Strona główna Artykuł partnera Wyjeżdżasz za granicę? Pomyśl o karcie EKUZ

Wyjeżdżasz za granicę? Pomyśl o karcie EKUZ

590
0
ekuz-we-wroclawiu

Każdy, kto wyjeżdża za granicę, chce, by jego podróż była miła oraz przede wszystkim bezpieczna, niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć nagłego bólu zęba, złamanej nogi i innych sytuacji, w których będziemy niezwłocznie potrzebować opieki medycznej. Taka pomoc może nas wiele kosztować, jednak są sposoby, by uchronić się przed koniecznością pokrywania kosztów z własnej kieszeni. Jednym z nich jest bez wątpienia karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na jaką pomoc można liczyć w ramach karty oraz jak ją zdobyć? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Karta EKUZ – jak ją zdobyć?

Karta EKUZ uprawnia do skorzystania z publicznej służby zdrowia w krajach UE oraz EOG, gdy nagle będziesz potrzebować pomocy, na przykład zatrujesz się, dostaniesz zawału, złamiesz nogę albo po prostu silnie rozboli Cię ząb. Nie będziesz musiał obawiać się, że zostaniesz bez pomocy lub będziesz musiał zapłacić ogromne pieniądze za leczenie. W ramach EKUZ otrzymasz takie samo leczenie na identycznych zasadach, jak inni obywatele, którzy opłacają składki zdrowotne w tym kraju. Jak zdobyć taką kartę? Można otrzymać ją na kilka sposobów. Jednym z nich będzie wizyta w oddziale NFZ (https://ekuz.com.pl/ekuz-we-wroclawiu/), jednak możesz także zrobić to przez internet, np. przez skrzynkę podawczą ePUAP oraz Internetowe Konto Pacjenta. Po wypełnieniu i wysłaniu wniosku wystarczy poczekać zaledwie kilka dni, by karta dotarła pocztą do Twojego domu. Co ważne jest ona bezpłatna, jeśli opłacasz składkę zdrowotną.

EKUZ – czy gwarantuje otrzymanie pomocy medycznej?

Trzeba wiedzieć, że karta EKUZ nie gwarantuje, że otrzymasz pewną pomoc bezpłatnie. Jeśli w danym kraju za dane wsparcie należy uiścić opłatę, Ty też będziesz musiał to zrobić. W niektórych krajach też niezbędne będzie posiadanie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej, którą możesz wykupić w towarzystwie ubezpieczeniowym. Znajdziesz oferty, które będą gwarantować różny zakres ochrony, a także będą różnić się ceną. Jeśli nie chcesz przepłacać, dobrym sposobem będzie skorzystanie z porównywarki cen ubezpieczeń, która jest dostępna w internecie. W parę chwil otrzymasz zestawienie ofert z kilkunastu firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu o wiele szybciej i wygodniej możesz podjąć korzystną decyzję. Dobrą polisę wykupisz już za kilka złotych dziennie, a może Cię ona ochronić przed koniecznością pokrywania ogromnych kosztów z własnej kieszeni. Pamiętaj, że każdy kraj może działać według własnych zasad, dlatego przed wyjazdem sprawdź, co jest wymagane w kraju, do którego się wybierasz. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że EKUZ  nie jest wydawana bezterminowo. Zawsze przed wyjazdem sprawdzaj, czy nadal jest aktualna.

Zasady korzystania z EKUZ – na co zwrócić uwagę?

Karta EKUZ zapewni Ci opiekę medyczną na takich samych zasadach, jakie mają inne osoby opłacające składkę zdrowotną w danym państwie. Jeśli oni są zobligowani do uiszczenia opłaty za np. przyjazd karetki czy pobyt w szpitalu, Ty również będziesz musiał za nie zapłacić. Czasami refundacja będzie obejmować jedynie jakiś procent sumy, a za pozostałą część zapłaci chory. Niejednokrotnie będziesz musiał pokryć koszty leczenia sam, by dopiero po powrocie do kraju otrzymać zwrot środków. Pamiętaj, by zachować wszelką dokumentację, która może być w tym celu pomocna. Jakich kosztów nie pokryje EKUZ? Będą to:

  • Powrót do kraju, z którego pochodzisz;
  • Usługi ratownictwa;
  • Usługi medyczne odbyte w prywatnych placówkach.

Nie będzie możliwe także wykonanie darmowej operacji plastycznej czy leczenie zaćmy. EKUZ przewiduje jedynie pomoc w przypadku nagłych wypadków, na których leczenie nie można czekać do powrotu do kraju. Zanim skorzystasz z pomocy lekarskiej, upewnij się, czy dany lekarz honoruje  EKUZ, byś nie musiał pokrywać kosztów leczenia samodzielnie. Wyjazd za granicę może być bezpieczny i przyjemny, wystarczy tylko zabezpieczyć się przed ewentualnym pozostaniem bez opieki. Karta EKUZ oraz polisa ubezpieczeniowa to nie są drogie rzeczy, które ciężko zdobyć, a dzięki nim można czuć się spokojniejszym.

artykuł sponsorowany