Strona główna Kultura Wystawa rzeźb Teodora Kupsia

Wystawa rzeźb Teodora Kupsia

2407
0

Dom Kultury zaprasza na otwarcie wystawy rzeźb trzemeszeńskiego twórcy Teodora Kupsia. Będzie to pierwsza w Trzemesznie prezentacja fragmentu jego bogatego dorobku twórczego.

Czas i miejsce: 22 listopada 2019 r., godz. 17:00, sala wystaw Domu Kultury w Trzemesznie.

Teodor Kupś urodził się w 1940 r. w Kruchowie. Od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku mieszka w Trzemesznie. Od najmłodszych lat podejmował próby rzeźbienia w drewnie.

Ważnym momentem i inspiracją w rozwoju pasji rzeźbiarskiej było spotkanie z Władysławą Adrianową, rzeźbiarką ludową z Kruchowa. Tematami jego prac są m.in przedstawienia
sakralne np. Chrystusa Frasobliwego, Madonny z dzieciątkiem oraz świętych. Wiele rzeźb obrazuje prostych ludzi, rzemieślników, gospodarzy, wędrowców.

Rzeźby Teodora Kupsia znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych m.in. w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskie-Prüfferowej w Toruniu,
Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wielkopolskim Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku oraz Muzeum Regionalnym w Trzemesznie.

Teodor Kupś uczestniczy również w konkursach twórczości ludowej w Szubinie. Brał udział w konkursie „Święty Wojciech” zorganizowanym w 1997 roku przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj