Strona główna Kultura Zmarł Kazimierz Kurtyka

Zmarł Kazimierz Kurtyka

1228
0

W ubiegłą środę zmarł w Poznaniu w wieku 80 lat Kazimierz Kurtyka, wieloletni prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie. K. Kurytka urodził się 4 stycznia 1935 roku w Świebodzinie. Jego rodzice Michał i Wanda z d. Misiaszek, poza Kazimierzem, mieli jeszcze dwóch synów: Zygmunta i Fryderyka.

Młody Kurtyka ukończył w 1953 roku słynące z tradycji patriotycznych Liceum Ogólnokształcące w Trzemesznie. W latach szkolnych aktywnie pracował w ramach uczniowskiego Koła Romanistów (był jego przewodniczącym). Należał również do szkolnego koła żeglarskiego i współpracował jako korespondent z Ligą Morską w Bydgoszczy. Na studia wybrał Poznań i tam zdobył magisterium w Wyższej Szkole Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) na specjalności handel zagraniczny.

Swoją edukację uzupełnił jeszcze w następnych latach w Krakowie na podyplomowym studium z zakresu spółdzielczości pracy. Od 1958 roku pracował w Wojewódzkim Związku Spółdzielni Pracy w Poznaniu, skąd w roku 1981 przeniósł się do Centralnego Związku Spółdzielni Budowlanych na stanowisko dyrektora. Ostatnie lata pracy zawodowej (2000-2003) Kazimierz Kurtyka poświęcił Towarzystwu Ubezpieczeń „Polisa”. Praktycznie od zawsze interesował się sportem i już w czasach studenckich był prezesem koła Akademickiego Związku Sportowego na WSE w Poznaniu. Potem przez lata był wiceprezesem Klubu Sportowego „Posnania”, należał do Zrzeszenia Sportowego „Start” w Warszawie, a za działalność sportową otrzymał srebrną odznakę „Zasłużony Działacz Turystyki” i liczne odznaczenia resortowe.

Wielokrotnie nagradzany za swoją rozległą aktywność społeczną i osiągnięcia zawodowe, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim, odznaczeniem „Zasłużony dla miasta Poznania”, „Zasłużony dla województwa wielkopolskiego”.

Jego żona Małgorzata zmarła po ciężkiej chorobie w roku 2005. Opiekę nad ojcem przejął syn Jacek wraz z małżonką.

W Trzemesznie (i nie tylko) Kazimierz Kurtyka był postacią znaną i powszechnie lubianą. Niezwykle oddany sprawom swojej ukochanej Szkoły – trzemeszeńskiemu liceum – i jej absolwentom. Aktywnie współuczestniczył w reaktywacji Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie w latach 80., a po śmierci jego prezesa Damiana Jura w roku 2004 pełnił funkcję prezesa zarządu stowarzyszenia aż do roku 2013.

Zawsze nienagannie ubrany, uśmiechnięty i gotowy do pomocy innym. Praktycznie do ostatnich dni spotykał się w gronie absolwentów i planował przyszłoroczny Zjazd. Zmarł nagle. Jego pogrzeb odbędzie się w środę 3 czerwca o godzinie 12:30 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.

kurtyka

(D. Konieczka – Śliwińska, A. Bilewski, M. Adamski)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj