Strona główna Artykuł partnera Wzrost cen ogrzewania sprawia, że inne sposoby ogrzewania zaczynają być dobrą alternatywą

Wzrost cen ogrzewania sprawia, że inne sposoby ogrzewania zaczynają być dobrą alternatywą

941
0

Mijające miesiące i nadchodzący czas to kiepski okres do planowania budżetu domowego. Prognozowane duże podwyżki cen surowców powoduje, że praktycznie każdy obawia się kosztów ogrzewania. W tej sytuacji każdy szuka oszczędności, aby spiąć domowy lub firmowy budżet. Nie jest łatwo zdecydować się na zmianę, ale można na tym dużo skorzystać.

Tradycyjne ogrzewanie przestaje być opłacalne i może narażać rodziny na zwiększone wydatki, które nie były planowane. Tradycyjne ogrzewanie nie jest również zbyt zdrowe, szczególnie dla dzieci i może powodować katar, przesuszone śluzówki i dyskomfort szczególnie w nocy. Dlatego warto, a nawet trzeba poszukać alternatywy. Takim pomysłem na tańsze ogrzewanie może być ogrzewanie na podczerwień.

Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

Przede wszystkim jest ono bardziej wydajne od tradycyjnego ogrzewania i to nawet do 30% co mówi samo za siebie. Jego instalacja jest prosta i szybka bo nie wymaga ani kucia rur ani wody. Montaż powinien być wykonany tylko przez specjalistę w tej dziedzinie. Jest to najtańsze ogrzewanie do domu lub do firmy, a jest instalacja jest prosta i czysta. Co jest ogromnym plusem, nie trzeba likwidować starego ogrzewania. Dzięki ogrzewaniu na podczerwień, równomiernie ogrzewa się powierzchnię od podłogi do sufitu. Z kolei panele grzewcze można zasilać fotowoltaiką, co dodatkowo obniża koszty. Ogrzewanie elektryczne jest niezawodne i niedrogie. Fale podczerwieni równomiernie rozkładają się w pomieszczeniu i ogrzewają przedmioty, a nie powietrze, przez co są bardziej wydajne. Samo ciepło jest odczuwalne natychmiast. Poza tym można je odczuć już na poziomie podłogi, a nie tylko najpierw od sufitu jak w przypadku tradycyjnego sposobu ogrzewania. Ponadto nie powoduje wysuszenia powietrza, co jest znacznie zdrowsze. Ogrzewanie na podczerwień jest najbadziej zbliżone do działania promieni słonecznych czyli naturalnego światła.

Co jeszcze należy wiedzieć o ogrzewaniu na podczerwień?

Jeśli są zamontowane panele na podczerwień to cała powierzchnia maty grzewczej ogrzewa. Sama instalacja ogrzewania na podczerwień to inwestycja na lata i działa nieomal bez dotykania. Ten typ ogrzewania można porównać do pompy ciepła, a jest tańsze niż gazowe ogrzewanie i inne rozwiązania. Ogrzewanie domu za pomocą podczerwieni jest zatem opłacalne i przyjazne dla zdrowia i obsługi. Nie ma obawy o awarię, nic nie ulatnia się, nie wycieka, nie może się zapalić. Taki typ ogrzewania z powodzeniem jest stosowany zarówno w nowym budownictwie, jak i w starszych budynkach. Ogrzewane elementy wnętrza zostają ogrzane, a następnie oddają swoje ciepło do wnętrza. Powietrze nie idzie do góry po ogrzaniu i dlatego nie trzeba dogrzewać podłogi. Wydajność paneli grzewczych jest duża, bo do ogrzaniu pokoju o powierzchni 12, potrzeba tylko 650 W zamiast 2000 W tradycyjnego ogrzewania.

artykuł partnera