Strona główna Kultura Wykład o trzemeszeńskim cmentarzu żydowskim

Wykład o trzemeszeńskim cmentarzu żydowskim

2789
28

Wykład judaisty Sławomira Pastuszki był drugim z cyklu wydarzeń związanych z historią i kulturą trzemeszeńskich Żydów. Obecni na spotkaniu w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych dowiedzieli się o historii cmentarza żydowskiego w naszym mieście, a także co zawierają inskrypcje na odnalezionych macewach.

Można było usłyszeć wiele ciekawostek, np. o tym, że zwyczaj kładzenia kamieni na grobach nie wynika z żadnych przesłanek religijnych i jest raczej ludowym sposobem wyrażania szacunku dla zmarłych. S. Pastuszka wskazywał na różnice między zwyczajami żydowskimi i chrześcijańskimi, ale również o pewnych podobieństwach.

Podkreślał, że cenny jest każdy gest świadczący o szacunku dla zmarłych, np. położenie kwiatka czy zapalenie znicza, kojarzonego przede wszystkim z katolickimi cmentarzami w Polsce. Apelował, aby nie używać określenia kirkut, które przez Żydów nie jest dobrze odbierane.

Wskazywał też i jednocześnie dziękował za duże zaangażowanie wielu osób w ratowanie cmentarza, tak wolontariuszom jak i przedstawicielom samorządu.

Prelegent przed wykładem odwiedził żydowski cmentarz, gdzie podzielił się cennymi wskazówkami co do planowania dalszych prac renowacyjnych.

Wśród słuchaczy znalazła się grupa zainteresowanych tematem spoza Trzemeszna. Obecni byli m.in. przedstawiciele gminy żydowskiej w Poznaniu.

Podziękowania autorowi wykładu złożył wiceburmistrz Dariusz Jankowski, który jednocześnie poinformował o stanie prac, m.in. o renowacji macew. W imieniu Rady Miejskiej podziękowali Renata Buzała i Daniel Bisikiewicz.

Kolejny wydarzeniem z tego cyklu będzie wystawa „Muzeum na kółkach” organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. W jej ramach odbędą się m.in. zajęcia edukacyjne dla uczniów oraz seniorów. We wtorek, 11 października, od godziny 17 rozpocznie się oprowadzanie po wystawie przez edukatorki z muzeum.

Około 17:45 dyrektor inowrocławskiego muzeum, Marcin Woźniak, przestawi prezentację na temat ocalałych z trzemeszeńskiej synagogi srebrnych przedmiotów.

Przy okazji prezentujemy dwa zdjęcia ukazujące aktualny stan prac nad renowacją macew. Zostały one oczyszczone i przygotowane do scalenia. Ich skompletowanie było możliwe dzięki tłumaczeniom dokonanym przez S. Pastuszkę.

28 KOMENTARZE

 1. Lemingi chcą sprzątać po PiS! Tak grzmią dziś w Kluczborku. Lemingi zrozumieć wam tak trudno, że PiS rządzi w wyniku DEMOKRATYCZNYCH wyborów! Większość ich wybrała i jedyne, co możecie zrobić to iść na kibel i spuścić z siebie ten jad, który w was siedzi. Co chcecie sprzątać? To, że PiS uszczelnił VAT? Tego wam krętacze brakuje? Nie możecie już bujać się na jachtach za lewe faktury?Jeśli będziecie sprzątać tak jak realizujecie inwestycje w samorządach przez was zarządzanych to kiepsko to widzę. Zamiast porządku zostawicie burdel. Wasi fachowcy w samorządzie tak rządzą, że tramwajerze w Łodzi muszą składać lusterka aby się mogły tramwaje minąć.

  • To Tobie trudno zrozumieć, że gdy PiS przegra wybory to następcy mogą sprzątać po swojemu zgodnie z prawem oczywiście. A tak apropo na PIS głosowało około 17% uprawnionych do głosowania.

     • No widzisz wstrętny manipulatorze nawet nie potrafisz prawidłowo podzielić dwóch liczb a udajesz mędrca.
      Uprawnionych w wyborach parlamentarnych w 2019 roku było 30 253 556 osób.
      Na PiS głosowało 8 051 935, co stanowi niespełna 27% a nie 17 jak napisałeś wcześniej.
      Na platfusów głosowało 5 060 355 osób co stanowi … niespełna 17%.
      Kłamcą sam jesteś wstrętny manipulatorze.
      Kup sobie lepszy kalkulator lub zmień czasami program na pilocie a nie „Cały Fałsz całą dobę”

     • Kretyn będzie kretynem. Większość. Niezależnie jakbyś liczył. Jeśli PiS nie zdobył większości to kto zdobył większość? Oświeć nas trzemeszeński Einsteinie.

    • No widzisz jak pięknie przymusiłem osiłka do działania😉😉😉 Czyli według ciebie 8 mln to więcej niż 22 mln? Chyba już nauki pobierałeś za czasów Czarnka i szkolisz się do fałszowania następnych wyborów zgodnie z poleceniem wodza z kotem. Głos na PiS będzie liczony potrójnie😉😉😉😉No wyniki wtedy będą jak u waszych idoli z Moskwy.

     • Dialog z kretynem…
      Gdzie napisałem że 8 to więcej niz 22?
      Z twoich wyliczeń wynika, że ponad 8 mln głosów spośród nieco ponad 30 mln głosów to 17%. Einsteina przebiłeś. Nobla tobie powinni dać kretynie!

 2. Wydarzenie jak wydarzenie. Tylko wykładami nie ogrzejemy naszych domów! Są ważniejsze sprawy dla mieszkańców. Kiedy będzie tańszy węgiel w Trzemesznie? Zima coraz bliżej! Brać się do roboty a nie spijać w urzędach kawki! Władze samorządu w Świnoujściu i Otwocku już mają tańszy węgiel dla swoich mieszkańców. Jednak można!!! Prezydent Warszawy powiedział prawdę. Tylko adresatem powinni być włodarze lokalnych samorządów. Oddajcie władze jeśli nie potraficie zapewnić ciepła swoim mieszkańcom!!!

  • Bo miejsce na plac zabaw dla psów się znalazło, ale na skład węgla to już gmina miejsca nie ma. A czaskoski to prawdę mówi jak się pomyli.

  • A od kiedy to gmina ma sprzedawać węgiel? Znasz prawo? Po to ludzie zakładali firmy żeby sprzedawać węgiel i z tego żyć a nie żeby gminy to robiły. Niedługo masło i cukier będą kazali sprzedawać w bibliotece😉😉

   • A co ma tu prawo do tego ? Laptoptopa pewnie też dostałeś i nie krzyczałeś żeby ludzie szli do sklepu kupować. Wydobycie tony węgla to koszt mniejszy niż 400 zł. a u handlarza kosztuje ponad 3tys. jak chcesz to idź i przepłacaj. Jak w,,bibliotece,,będzie masło i cukier tańsze niż w sklepie ,to sam się tam po to w kolejce ustawisz.

 3. – Jest potężna opozycja, Donald Tusk, Platforma Obywatelska. U władzy jest PiS – Prawo i Sprawiedliwość. Ten szalony Kaczyński, Morawiecki i Duda. Trio – mówił Aleksander Łukaszenka.

  Zdzichu ty ruska onuco! I kto tu jest ruskim trollem? Gdzie jesteś? Żałobe pewnie masz po śmierci tego łysego, ruskiego sługusa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj