Strona główna Różne Z czego zrobić trwały i elegancki taras ogrodowy?

Z czego zrobić trwały i elegancki taras ogrodowy?

5044
0

Z czego zrobić trwały i elegancki taras ogrodowy? Dowiedz się, które materiały zyskały uznanie ekspertów budowlanych

Stawiając własny dom mało kto dobrowolnie rezygnuje z posiadania własnego ogródka, nawet na rzecz większego metrażu niektórych pomieszczeń. Trudno się dziwić, taki zielony zakątek nie tylko pięknie się prezentuje, ale też stwarza mnóstwo atrakcyjnych opcji na wypoczynek i spędzenie czasu razem z bliskimi. Zanim jednak zacznie się grillowanie ze znajomymi albo popijanie kawy w promieniach wschodzącego słońca, najpierw należałoby postawić porządny taras. I w takim momencie pojawia się pytanie: jaki budulec będzie najbardziej odpowiedni?

Specjaliści z VHCT stawiają na beton architektoniczny. Parametry techniczne tego surowca imponują

Do wyboru jest mnóstwo rozmaitych materiałów, różniących się gabarytami, sposobem kładzenia, ceną czy właściwościami fizycznymi. Kostka brukowa, naturalne drewno, palona cegła, granit, kamień, klinkier – to tylko niektóre spośród możliwości, jakie przedstawiają projektanci. Jednak nasi eksperci jednoznacznie wskazują na płyty z betonu architektonicznego. Czym tłumaczą taki wybór? Przedstawiciele VHCT podkreślają, że widoczny na załączonym zdjęciu kompozyt charakteryzuje się parametrami, które dla pozostałych surowców są niemalże nieosiągalne. W pierwszej kolejności należałoby wymienić całkowitą niewrażliwość na wodę. Taras wykonany z betonowych płyt przez co najmniej kilkadziesiąt lat zachowa oryginalną strukturę. Nie dochodzi do stopniowego wygładzania powierzchni, która mogłaby powodować gromadzenie się wody czy zwiększenie ryzyka poślizgnięcia się tuż po deszczu. Ponadto na betonie architektonicznym grzyby i rośliny mają ekstremalnie trudne warunki wzrostu, zatem odpada konieczność zmagania się z mchem w szczelinach albo pleśnią w zacienionych zakamarkach.

Zapomnij o żmudnej, czasochłonnej konserwacji. Betonowe płyty spokojnie wytrzymają kilkadziesiąt lat

Osoby, którym najbardziej zależy na atrakcyjnym wyglądzie tarasu, również powinny być w pełni zadowolone. A już zwłaszcza miłośnicy prostego, surowego stylu w architekturze. Beton architektoniczny zachowuje pierwotny wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat, a przy tym nie wymaga równie intensywnej pielęgnacji, jak choćby drewno. Taras z desek trzeba dokładnie pomalować impregnatem nawet kilka razy w roku. Tymczasem betonowe płyty VHCT wystarczy pokryć warstwą hydrofobowej substancji, uzyskanej na bazie szkła wodnego oraz żywic siloksanowych. Stosunkowo prosty zabieg, zabezpieczający taras ogrodowy przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi na długi czas. Rzecz jasna szczegółowe zalecenia zależą od odmiany betonu architektonicznego, dlatego przed przystąpieniem do czynności konserwacyjnych należy poznać szczegółowe zalecenia producenta. W każdym razie wysiłek włożony w utrzymanie tarasu w idealnym stanie będzie nieporównywalnie mniejszy, niż w przypadku zastosowania innych surowców mineralnych.