Strona główna Kultura Zmarła Teresa Rymarczuk, „Renia”

Zmarła Teresa Rymarczuk, „Renia”

4507
10

W poniedziałek, w wieku 92 lat, zmarła Teresa Rymarczuk, autorka pamiętnika, na podstawie którego powstała książka „Dziennik Reni”. Całe swe dorosłe życie spędziła w Elblągu.

Była córką Anny i Henryka Wrzeszczyńskich. Jej ojciec był nauczycielem, więźniem obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, a także założycielem Izby Pamięci w Niewolnie. Gdy został aresztowany przez Niemców, jego 11 letnia wówczas córka Teresa, zwana przez najbliższych Renią, rozpoczęła pisanie pamiętnika.

Jej zapiski to opis życia rodziny Wrzeszczyńskich w czasie wojny, ale także obraz wielu polskich rodzin, które musiały radzić sobie w tych okrutnych czasach. Na podstawie jej wspomnień powstała książka „Dziennik Reni”, której autorką jest Anna Rink, córka zmarłej T. Rymarczuk.

Spotkanie autorskie w trzemeszeńskiej bibliotece odbyło się we wrześniu 2019 roku. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Prezentujemy kilka zdjęć Autorki pamiętnika, między innymi z jej sentymentalnej podróży do Kamieńca, gdzie zamieszkiwała w czasie wojny i gdzie miały miejsce główne wydarzenia opisane w jej wspomnieniach.

Spotkała się wówczas między innymi z Henrykiem Nowakiem, nauczycielem i dyrektorem tamtejszej szkoły, w której przed wojną uczył i zamieszkiwał wraz z rodziną H. Wrzeszczyński.

fot. archiwum rodzinne

10 KOMENTARZE

  1. Czytałam 'Dziennik Reni” .Książka powinna być lekturą w szkole aby przybliżyć czas okupacji dzieciakom.Dodatkowa jej wartość to ,to,że dotyczy,y naszej okolicy.

  2. Bardzo smutna wiadomosc. Dziennik Reni przeczytałem z zapartym tchem, ciepło myśląc o tytułowej Reni i reszcie jej rodzenstwa. Ciekaw jestem jak potoczyły się ich dalsze losy. Dobrze ze udalo mi się zdobyć własny egzemplarz, smutno tylko ze nie zdobędę już autografu osoby, która to wszystko przeżyła i skrzętnie notowała w tych trudnych czasach wojny. Wyrazy współczucia dla rodziny. Pięknego wieku dożyła Teresa Rymarczuk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj