Strona główna Różne Zasady dystrybucji tabletek jodku potasu w gminie Trzemeszno

Zasady dystrybucji tabletek jodku potasu w gminie Trzemeszno

3693
9

Urząd Miejski Trzemeszna otrzymał tabletki zawierające jodek potasu dla mieszkańców gminy Trzemeszno. Informujemy, że przygotowanie tabletek z jodkiem potasu to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

W obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje!

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo są w gotowości. Został opracowany „Plan dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem”, w którym wyznaczono punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu dla danego terenu oraz schemat postępowania podczas uruchomienia akcji jodowej.

Najważniejsze, by nie stosować jodku potasu na własną rękę!

O rozpoczęciu akcji jodowania będziemy informowali, kiedy rzeczywiście zajdzie taka konieczność. Do mieszkańców zostanie wysłany alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na telefony komórkowe z informacją o uruchomieniu akcji jodowej, dodatkowo o rozpoczęciu akcji będzie informował także Urząd Miejski Trzemeszna.

Stosowanie jodku potasu jest wskazane w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie do atmosfery radioaktywnych izotopów jodu. Ma on na celu zapobiegać wychwytywaniu radioaktywnego jodu przez tarczycę. Tabletki z jodkiem potasu mogą być przyjęte wyłącznie po wyraźnym wezwaniu przez służby. Zaleca się jak najszybsze przyjęcie tabletki najlepiej w ciągu 2 godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania. Wystarcza jednorazowe podanie zalecanej dawki.

Każda pełnoletnia osoba, która w ciągu 8 godzin po rozpoczęciu akcji jodowania zgłosi się do punktu, otrzyma tabletki dla członków rodziny. Środek będzie należało przyjąć w domu, zgodnie z dawkowaniem:

 • Noworodki do 1 miesiąca życia, 16 mg – ¼ tabletki
 • Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat, 32 mg – ½ tabletki
 • Dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat, 65 mg – 1 tabletka
 • Dorośli, osoby w podeszłym wieku (do 60 lat) i dzieci w wieku powyżej 12 lat, 130 mg – 2 tabletki
 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek), 130 mg – 2 tabletki

W załącznikach znajdują się:

broszura informacyjna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
ulotka producenta dołączona do opakowania – informacja dla pacjenta
lista punktów dystrybucji tabletek jodowych na terenie gminy Trzemeszno, w których w razie wystąpienia konieczności będą wydane tabletki

O ewentualnych zmianach będziemy informowali na bieżąco.

UM Trzemeszno

9 KOMENTARZE

  • Od niespełna roku jest wojna na Ukrainie i istnieje zagrożenie uszkodzenia elektrowni jądrowej/bomby jądrowej. Historia pamięta awarię bloku w jednej z ukraińskich elektrowni i wtedy również stosowano jod.

 1. Tylko problem jest taki, że gdy zajdzie konieczność zarzycia tego preparatu to 99% mieszkańców gminy nawet nie dopcha się do urzędu czy gdzie tam go będą rozdawać takie będą korki, tłum i zamieszanie.

 2. Nie udało się z zastraszyć uświadomionych covidem to teraz zastraszają społeczeństwo wybuchem,, nuklearnym,, . Czego ten pier…… ny PiS jeszcze nie wymyśli? Narobili sufu a teraz zwalają winę na wojnę, która trwa od dziewięciu lat.

  • Pierwsza część komentarza to prawda i że wojna trwa już od dawna . Nie bronię tego rządu, ale Pis nie rządzi w innych krajach ,gdzie też ten specyfik chcą ludziom wcisnąć. Miejmy nadzieję że kiedyś prawda wyjdzie na jaw , ale to już i tak będzie wszystko za późno , a ,,barankom,, będzie wszystko jedno.

 3. Żeby uswiadomic. PiS rozpoczął wojenkę z Rosją narażając Nasz kraj na ewentualność globalnej zagłady. Społeczeństwo musi wiedzieć, że Rosja ma skierowane m. Innymi rakiety hiperboliczne na wszystkie obiekty strategiczne RP. Oczywiście to nie wszystko. Wystarczy jeden fałszywy krok i po zawodach. Znając historie nikt palcem nie kiwnie. To co obserwujemy w przekazach głównego nurtu (PiS) to brednie i zgniła propaganda. Pretekstem doprowadzenia do zapaści ekonomicznej nie jest wina PiS-u lecz wojna na Ukrainie. Inflacja wina Rosji i Tuska itd. Ręce opadają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj