Strona główna Różne XX-lecia PRL zostanie „Parkową”?

XX-lecia PRL zostanie „Parkową”?

1484
23

Prawdopodobnie już niebawem z planu Trzemeszna zniknie ulica XX-lecia PRL. Do Rady Miasta wpłynął w tej sprawie wniosek, podpisany przez grupę 29 mieszkańców tej ulicy. Proponują oni zmianę nazwy na Parkową.

W związku z uchwaleniem przez Sejm RP ustawy dekomunizacyjnej z dnia 01.04.2016r., co wiąże się z koniecznością zmiany nazwy ulicy XX lecia PRL, my mieszkańcy tej ulicy prosimy Radę Miasta, aby przy nadawaniu nowej nazwy nie wiązać jej z nazwiskami bohaterów historycznych lub wydarzeń historycznych. Prosimy, aby była to nazwa neutralna, nawiązująca do nazw innych ulic na naszym osiedlu. Proponujemy nazwę ulica Parkowa” – napisali mieszkańcy.

Inicjator zbierania podpisów – mieszkaniec tej ulicy – Grzegorz Mądry powiedział nam, że temat ten był poruszany w rozmowach sąsiedzkich od chwili pojawienia się ustawy dekomunizacyjnej. Większości mieszkańców dotychczasowa nazwa nie przeszkadzała, ale rozumieją, że wobec nowych przepisów zmiana jest nieunikniona. Trudno nawet w tej chwili powiedzieć, kto wpadł na pomysł ulicy Parkowej, jednak spotkała się ona z aprobatą.

Nazwa pasuje do okolicznych ulic (Słoneczna, Osiedlowa, Sportowa), można nią dojść do parku, a poza tym jest neutralna politycznie.

Mieszkańcy wyrażali swoje obawy, że w przypadku nadania nazwy związanej z wydarzeniem lub postacią historyczną, w przypadku zmiany władzy czy politycznych trendów może okazać się, że nowy patron nie jest jednak godny tego zaszczytu i będzie trzeba znowu dokonywać zmian. W związku z tym uważamy, że zaproponowana przez nas nazwa jest do przyjęcia” – komentuje G. Mądry.

Mieszkańcy oczekują od władz gminy jasnej informacji o konsekwencjach zmiany nazwy ulicy. Chodzi między innymi o wymianę dokumentów, ich kosztów i terminów, a także zapisów w księgach wieczystych. Mają nadzieję, że taka czytelna informacja do nich dotrze.

Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Peno uważa, iż skoro taka jest wola mieszkańców to trzeba wziąć ją pod uwagę i podjąć stosowną uchwałę. Jak podkreśla, w głosowaniu poprze propozycję nowej nazwy i będzie namawiał radnych, aby postąpili podobnie. W podobnym tonie wypowiedział się zastępca burmistrza Dariusz Jankowski.

Wszystko wskazuje na to, że uchwała zostanie podjęta jeszcze w tym roku.

23 KOMENTARZE

 1. Ja tam nie mieszkam, więc nie mam nic do gadania. Jednak zawsze mnie zdziwiło, dlaczego mamy ulice Toruńską i mogileńską( wiem wylot) skoro ww. miastach Trzemeszeńskich nie ma. A nie ma Poznańskiej, a Oni naszą mają. Poza tym pod każdym względem historycznym jak i współczesnym bliżej nam do stolicy Wielkopolski niż do tych Kujawskich miast…

  • Właśnie, kto to był ten Parkow? Nazwisko brzmi „wschodnio” a Stanisław Piotrowicz to jest ktoś! Bohater narodowy który wspierał opozycję i pomagał opozycji jak tylko mógł. Z relacji jednego opozycjonisty wynika że prokurator Piotrowicz pozwolił nawet na to żeby żona osadzonemu mogła zmienić spodnie po 3 miesiącach noszenia. Brawo panie prokuratorze. Ja bym poszedł dalej z tą nazwą i zmienił nazwę Placu Kilińskiego bo któż to był Kiliński? A Piotrowicz to bohater. Tak samo powinno się zmienić plac św. Wojciecha na Plac Misiewicza. I oczywiście nie plac Kosmowskiego tylko Plac Kaczyńskiego. Tylko tutaj mam problem bo nie wiem którego. A może tak po prostu Plac Braci Kaczyńskich? A tak poważnie to skoro już trzeba zmienić nazwę tej ulicy to Parkowa jest idealną propozycją.

    • Gdybyś był taki mądry to byś wiedział że to była przenośnia ale jeszcze trzeba wiedzieć co to przenośnia a tak tylko się ośmieszyłeś tym swoim komentarzem.

     • ja tam sie nie gniewam – mam swiadomosc ze burmistrz i radni czasami tez tu lubia napisac ;p

    • Dworcow, Parkow ..idź tym torem , bo to miał na myśli Mieszkaniec .To tak na marginesie.A Mieszkańcowi tylko przyklasnac za komentarz !.Tak zdecydowanie Piotrowicz;)

 2. Nareszcie towarzystwo wstrzymywaczy od głosu,dostało jasne polecenie burmistrza;)Głosować za ul Parkową!Czyżby wstrzymywacze nie mieli tym razem się uchylić?Państwo radni bez własnego zdania,głosować za fajną nazwą!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here