Strona główna Różne Wysypisko będzie zrekultywowane

Wysypisko będzie zrekultywowane

8313
19

Rozpoczęły się prace rekultywacyjne na nieczynnym już, gminnym składowisku odpadów w Świętem. Potrwają one prawdopodobnie do jesieni. Obecnie formowana jest warstwa zwana wierzchowiną.

Kompaktory, czyli specjalne maszyny do przemieszczania i ugniatania śmieci, mają za zadanie odpowiednio uformować zalegające odpady. Wyższe warstwy to opony i gruz, które zostaną pokryte piaskiem. Na nich umieszczona będzie zasadnicza warstwa o grubości około 1 m.

Zgodnie z pozwoleniem zintegrowanym – wydanym przez marszałka województwa – do jej budowy można użyć tylko niektórych rodzajów odpadów, głównie organicznych.
Wszystko to zostanie na koniec pokryte humusem, na którym zasadzona zostanie roślinność.

Koszty rekultywacji poniesie spółka Remondis Aqua Trzemeszno. W celu realizacji inwestycji niezbędne jest nawiezienie dużej ilości różnego rodzaju materiałów. Spowoduje to z pewnością zwiększony ruch ciężkich pojazdów, głównie ulicami Wyszyńskiego i Sportową. Urząd Miejski wystosował w tej sprawie pismo do mieszkańców tych ulic, informując i jednocześnie przepraszając za czekające ich niedogodności.

W związku z nowymi przepisami, cały teren składowiska został od niedawna objęty monitoringiem.

19 KOMENTARZE

  • Przecież to jest ich zadanie,był utworzony odrębny fundusz rekultywacyjny własnie na ten cel, wiec jest to chyba obowiązek ustawowy a nie akt dobrej woli czy gest ???

  • To co wg. Cb zrobić z oponami? Może spalić? Koszt przerobienia opony jest olbrzymi. W tym wypadku zapewne będą robić jako wzmocnienie skarp i nasypów.

 1. Pytanie do UMiG , dlaczego jako mieszkaniec nie dostałem żadnego pisma na temat zwiększenia ruchu na ul. Sportowej. Dlaczego samochody i sprzęt ciężki nie może jeździć przez Miaty. Czy w związku z tym, i tak juz zniszczona nawierzchnia, zostanie naprawiona?

  • Dobre pytanie, pomimo, że wiem, że pismo było skierowane do mieszkańców, dlaczego nie zostało skierowane do Anonima nie wiem. Droga przez Miaty jest i to jest fakt. Kolejne pytanie, czy ten zakątek zostanie pozostawiony w „spokoju”, czy po rekultywacji można się spodziewać kolejnego „zagospodarowania”. Dorzuce jeszcze jedno, czy okolice Świętego muszą wyglądać jak po wybuchu bomby atomowej? Tam kiedyś była droga polna do Wymysłowa, szło przejechać normalnie, teraz odradzam, koła można pogubić nawet terenówką. Dlaczego okolice Trzemeszna zmieniają sie w jeden wielki……. . Pytam UMiG i Burmistrza.
   Kolejne pytania – czy UMiG chociaż próbuje rozmawiać z dużymi firmami mieszczącymi się w Trzemesznie, czy może w ramach wspópracy, odpowiedzialności społecznej mogą zaangażować sie w rozwój miasta. Na przykład ufundować chociaż kilka stypendiów dla niezamożnej, zdolnej młodzieży, może te firmy chętnie wziełyby udział w doposażeniu szkół, rewitalizacji miejsc do wspólnego wypoczynku, czy wogóle myśli się w ten sposób? Może dałoby radę razem z tymi firmami zadbać trochę o zdrowie mieszkańców, może te firmy mogą pomóc przy zwiększeniu dostępności do lekarzy specjaliatów. Proszę nie odbierač moich słów jako czepianie się firm. To tylko zachęta do szukania wspólnych celów, czegoś czym mogłaby pochwalić sie i gmina i usytuowana na jej terenie firma. Czy nie lepiej tak? Wszystko oczywiście otwarcie i przy pełnej informacji dla mieszkańców tak, żeby widzieli, że wszyscy korzystają na współpracy a nie tylko……. Itd.. Pomysł na miasto i gminę to coś więcej , niż tylko administrowanie, czasami już tylko kryzysem i można to połączyć z dobrze prosperującym i społecznie odpowiedzialnym przędsiębiorswem lub przedsiębiorstwami. 😊
   Zachęcam do takiego działania.
   Pozdrawiam.

   • Optymistą
    Kto to ma twoim zdaniem zrobić
    Aby coś załatwić to należy ruszyć się z miejsca pracy a wiem z praktyki że większość urzędników ma problem coś zrobić jak się przyjdzie osobiście do nich do biurka
    Tu brakuje człowieka który chciałby coś takiego robić.
    A firma to na rękę bo mają spokój

    • Uprzejma prośba o nie traktowanie mojego wpisu jako pretekstu do hejtu na urzędników lub jakiegokolwiek człowieka.😊 A jakiś pomysł?

 2. To teraz zastanówcie się co jest bardziej uciążliwe dla środowiska: spalenie takich śmieci (oczywiście takich które się palą, nawet trujących plastików) czy zakopanie w ziemi gdzie nie rozłożą się przez setki lat.

  • Nie rozłożą się ani opony ani tysiące ton śmieci zgromadzonych przez lata. Na tym polega rekultywacja, żeby chociaż częściowo przywrócić teren środowisku. Nie będzie tam sie uprawiać warzyw ale może chociaz las urośnie. Śmieszne jest robienie problemu z warstwy opon gdy pod nimi zalegać będą na kilka metrów wszelkie odpady, w tym niebezpieczne. A jak już tak sie boisz tych opon, to jedź na Pasiekę. Tam pod warstwą ziemi leży hałda azbestu, który nigdy sie nie rozłoży.

   • Azbest to nazwa minerałów – występuje naturalnie w glebie i tam wrócił. Szkodliwe jest wdychanie pyłu azbestowego, który może uszkadzać pęcherzyki płucne i powodować powstawanie nowotworów. Przebywanie w pobliżu azbestu a nawet dotykanie go nie powoduje raka płuc. Spokojnie, to nie jest odpad nuklearny!

 3. Jak to jest z tym Remodis UM Trzemeszno ma większy udział w tym zakładzie na terenie Trzemeszna to kto pokryje koszty to przecież po części UM Trzemeszno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here