Strona główna Kultura Zabezpieczają muzealne zbiory

Zabezpieczają muzealne zbiory

5819
20

Cenne dokumenty i inne eksponaty znajdujące się w zbiorach Muzeum Regionalnego zostaną w odpowiedni sposób zabezpieczone przed zniszczeniem. Zajęła się tym Fundacja „Kierunek Kultura”, która realizuje projekt pn. „Ochrona zbiorów rękopiśmiennych i drukowanych Muzeum Regionalnego w Trzemesznie”.

W ostatnim czasie zakupiono specjalne pudła archiwizacyjne. Są one niepalne, bezkwasowe i o dużej wytrzymałości. Zachowują przy tym wymaganą temperaturę i wilgotność. Zakupiono także odpowiednie dla przechowywanych dokumentów teczki, koperty i regały. Zabezpieczeniem archiwaliów zajmują się Andrzej i Dariusz Leśniewscy oraz Patryk Pietraszak.

Jako jedne z pierwszych zostaną zapakowane takie cenne eksponaty jak np. protokolarze trzemeszeńskich organizacji, m.in. Koła Śpiewaczego, Towarzystwa Przemysłowców, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” czy Towarzystwa Mandolinistów.

Zakupy finansowane są częściowo ze środków fundacji. Większość (1543,73 zł) pozyskano z budżetu gminy Trzemeszno w ramach konkursu „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

fot. Fundacja „Kierunek Kultura”

20 KOMENTARZE

 1. I jak można planować tam budynek urzędu kiedy tam taki potencjał do rozwoju kultury?
  Kto wymyśla w tym urzędzie te pomysły typu finansowanie z gminnej kasy rondo, kiedy rok wcześniej wyremontowano nawierzchnię?
  Kto wymyślił urząd w miejscu, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na parking. Chyba, że taki ma być cel. Nie ma miejsc parkingowych. Może nie będzie petentów, którzy coś chcą od urzędników.
  Jak ktoś napisze, że jest tam miejsce dla petentów to niech odpowie sobie na pytanie ile z tych miejsc zostałoby zajętych przez… urzędników, których jest przecież sporo. 60 urzędników pewno by się uzbierało jak nie więcej.
  Rada akceptując jakiekolwiek wydatki na stworzenie tam urzędu zrobi poważny błąd. Urząd ma służyć sprawnej obsłudze petentów w pierwszej kolejności.

  • A ile jest miejsc parkingowych dla petentów pod Starostwem Powiatowym w Gnieźnie? Miejsca parkingowe mają służyć petentom a nie urzędnikom, którzy chcieliby parkować jak najbliżej wejścia a już najlepiej gdyby mogli wjechać samochodem do swego biura.

  • Panie czy ja pana pytam czy pan cos robi dla Dobra domu? dla dobra zony czy dobra dzieci ?? pewne inwestycje robic mozna dla samej inwestycji a noz moze cos pod stolem …

  • Wstydem jest to, że kolejne kilkadziesiąt tysięcy ma trafić do OSIR na zakup sprzętu do organizacji imprez a nie koncentruje się uwagi na poprawie infrastruktury kulturalnej.
   Radni mają możliwość ukrócenia zapędów. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na zdecydowanie bardziej potrzebne rzeczy niż, na kolejne błyskotki. Kaczor wczoraj zapowiedział, że mają powstać baseny tam, gdzie ich nie ma. Ciekawe czy w Trzemesznie zacznie się dyskusja na ten temat? Do utopienia tej gminy potrzebny jest basen.

  • ludzie zajmijcie sie zyjacymi a zmarlym dajcie spokoj tak samo z dokumentami czy ktos zajmie sie tymi lekarzami ktorzy sie pozamykali w palacu ???

 2. Ot… rzeczywistość. Nowoczesna wizja kultury … W tym mieście kulturę pakuje się jak widać do kartonów (cóż tym ludziom tutaj pozostało?), a w sporcie teraz spełnia się dodatkowe zachcianki, bo baza jest już na wysokim poziomie. Ile lat Pan Leśniewski walczył o siedzibę muzeum? I co się stało? NIc …. Ile lat trwa walka o budynek na Mickiewicza dla kultury? I co się stało? NIC … Tu nie ma mocnych … Nawet chyba Pani Radnej dostało się swego czasu za stypendia dla utalentowanych… Widocznie tak ma być ! Nowoczesna wizja rozwoju kultury to (werble): Dotacja na kartony do spakowania się. Hm…

 3. Gmina sama sobie funduje pudełka i przekazuje ważne dokumenty w ręce fundacji która tylko wspomogła po przez zbiórkę małej kwoty. O co tu chodzi? Bo ja nie kumam po co ta cała szopka? Moim zdaniem nie powinno się takich cennych treści przekazywać postronnym osobą z fundacji która moze działać pod przykrywką( oczywiście teraz sobie dworuje bo znam panów Lednickich się nie tak dobrze ) To wszystko odbyło się pod jakimś nadzorem? Fundacją prywatnym się nie ufa.

  • Szanowny Panie( Wszyscy won z sejmu),
   gdyby nie te „postronne osoby” to nie byłoby co pakować w te specjalistyczne, zapewniające właściwe warunki przechowywania, kartony.
   Pan Burmistrz- z wykształcenia historyk- ma od 10 lat w nosie uchwałę Rady Miejskiej, wzywającej Go do utworzenia Muzeum Regionalnego. Gdyby nie Pan dr Andrzej Leśniewski oraz jego Współpracownicy- w tym obaj wymienieni w artykule Panowie, ale nie tylko- materiały te dawno by zgniły lub uległy rozproszeniu.
   Bezcennymi( dla historii Trzemeszna i okolic) zabytkami-prócz Nich- nikt się nie interesuje.
   Aktywność naszych Włodarzy ogranicza się do przekładania w/w materiałów (zresztą zawsze rękami tych „postronnych osób”) z jednej zawilgoconej piwnicy ( w szkle nr 1) do drugiej ( w „zawodówce”).
   To oburzające, że zamiast docenić ich bezinteresowny wysiłek i poświęcony, prywatny czas, snujesz jakieś obrzydliwe insynuacje.
   Panowie z Fundacji- w imieniu doceniających Wasze starania miłośników Trzemeszna- dziękuję i pozdrawiam.
   TDi

 4. Odkupić od prywatnych właścicieli budynek po kościele pod wezwaniem św Ducha, z bogatą historią – idealne miejsce upamiętnienia lokalnej historii, w dodatku w idealnej lokalizacji. Przy okazji podobnie chciałbym, by uratowano budynek po kinie. A nie jakieś placyki, nikomu do niczego niepotrzebne instalacje plenerowe i inne tego typu „inwestycje przedwyborcze”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj