Zdrożeje woda i ścieki

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×

Od kwietnia ubiegłego roku, co kwartał, spółka Remondis Aqua Trzemeszno składała propozycje nowych taryf za wodę i odprowadzanie ścieków. Przez ponad rok radni konsekwentnie odmawiali zatwierdzenia podwyżek wydając w tej sprawie stosowne uchwały o odmowie zatwierdzenia taryf.

Tak też stało się na sesji 31 maja. Spółka przedstawiła wówczas wniosek, w którym proponowała wzrost ceny wody o 7 groszy (z 2,70 zł na 2,77 zł), a ścieków o 1,53 zł (z 5,90 zł na 7,43). Stawki podane są w cenach netto. Należy do nich doliczyć 8% podatek VAT. Wniosek ten został zaakceptowany przez burmistrza i przedstawiony radzie, która propozycje te odrzuciła w podjętych uchwałach.

Tym razem zastrzeżenia do uchwał miał Wojewoda Wielkopolski i wydał w tej sprawie rozstrzygnięcia nadzorcze, osobne dla wody i ścieków, w których orzekł nieważność obu uchwał.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu, podstawą do odmowy zatwierdzenia taryf może być sporządzenie ich niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Według wojewody, Rada Miejska w Trzemesznie zbyt ogólnikowo uzasadniła niezgodność z prawem nowych taryf. Powołując się na przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, rada nie podała jaki konkretny przepis został przez spółkę naruszony.

Rozstrzygnięcie wojewody może być zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Może to uczynić Rada Miejska. Jej przewodniczący Sławomir Peno zapowiada, że zaproponuje radnym podjęcie stosownej uchwały w tej sprawie. Słabe to jednak pocieszenie dla mieszkańców.

Okazuje się, że złożenie skargi nie wstrzymuje rozstrzygnięcia nadzorczego. Jak nas poinformowała Anna Czuchra z gabinetu Wojewody Wielkopolskiego “zgodnie z treścią art. 24 ust. 5b ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2017 r. poz. 328), w razie stwierdzenia przez organ nadzoru nieważności uchwały o odmowie zatwierdzenia taryf, taryfy zweryfikowane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia doręczenia przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu rozstrzygnięcia nadzorczego”.

W najbliższym czasie możemy więc spodziewać się wyższych rachunków za wodę i ścieki. Będzie to pierwsza podwyżka od 4 lat. Ostatnia zmiana taryf miała miejsce w marcu 2013 roku.

24 Komentarze do Zdrożeje woda i ścieki

ogloszenia
 1. Anonim napisał(a):

  Dobra zmiana

 2. roobin napisał(a):

  Najpierw niech zrobią porządek z wywozem ścieków z gniezna do naszej oczyszczalni! Cysterny przywoza ciagle w czasnie dnia z kaliny i gniezna a mowia ze oczyszczalnia nie ma mocy przerobowej pozniej syf w jeziorze plywa!

 3. berenike napisał(a):

  złodzieje

 4. Mieszkaniec napisał(a):

  Rozwiązać umowę z Remondisem. To jedyne rozwiązanie. Burmistrz zaakceptował podwyżki i taki jest w końcu efekt. Wojewoda w końcu pękł. Biegali co kwartał z podwyżkami.Szanowna Rado Miasta odwołać się do WSA i pogonić ich z Trzemeszna. Niemcy dyktują nam ceny śmiechu warte a mamy 60 % udziałów.
  A gdzie realizacja uchwały o powołaniu kancelarii w celu rozwiązania umowy z Remondisem? Może czas się tym zająć p Burmistrzu luty dawno minął ?Chyba że nie ma pan czasu ?

 5. i co cwaniaczki trzemeszenskie? napisał(a):

  wybraliscie wlodarza ktory wprowadzil remondis – teraz placcie.
  Macie 2 burmistrzow ktorzy rzadza jak widac slabe to rzady i nieudolne

  cale k..a szczescie ze juz tam nie mieszkam bo place marne a rachunki wysokie – wybierzcie go na kolejn akadencje to moze i kolejne rachunki wam wzrosna

 6. Mariusz napisał(a):

  Przestrzegałbym przed takim postrzeganiem sprawy. Niedobry remondis i niedobry Burmistrz chcą podwyżek wody ale z odsieczą mieszkańcom podąża bohaterska Rada Miejska. Państwo radni, uderzcie sie w piersi. Własne. Oczywiście zapytacie w tej chwili, “my? z jakiej racji? przecież głosowaliśmy zawsze przeciw”. Ano. Tylko Wasza postawa była “nie bo nie”. Żadnych merytorycznych argumentów poza może jednym, że remondis to Niemcy. ( dla was merytorycznym oczywiście) Czy podjęliście kiedykolwiek dyskusję, negocjacje, zaproponowaliście inne rozwiązanie? Jestem na 100% pewny, że można było dogadać się aby podwyżki były znacznie mniej odczuwalne. Bo przecież każdy normalnie myślący człowiek wie na ile przez 4 lata wzrosły różnego rodzaju koszty, głównie koszty pracy ale nie tylko. Ale dla Was to nieważne. Ważne , że głosowanie przeciw podwyżkom jest takie trendy, takie chwytliwe wyborczo. To teraz macie. Przepraszam. Mamy. Budzimy sie wszyscy z ręką w nocniku.

  • Mieszko l napisał(a):

   Matematyka jest jedna innym gmina woda wytryskuje i leci piechotą do odbiorców a remondis kolego już nie długo się dowiemy co to za przyczyny

 7. Postrzeganie sprawy Mariusza napisał(a):

  O jakim postrzeganiu pan mówisz? Gmina ma 60% udziałów i co i nic. Jednomyślność głosowania ubezwłasnowolniła Gminę która nie ma nic do powiedzenia w tej spółce. Następne, sprawy podatkowe. Nie płacenie podatków od złożonych przez siebie deklaracji np: za rok 2016. Organ podatkowy w tym wypadku Gmina powinna wysłać upomnienia lub wezwania następnie tytuł wykonawczy albo komornik. Zwykłemu obywatelowi wyślę ale dlaczego tego nie robi wobec Remondisu ? Mówisz koszty pracy popytaj pracowników jak zarabiali 4 lata temu i jak potężnie wzrosły im wynagrodzenia dzisiaj. Negocjacje,do tanga trzeba dwojga a Niemcy nie po to tu przyszli żeby negocjować tylko robić kasę. Kardynalne błędy w zapisach umowy postawiły ich w pozycji uprzywilejowanej i dzisiaj ponosimy tego konsekwencje. Ktoś na to pozwolił i wszyscy wiemy kto. W dodatku powoływać się we wniosku o podwyżki na podatek którego się nie płaci. To już bezczelność. I jeszcze jedno nigdy nie było głosowania “nie bo nie”. Inaczej już półtora roku temu by podwyżki weszły. Trochę obiektywizmu panie kolego. Rada Miasta odwoływać się do WSA I podjąć kroki prawne wobec Burmistrza. To jest działanie na szkodę Miasta szczególnie w sprawie podatków. Wszyscy je płacimy a nie którym nawet upomnienia się nie wysyła he, he.😀 lub umarza. Nie wspomnę o umowie dzierżawy sieci wod.kan. na 25 lat i stałym czynszu. Dobrej nocy życzę i pozdrawiam.

  • Wójt - Wilkowyje napisał(a):

   No to żeś pojechał po całości. Z tego co się orientuje to Rada spotkała się z Remondisem ale Remondis nie chce w niczym ustąpić. Prawda jest jedna ktoś kogoś zrobił w konia i zgadnijcie kto kogo? P. Tomczak może się śmiać do bulu i co mu p.Burmistrz zrobi ? L…..e jak Sikorski Amerykanom. Pozdrawiam. Niech żyje wolność w/g niemca z krwi i kości 😀😀 he, he.😀

 8. MaciejW. napisał(a):

  Jeszcze jeden ciekawy wątek, spisania umowy prawnej – prywatyzacyjnej – skoro gmina – mieszkańcy mają większościowe udziały, a decyzyjność jest w rękach Remondis w kluczowych kwestiach to pogratulować kancelarii – Leśny, która nie chce ujawnić treści umowy – bo jak podali do wiadomości opinii publicznej – jest to ich patent prawny !

  Remondis ma mniej, ale może więcej … to jest ten patent – konstrukcja prawna …

  Gdzie jest Niemiec krwi i kości, i Mieszkaniec, którzy tak zajadle gardłują o wolności w Polsce ? To w imię tej wolności wyegzekwujcie treść umowy jak wyzbyto się naszego mienia ??

  • niemiec z krwi i kości napisał(a):

   Drogi Macieju,

   Właśnie ten stan, jaki mamy obecnie w naszej gminie, potwierdza, że mamy wolność, wolność gospodarczą!
   A to, że decydowali i nadal o tej transakcji i losach gminy decydują ludzie niekompetentni to jest inna historia, ale to też jest potwierdzenie tejże wolności, i tu napiszę o wolności wyboru.
   To, że demokracja nie jest idealna wszyscy wiemy.
   Na chwilę obecną prezydentem jednego z mocarstw można zostać jak się ma górę pieniędzy, innego zaś jak jest się niezłym draniem, a u władzy w gminie mogą zasiadać ludzie niekompetentni. I wszyscy powyżej robią sobie kpinę w cieniu wolności ale zostali wybrani demokratycznie (przynajmiej niektórzy tak twierdzą).
   To, że Niemcy są gospodarni i wykupują bądź budują na polskiej ziemi fabryki czy firmy to nie jest ich wina tylko nasza!!!
   Na przykład kto kazał gospodarzom sprzedać ziemię w Lubiniu Niemcom, jak to wielu lubi pisać? Ja nie wiem ale na to też pozwoliła wolność, a to że z niej na wielu płaszczyznach nie potrafimy korzystać to już jest tylko nasza wina!!!
   Polaków

   A propos umowy z Remondisem mogę się jej domagać jak Mieszkaniec i jej zerwania też ale proszę wybaczyć nie ja jestem radnym czy burmistrzem! Jako ich jeden z wielu szef, domagam się tego od moich pracowników (radnych, burmistrzów), na których płacę jak my wszyscy ciężkie podatki więc chyba mogę tego oczekiwać!

   Czy się doczekam? Wątpię, skoro przewodniczący RM tak wychwalany przez wielu podpisuje uchwałę, która jest obalona i skutkuje to później podwyżką cen wody i ścieków dla wszystkich mieszkańców. To powinno dać wszystkim już dzisiaj do myślenia!

   Jeśli czuje się Pan nieusatysfakcjonowany faktem, że nie plułem na Pana czy bleblałem bez sensu to przepraszam ale serio nie czuję takiej potrzeby, a Pan mi ją usilnie wmawia.

   I ostatni konkret (których podobno nie podaję).
   99% wpisów jest anonimowych więc Pana śmieszą, a mimo to odpisuje Pan niemal na wszystkie.

   Ciekawe, nieprawdaż?

   • MaciejW. napisał(a):

    Panie Niemcu,

    jak się Pana odpowiednio zdopinguje, to aż chce się Pana czytać, satysfakcję mam pełną – zresztą jeśli chodzi o Pana wpisy dotyczące gminy, to zawsze cechowała je troska o nasze dobro wspólne … Tylko, ta wolność gospodarcza, mnie trochę różni z Pana zdaniem, mamy wolność ale dla silnych podmiotów – temat jest wielokrotnie złożony …

    Z tego co wiem, to analiza prawna dotycząca rozwiązania umowy, jest zamrożona na jednym z urzędniczych biurek – a chętnie bym ją poznał, oczywiście również analizę ekonomiczną i plan zagospodarowania naszą własnością w razie rozwiązania … No bo trzeba podejść do tematu kompleksowo …

    • łukaszek napisał(a):

     Przestań człecze pierdzielić. To Ty jesteś współwinny temu co tu się dzieje. Co prawda po czasie ale powoleńku poznajemy tych co tak bardzo chcieli obecnego Burmistrza. Zjedź na inny tor . Najlepiej na bocznicę. Jesteś spalony jak pozostałe przydupasy.

     • MaciejW. napisał(a):

      Łukaszku czy Ty przypadkiem adresu nie pomyliłeś ? Czy masz jakieś wiadomości, na pokrycie swoich tez ? Bo to absurdalnie komiczny zarzut …

      Tym bardziej, że świetnie pamiętam co pisałem podczas ostatniej kampanii … Na moje szczęście internet też pamięta.

 9. Piotr napisał(a):

  Jest kwestia zasadnicza,dlaczego burmistrz zweryfikował pozytywnie te stawki? Czy podjął choć próby negacji czegokolwiek w tych taryfach ? dla kogo on działa? skoro to uczynił to mamy to co mamy,takiego burmistrza który tylko gra wybitnie tylko na uczuciach i litości- nie zrobiłem, nie dopilnowałem ,biorę na klatę,to jest po prostu kompromitacja za którą my mieszkańcy płacimy i płacić będziemy,pewnie nie jedne kwiatki jeszcze nam wyrosną.

  • vigilance napisał(a):

   Jak można było zaufać i powierzyć urząd burmistrza (za pierwszym razem) komuś kompletnie pozbawionemu doświadczenia, bez odpowiednich kwalifikacji, oraz kompetencji? Jak można było powierzać mu ten urząd raz jeszcze po nieudanej pierwszej kadencji i potem jeszcze raz? Czym kierują się wyborcy w naszej gminie w swojej, jak się trzykrotnie okazuje, większości?

 10. Felicja napisał(a):

  Ostatnio w gminie słychać podwyżki, na każdym szczeblu. takie cuda. widać że zbliżają się wybory, a koszty przejdą na gminę jak by nie patrzeć ,
  Gratuluję. DOTACJĘ A KTO W NICH PRZODUJE??????

 11. Rysiek napisał(a):

  Panie Dereziński,czy Ciebie sumienie nie rusza,kogo reprezentujesz interesy Remondisu czy nas mieszkńców,ile jeszcze to wszystko nas będzie kosztować,wszystko się rozwala nawet z przedszkolami sobie człowieku nie radzisz ,twoja nieporadność i nieudolność sięga zenitu.Szukać ze świeczką takiego włodarza.

 12. Anonim napisał(a):

  Czyli w tym roku gmina zrobi za swoje inwestycje w kanalizację i wodę, a niemcy będą tylko kasować? Interes życia.

 13. MaciejW. napisał(a):

  To jak się mają te FAKTY NIE MITY z pierwszego punktu Panie Burmistrzu to obecnej współpracy:

  https://www.facebook.com/574370992668380/photos/rpp.574370992668380/587661118006034/?type=3&theater

  Cytując … Nigdy się tyle nie kłamie jak przed wyborami, w czasie wojny lub po polowaniu.

 14. x napisał(a):

  ALE ZACHOD DUPE NAM RZNIE DOBRE NIE MA CO CZYSTE PIENIAZKI LECA .

 15. MIESZKANIEC napisał(a):

  Jednym slowem bede wode kupowac w bankach w sklepie bedzie mi to sie lepiej oplacac dlatego ze bede mie czysta a nie placic za zybure co leci z kranu.

  • vigilamce napisał(a):

   Nie będziesz. I w tym sęk. Wszyscy skazani jesteśmy na ponoszenie konsekwencji decyzji podjętych przez niewłaściwego człowieka na niewłaściwym miejscu. Dlatego tak ważna jest chłodna głowa i odrzucenie emocji przy urnach wyborczych. Inaczej tak właśnie kończy się radosna twórczość niekompetentnych ludzi na decyzyjnych stanowiskach, oraz płonne nadzieje naiwnych ludzi zawierzających komuś tylko dlatego, że”ma gadanego”, prowadzi zabawy w parku, czy konferansjerkę na meczach Huraganu Pcim Dolny.

 16. Anonim napisał(a):

  Takie pytanie. Ile niemcy zainwestowali? Gmina sama inwestuje, nic się nie zmieniło. Bida jak była tak jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powered by WordPress | Designed by: SEO Consultant | Thanks to los angeles seo, seo jobs and denver colorado