Strona główna Różne Zielone światło dla „mieszkania plus”

Zielone światło dla „mieszkania plus”

7298
19

Na najbliższej sesji radni mają podjąć decyzję o przystąpieniu gminy do programu „Mieszkanie plus”. Program polega na wsparciu budownictwa mieszkaniowego na wynajem, adresowanego do średniozamożnych rodzin z możliwością wykupu w przyszłości.

Dyskusja nad projektem uchwały w tej sprawie odbyła się na obradach komisji Rady Miejskiej 20 lutego. Uchwała ma zobowiązać burmistrza m.in. do rozpoznania zapotrzebowania na tego typu mieszkania, a także dokonania analizy efektywności realizacji inwestycji.

Z założeniami programu zapoznał obecnych wiceburmistrz Dariusz Jankowski.

Jak zaznaczył, „mieszkanie plus” nie jest adresowane do osób ubiegających się o lokal socjalny i nie do wszystkich, którzy ubiegają się o lokal komunalny. W tym programie chodzi głównie o osoby, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność płacenia czynszu.

D. Jankowski uspokajał też radnych informując, iż gmina niczym nie ryzykuje przystępując do programu. Koszty, jakie poniesie na sporządzenie analizy (dofinansowane w 90% przez państwo) to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Przeciwnikiem udziału samorządu w programie był przewodniczący Benedykt Nitka. Podkreślał potrzebę budowy mieszkań typowo socjalnych. Stwierdził, że był uczestnikiem spotkania zorganizowanego w tej sprawie w urzędzie, zadawał wiele pytań i nie otrzymał satysfakcjonującej odpowiedzi.

Jak dowiedział się na spotkaniu, czynsz może wynieść około 12 złotych za metr. „Kogo będzie stać płacić 700 – 800 złotych za sam czynsz” – pytał radny.

Podał przykład osoby, która „chodzi za mieszkaniem” do burmistrza, była również w tej sprawie u przewodniczącego. „Osoba ta wyszła po krótkim czasie ze spotkania twierdząc, że program jest nie dla niej. To nie są mieszkania dla tej grupy osób. Tylko ja się pytam, dla kogo?” – zakończył swoją wypowiedź przewodniczący.

Nie zgodził się z nim wiceburmistrz. Zauważył, że czynsz w wysokości 12 złotych za metr nie jest zbyt wygórowanym jak na warunki trzemeszeńskie, ponadto program przewiduje dopłaty do czynszów dla mnie sytuowanych lokatorów.

Zdecydowanie odmienne zdanie od przewodniczącego rady miał Kacper Lipiński.

Słucham i nie dowierzam. Rozmawiamy grupa taka, grupa taka. Po to jest ta uchwała, żeby rozeznać sytuację i wtedy będziemy wiedzieć. Mówimy jasno tym ludziom, czy będą chcieli płacić czy nie. Jeśli gmina ma być sponsorem dla tych, którym nie chce się wziąć kredytu, to zasponsorujmy wszystkim te mieszkania. Moje pokolenie ma taki problem, że musi się zadłużyć na 30 lat i ja nie wymagam, aby mi gmina sponsorowała mieszkanie. Jest program, to należy go wykorzystać, a nie budować kolejny blok na Kasztanowej za 4,5 miliona” – tłumaczył radny.

Poparł go Marcin Jakubiak, który podał przykład swoich znajomych. Jak mówił, właściciel podniósł im właśnie czynsz do 700 złotych, nie mają zdolności kredytowej i właśnie dla takich osób jest to szansa.

W głosowaniu 10 radnych było za przystąpieniem do programu. (K. Lipiński, M. Jakubiak, Maciej Dalewski, Grzegorz Koperski, Dominik Woźniak, Piotr Lewandowski, Rafał Nawrocki, Tadeusz Pawlak, Agnieszka Bartz, Piotr Kołodziejczak).

Przeciwni byli Renata Buzała i Benedykt Nitka. Od głosu wstrzymała się Magdalena Laskowska.

19 KOMENTARZE

 1. Jak ktoś się wstrzymuje, to po kandyduje do Rady?Tym razem stchórzyła Pani Laskowska! Oj nieładnie…Nie ma się zdania, to posiedzieć sobie w domku byłoby lepiej dla dobra Gminy.

 2. Chyba nigdy nie zrozumiem toku myślenia pana Przewodniczącego. Trąbi wkoło, że gmina ma problemy finansowe, ale chętnie by wybudował blok socjalny.
  Brawo za to dla pana Lipińskiego. Dosyć rozdawnictwa i uczenia przez gminę, że mieszkanie się należy i już.

 3. Panie Przewodniczący Nitka i p. Buzała udowadniacie że jesteście pomyłką. Wszyscy musimy brać kredyty na mieszkania a państwo radni chcą budować mieszkania socjalne. Pytanie za co przecież twierdzicie że pieniędzy nie ma. A wydatek na jeden blok socjalny nie komunalny to co najmniej 2 mln zł o komunalnym nie mówię bo trzeba by pomnożyć razy 2. Brawo p. Lipiński nareszcie ktoś realnie myślący. Podjąć dalsze kroki i budować.

 4. Panie Nitka praca w radzie to nie tylko imprezy, kwiaty i medale. Panie Piechowiak zrób pan coś, kompromitacja goni kompromitacje na spółkę z p.Buzałą. Oboje dostaną Oscara za „złote usta”.

 5. Panie przewodniczący. Ta osoba, która „chodzi za mieszkaniem” to typowy przykład postawy roszczeniowej. Należało jej powiedzieć, że mieszkania sie wynajmuje lub kupuje, a nie dostaje od burmistrza. Tak samo powinien odpowiadać burmistrz takim osobom. Miałby mniejsze kolejki na korytarzu. Brawo panie Kacper. Ja też nie mam zamiaru sponsorować cwaniaków. Pan Nitka jak chce to może.

 6. 700zl 800zl za czynsz? kogo będzie na to stać to przesada. To nie Poznań czy Warszawa. W bloku tyle nie płacą ludzie co nie maja wykupionego lokalu na własność I sie smieja z tych co nabrali kredyty na mieszkania w bloku.Złodziejstwo w biały dzień. 500 600 zl to Max jaki można płacić nie róbmy z Trzemeszno Nowego Jorku.

  • Jakie znowu złodziejstwo? Wiesz na czym polega ten program? Przecież płacąc tyle wykupujesz sobie też własność tego mieszkania, które po kilkunastu latach będzie Twoje. Sam bym z chęcią na to poszedł gdybym mógł.

   • 700zł czy 800 zł to nie jest duży czynsz, szczególnie jeżeli mieszkanie przejdzie na własność, jak już porównujesz do Poznania to zapoznaj się z aktualnymi cenami. Średnia cena wynajmu za kawalerkę oscyluje w granicach 1500 zł, za 60m2 cena wynajmu to koszt ok 2000 zł, mowa o samym wynajmie bez rachunków. Czynsz w zależności od tego jaka spółdzielnia się zajmuje mieszkaniem może się drastycznie różnić, są takie miejsca gdzie płaci się 500 zł, a są takie gdzie powyżej 1000 zł. Do takiego czynszu trzeba by doliczyć kredyt, a tu już nie będzie tak kolorowo z otrzymanie takowego kredytu. W przypadku, gdy dochód wyniesie powiedzmy 3000 zł to za te 700 czy 800 zł spokojnie można dać radę. W przypadku gdyby to był kredyt hipoteczny kwota ta przypuszczam, że skończyłaby się powyżej 1500 zł, wszystko zależy od tego jak bank określi zdolność. Teoretycznie przy kwocie 250000 zł na 30 lat rata wynosi ponad 1000 zł i to zapewne przy bardzo dobrej zdolności, do tego jeszcze czynsz (nawet gdyby był max 500-600 zł) to i tak kończy się to dwukrotnie wyższą kwotą niż podana. Także gdzie tu złodziejstwo?

   • Gdzie tak piszez ze takim wysokim czynszem wykupujesz mieszkanie ? Czynsz A możliwość wykupienia to całkiem inne zagadnienia panie kolego. Jeżeli faktycznie tak by miało być to chętnych się znajdzie co nie miara i po znajomości będą przydzielc.

 7. Brawo paniw Nitka u nas potrzeba mieszkan tanszych i dla biedniejszych a nie tylko dla srednio zamoznych to nie Gniezno czy Poznan to biedne Trzemeszno gdzie dwoch pracuje to sobie poradza a gdzie pracuje jeden a drugi chory nie mowiac o ukladach przy przyjmowaniu do pracy.

 8. Ten program to jest szansa dla młodych. Nie każdy wybywa z Trzemeszna do innych miast A w Trzemesznie nie ma mieszkań na wynajem. Znam kilka chętnych osób które przystąpią do tego programu. A skoro tak krzyczą o socjale to dlaczego polowa się na to nie kwalifikuje ?!

  • Widzisz Koleżanko – z tym zapytaniem do Wice trzebabyłoby się zwrócić ale to przez odpowiednią komórkę w urzędzie. Zdziwisz się jak się dowiesz, że takowa nieistnieje. Trzemeszno to miasteczko na końcu świata – bociany w drodze. Bajki są nie tylko dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here