Strona główna Różne Zmarł ks. kanonik Jerzy Mostowski

Zmarł ks. kanonik Jerzy Mostowski

4660
22

Zmarł ks. kanonik Jerzy Mostowski – emerytowany proboszcz parafii w Kamieńcu. Urodził się 27 lutego 1942 roku w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1967 roku.

Był wikariuszem m.in. w Nakle, Mogilnie, Bydgoszczy, a także – przez krótki czas w 1972 r. – w Trzemesznie. Od 1985 do 2019 roku był proboszczem w Kamieńcu. Dał się tam poznać jako bardzo dobry gospodarz.

Dokonał gruntownego remontu zabytkowego drewnianego kościoła, wyremontował elewację kościoła w Szydłowie. Na te inwestycje potrafił pozyskać środki zewnętrzne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki bezpłatnemu wydzierżawieniu gminie przyległego do kościoła terenu i przy znacznym zaangażowaniu sołectwa, powstał atrakcyjny teren rekreacyjny.

Ks. J. Mostowski znalazł się wśród grupy kapłanów mianowanych w 2017 roku na stopień podporucznika Wojska Polskiego. Miało to być rekompensatą za wcielenie do zasadniczej służby wojskowej w czasach PRL-u.

Jak można przeczytać na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej, msza św. pogrzebowa śp. ks. J. Mostowskiego odbędzie się we wtorek, 28 września 2021, o 11.00 w kościele pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu.

Pochówek na inowrocławskim cmentarzu św. Józefa. Uroczystościom przewodniczyć będzie Prymas Polski.

22 KOMENTARZE

  1. Był to, jak napisał redaktor, bardzo dobry gospodarz! Potwierdza to jego działalność w naszym Kamieńcu. Wielka strata. Niech spoczywa w pokoju!

  2. Przecież nie on jeden jedyny został wcielony do służby. W tamtych czasach służba wojskowa była przymusowa (obowiązkowa – ładniej brzmi). Takich było więcej, takich było tysiące. których przymusowo, wbrew swojej woli, wcielono. I co? Jakoś innym nie nadano stopnia podporucznika. Skąd zatem taki awans dla kogoś kto nosi sutanne? Koloratka i umiejętnośc wygłaszania długich mów oraz znajomośc teologii jest bardziej przydatna w wojsku niż np. umiejętności mechanika?

  3. Trzeba tylko jedno wyjaśnić jeżeli chodzi o kościół w Szydlowie to największy remont był za ks.Romana Płaczka-Proboscza z Trzemzala wtedy całe wnetrze świątyni zostało dosłownie przewrócone i dzisiaj możemy je podziwiać

    • Moim zdaniem to właśnie Ks. KANONIK zrobił więcej niz poprzedni proboszcz przecież tamten kościół byl w opłakanym stanie… Moze nie tyle kościół co teren przykościelny. A wiadomo ze Ks. MOSTOWSKI mial sporo wrogów bo nienawiść ludzka nie zna granic.

  4. Zadbał o to ,żeby zmarli ,do czasu pogrzebu ,byli w kaplicy przedpogrzebowej ,a nie w domach-za jego czasów powstały kaplice w Kamieńcu i w Szydłowie .W tamtych czasach niewiele parafii miało takie kaplice.

  5. Był jaki był, każdy człowiek jsst inny.. U niego miałam swoje chrzciny, swoją komunię, swoje bierzmowanie.. On mi zwracał uwagę jak byłam za głośno w kościele.. To był ksiądz, to jego zawód, w domu był całkowicie innym człowiekem ten kto go znał prywatnie.. A jak ktos nie chodził do kosciola. A byl ochrzczony, po komunii po bierzmowaniu a przypomnialo mu sie ze bedzie chrzestnym czy coś podobnego to ja siennie dziwie ze nie chcial dac papierka.. Bo papierek zyskales tym iz chodziles do kosciola.. gdyby nie on w Kamieńcu nie byłoby plaży, siatkówki, placu zabaw…. Każdy ma swoje za uszami.. Mnie tez denerwował, ciągle byl nie zadowolony. Ale mimo wszystko był naszym księdzem w tym małym Szydłowie i Kamieńcu….. SPOCZYWAJ W POKOJU NA ZAWSZE PROBOSZCZU [*] ..

  6. Zobaczcie co po sobie zostawił ,park udostepnil,plaze,o teren zadbał jak żaden inny ksiądz,Kamieniec wyglada jak prawdziwy Kamieniec,czysty i z kamienia.Mieszkańcom życże samych takich Księży.Spoczywaj wpokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here