Kujaczyński. Jak nam powiedział, zaangażowanie zarówno harcerskiej starszyzny, młodzieży jak i najmłodszych zuchów wyróżnia trzemeszeńskie harcerstwo na tle innych w województwie.

W okresie sprawowania funkcji komendanta przez S. Szymańską hufiec otrzymał medal „Za Zasługi Dla Gminy Trzemeszno”. Sama komendantka otrzymała tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Trzemeszno”.

Nowy komendant Włodzimierz Losik jest doświadczonym instruktorem harcerskim. Przez wiele lat pełnił funkcję zastępcy komendanta. Angażuje się w życie społeczne naszej gminy nie tylko jako harcerz. Jest aktywnym członkiem stowarzyszenia „Pod Żaglami”.

W trakcie zjazdu dotychczasowe władze otrzymały absolutorium. Na zakończenie podano grochówkę, a ustępująca komendantka sprezentowała obecnym okolicznościowy tort.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj