Grupa pasjonatów fotografii, działająca przy trzemeszeńskim Domu Kultury, postanowiła sięgnąć do jednej z najstarszych technik fotograficznych jaką jest cyjanotypia. Wczoraj odbył się wernisaż wystawy ich fotogramów.
Inspiracją dla tych prac był XIX-wieczny zielnik Wojciecha Pampucha, nauczyciela naszego gimnazjum. Jest to jeden z cenniejszych eksponatów szkolnej izby tradycji. Na czym polega ta tajemnicza technika tłumaczył Marceli Konieczny – opiekun i instruktor grupy fotografów.
Fotogram powstaje w wyniku nałożenia przedmiotu na materiał światłoczuły, a następnie poddania go działaniu promieni słonecznych (można robić to też pod lampą UV). Pojawia się wtedy obraz przedmiotu, na początku szary, który po włożeniu do wody nabiera błękitnego koloru.
Wystawa jest jednym z wydarzeń 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Na spotkaniu pojawili się jego organizatorzy – Mateusz Kiszka i Władysław Nielipiński oraz Krzysztof Szymoniak, autor książek o fotografii.
Zespół działała w składzie – Daniela Bodda, Anna Beśka, Bogumiła Matuszak, Barbara Antas, Jerzy Karczewski, Lucjan Wełniak, Piotr Talaga.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy DK.
To są ludzie z pasją… podziwiam Wszystkich a szczególnie pana Lucjana Wełniaka !!
👌Super .
No,no! Efektowne obrazki👍
Jaka jest róznica miedzy Polska a Titanickiem ?
– jak Titanic tonal to mial prąd swiatło i węgiel
Pewnie żałujesz że cię tam nie było, bo mieli prąd i węgiel, ale zapomniałeś dodać że i wody pod dostakiem.
kochany nie bój żaby za chwile bedziesz mial podwyzki z remondisu powoli nie wszystko na raz na Youtube mozesz tez zobaczyc wegiel cudowny sprowadzony przez nasz wspanialy Rzad ktory sie palic nie chce ogrodik kupil 30 ton do opalanie szklarni po 3 tysia za tone – zachecam do ogladania Youtube bo w TVP tego nie zobaczysz
No i wszystko jasne ,tvn i jego śledztwa 😂. Zrób sobie taki sam eksperyment jak oni ,z węglem polskim i się zdziwisz,bo też nie rozpalisz.
Brawo dla wszystkich pasjonatów.