Strona główna Różne Zadbano o zieleń i pomniki przyrody

Zadbano o zieleń i pomniki przyrody

2166
10

W październiku i listopadzie na terenie Gminy Trzemeszno realizowano dwa projekty związane z pielęgnacją zieleni, oba zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

Przedsięwzięcie pn. „Ochrona i rozwój obszarów zieleni w miastach jako elementu systemów miejskich korytarzy ekologicznych i przewietrzania miast, a także przeciwdziałania efektowi termicznemu na terenie Miasta Trzemeszna” otrzymało dofinansowanie w formie dotacji w kwocie 105.000 zł. Pokryło ono 70 procent kosztów realizacji tego zadania. Jego całkowity koszt to 150.000 zł. 

W ramach tego projektu wykonano pielęgnacje zieleni miejskiej w północnej i centralnej części Trzemeszna, na nieruchomościach stanowiących własność Gminy Trzemeszno. Zabiegowi pielęgnacji poddano blisko 350 szt. drzew, dwa musiały zostać usunięte. Dokonano również 40 szt. nowych nasadzeń drzew rodzimych gatunków (lipa drobnolistna, klon zwyczajny, jarząb pospolity, brzoza brodawkowata) na ul. Dworcowej, plac Powstańców oraz ul. Śniadeckich.

Pielęgnowane drzewa znajdują się wzdłuż ulic tworząc aleje oraz oazy zieleni na placach wśród śródmiejskiej gęstej zabudowy. Znaczna większość z nich to starodrzew (m.in. kasztanowce, lipy, jesiony, wierzby, głogi), który wymaga zabiegów w celu ich zachowania. Drzewa w alejach i na placach tworzą miejskie korytarze ekologiczne i przewietrzania miasta, tworzą zielone bariery od znajdujących się w ich sąsiedztwie zakładów przemysłowych w północnej części miasta. Prace prowadzone były m.in. na ulicach: Dworcowej, Jesionowej, Przemysłowej, Toruńskiej, Mogileńskiej, Mickiewicza, Św. Jana oraz na placach: Powstańców, Św. Wojciecha i Kosmowskiego.

W końcowym etapie nasadzono 40 szt. drzew rodzimych gatunków (lipa drobnolistna, klon zwyczajny, jarząb pospolity, brzoza brodawkowata) jako rozwój i uzupełnienie istniejącej zieleni na ul. Dworcowej i  pl. Powstańców oraz ul. Śniadeckich.

Drugi projekt pn. „Prace pielęgnacyjne pomników przyrody w Gminie Trzemeszno” dofinansowano w kwocie 49.000 zł, całkowity koszt 70.000 zł. Na terenie gminy znajduje się wiele pomników przyrody, które wymagały wielu prac pielęgnacyjnych, takich jak usunięcie fragmentów konarów i gałęzi złamanych, nadłamanych, zwieszonych, zamierających oraz posuszu, ze szczególnym uwzględnieniem gałęzi i konarów i odrostów odkorzeniowych stwarzających bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa.

Pomniki przyrody, poddane zabiegom: Aleja drzew z gatunku Tilia cordata Mill. (lipy drobnolistne – 34 szt.) – Aleja Szymańskiego w Trzemesznie, Jesion wyniosły Fraxinus excelsior L. – Brzozówiec, Dąb szypułkowy Quercus robur L – Trzemeszno – teren cmentarza, topola biała Populus alba – 4 drzewa – Trzemeszno – teren cmentarza, lipa drobnolistna Tilia cordata Mill – Szydłowo, Żywotnik zachodni Thuja occidentalis – Szydłowo. 

Urząd Miejski Trzemeszna

10 KOMENTARZE

 1. Ale w parku nie widać zeby ktoś dbał o drzewa i grabil liście A nie wspomnę o stadionie piaskowym I w kolo niego nikt nic nie robi porządku !!!!! Taka mamy gminę I radnych!! Tylko w kolo miasta się robi porządki ogarnijcie się radni!!ktoś tam pieniążki bieze czekamy na efekty radni i burmistrz.

   • teraz Moradziecki rozdaje pieniazki milionami zeby ogolocic budzet Panstwa tym co przejmą – jak bys pan zatrudnil prezesa w swojej firmie i dalbys mu wypowiedzenie 2 tygodniowe i on by ci zaczal wywalac kase to tu to tam milionami czy to jest fer ? no raczej nie bo jesli wiem ze odejde to nie robi komus wydatkow i niech nowy decyduje na co wyda

    • Nie Esbekom dać żeby chulali nadal nienawistną Anonimie nie możesz spać czy nie srałeś dzisiaj gdzie się rodziłeś w Niemczech czy w Rosji nie podoba Ci się Polska granice otwarte lekarza ci potrzeba tu jest Polska tu jest Trzemeszno

     • oooo jakie slownictwo tu masz pan dla pana film i o panu tez

      Rodzilem sie w Polsce i powiem wiecej Polakiem jestem i nie zezwalam na kradzieżna skane najwiejsza po 89 roku !

      Pis sobie przywłaszczyłpolskosc, sklocili naród i rodziny

      tu masz pan film

      Youtube pt” Ci ludzie przez dwa tygodnie za nasze pieniądze będą wożeni limuzynami między domami a gabinetami!”

      https://www.youtube.com/watch?v=oovMABXyr8k

     • a pokaz kto byl w PZPR z PO ?

      bo z pis to ja ci wymienie ze wiecej ma znacznie Piotrowicz , Andrzej Aumiller, Aleksander Chłopek, Henryk Cioch, Krzysztof Czabański, Wojciech Jasiński, Karol Karski, Stanisław Kostrzewski, Andrzej Kryże, Maciej Łopiński, Marcin Wolski

      Panie konkrety konkrety a nie tak szczujesz pan bez dowodow – jestes pan taki sam jak ci w TVP klepia tylko jedno i to samo a kabzy nabijaja po 60 tysia na miesiac a ty licz czy ci starczy 100zl na zakupy haha

  • Szkoda, że i tak nie można podziwiać bo strach wyjść po pracy na miasto. Można się udusić. Ludzie ogarnięcie się z tym syfem co wrzucacie do pieca.

 2. Super że zadbano o pomniki przyrody i przyrodę w całym tego slowa znaczeniu. Pytam się kto tak pięknie pielęgnuje przyrodę przy drogach? To jest okaleczanie krzewów, samosiejek to też zieleń, albo konkretnie wyciąć lub przyciąć żeby kikuty nie wystawały na jezdnię. Brawo to trzeba zobaczyć, pokaleczone krzewy, drzewa, drogi obrosniete najlepiej postawić znak ostrzegawczy i OK. Masz trzy możliwości na drogach: wpaść w krzaki, dziurę w jezdni lub dziki zwierz🤣 powodzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj