Strona główna Wyróżnione Zdjęcia Niemek z okresu wojny

Zdjęcia Niemek z okresu wojny

4649
17

Prezentujemy dziś kolejne zdjęcia wykonane przed laty w Trzemesznie. Na fotografiach widoczne są kobiety, najprawdopodobniej Niemki.

Świadczą o tym napisy w języku niemieckim, a także rok wykonania – 1944. Jak można zauważyć, kobiety są w dobrych nastrojach, dobrze ubrane, co z pewnością odróżniało je od Polek w okresie wojny.

Fotografie publikujemy wraz z ich oryginalnymi opisami, tam gdzie one występują.

Może ktoś z Czytelników wie coś więcej na temat tych zdjęć? Podobne fotografie z tego samego okresu można znaleźć w internecie, my prezentujemy tylko te, których jesteśmy właścicielami. Autor zdjęć jest nam nieznany.

17 KOMENTARZE

 1. A jakichś ładnych Polek nie było? Tylko musza być Niemki?
  Do zdjęć to zazwyczaj każdy się uśmiecha, co nie znaczy o dobrym nastroju. Z takich czarno-białych zdjęć trudno jest wywnioskować czy ktoś jest dobrze ubrany czy nie i czy jest lepiej ubrany od Polek, zwłaszcza, że nie ma do czego porównywać!
  Jedynie napisy po niemiecku mogą wskazywać, że to Niemki, bo watpliwe jest, żeby Polacy, nawet znający język niemiecki, podpisywali po niemiecku.

 2. W którym miejscu napisaliśmy, że są one ładniejsze od Polek? Po drugie, użyliśmy słowa „najprawdopodobniej”. Po trzecie, nie były to czasy, w których każdy miał aparat fotografoczny w kieszeni jak to bywa dzisiaj. Fotografia z pewnością nie była tania, a Polakom, jak nietrudno sie domyślić, w tym czasie wiodło się gorzej niż Niemcom.

 3. Właśnie.że na zdjęciu widać ,że są ładnie ubrane i radosne.Szkoda ,że coraz mniej ludzi może nam opowiedzieć o tych latach.Polacy,Żydzi,Niemcy to część historii naszego miasta.

 4. Wszystkie zdjęcia związane z naszym pięknym miasteczkiem są ciekawe. Tylko władza jest okrutna i nieudolna. Wszyscy won z gminy.

 5. Szwaby to w pierwszej kolejności powinni wypłacić odszkodowania Polsce za II Wojnę Światową. Rozejrzyjcie się na około i pomyślcie jak nisko upadliśmy jako Polacy skoro wody nie potrafimy sobie sami doprowadzić, jak i obronić przed wykupem polskiej ziemi. O taką Polskę walczyli nasi przodkowie?

 6. „Tytuł I. Straty niematerialne: rozstrzelanie męża i syna; wysiedlenie od 20 października 1939 roku do 28 lutego 1945 roku; utrata życia żywiciela wskutek zamordowania 45 letniego męża, straty moralne wskutek utraty życia najbliższego członka rodziny 18 letniego syna; doznanie prześladowań narodowościowych, rasowych, politycznych, maltretowania w areszcie jako żona rozstrzelanego.
  Tytuł II. Straty w gospodarstwie: Powierzchnia ogólna 115 hektarów, grunty orne 98 hektarów, łąki 14 hektarów, pastwiska 2 hektary, sady i ogrody 1 hektar. Inwentarz martwy 2 żniwiarki, 2 sieczkarnie, 1 siewnik, 1 kierat, 12 wozów i bryczek, 13 pługów, bron i innych, 1 lokomobila, 300 cetnarów zboża. Inwentarz żywy 27 koni, 40 sztuk bydła rogatego, 45 sztuk trzody chlewnej, 365 sztuk drobiu. Gospodarstwo domowe odzież męska 12 kompletów, odzież kobieca 20 kompletów, dziecięca 30 kompletów, obuwie 20 par, pościel 12 kompletów, meble 8 pokoi, sprzęt kuchenny 2 kuchnie, zapasy 1000, roczny dochód z gospodarstwa 5000 straty za każdy rok wysiedlenia. Konfiskata, rabunek 28 września 1939 roku 2000, książki 4500” – cyt. w: II wojna światowa w Trzemesznie. Tom I., s. 201

 7. Z jednej strony pompatyczne składanie kwiatów, stawianie pomników polskim bohaterom, wzniosłe słowa o tych, którzy bronili Polski przed niemieckim agresorem i okupantem.
  Z drugiej strony takie wypowiedzi jak tego, który gardzi Polakami pisząc, że „Kolejne pokolenie niemieckie ma płacić polusom wiecznie za woje???? ”
  To jak to jest? Co jest wam bliższe sercu ? Bycie patriotą szanującym siebie, swoją ojczyznę i rodaków czy bycie rzecznikiem interesów Niemiec?

 8. Oglądając zdjęcia innych komentarzy
  się człowiek nie spodziewał !!!
  Przykre !!! Schämen kann man sich für solche Kommentare!!
  Ładne Europejki cieszące się chwilą !

  • Może jeszcze mamy się cieszyć z tego, jak to Niemcy dobrze się czuli w okupowanej przez nich Polsce?
   Fakt jest taki, że to Niemcy napadli na Polskę!
   Fakt jest taki, że to Polacy byli mordowani przez zbrodniarzy niemieckich.
   Przykro to jest słuchać pieśni wychwalających naród, który chciał zniszczenia Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj