Strona główna Różne Wycięto topole nad jeziorem

Wycięto topole nad jeziorem

5069
38

W ostatnim czasie docierają do nas informacje o wycince drzew nad Jeziorem Popielewskim. Zdjęcia pni pojawiły się też niedawno na profilu Facebook-owym jednego z naszych czytelników. Zapytaliśmy o to gospodarza tego terenu, którym jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Jak się okazuje, wycinka nastąpiła zgodnie z prawem.

W sierpniu 2022 r. do Zarządu Zlewni Inowrocław wpłynął wniosek od właścicieli działek przyległych do jeziora o usunięcie z brzegu trzech topoli stwarzających zagrożenie. W październiku 2022 r. uzyskano decyzję na wycinkę od Burmistrza Trzemeszna, zezwalającą na usunięcie trzech drzew gatunku topola.

Drzewa stwarzały zagrożenie bezpieczeństwa mienia w pobliskich obiektach budowlanych oraz zagrożenie życia ludzi przybywających na brzegu jeziora. We wrześniu 2023 r. ogłoszono przetarg nieograniczony na wycinkę ww. drzew. Po zakończonej procedurze, wyłoniono firmę, która 02.11.2023 r. wycięła drzewa” – napisała Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. 

38 KOMENTARZE

 1. tak jest zagrozenie powycinac wszystko – chociaz od domku troche daleka odleglosc ale takie drzewa potrafia pod osona nocy same sie przenoisic i zlosliwie zagrazac

  • Dokladnie tak. Zniszczą wszystko pokradną rozpierduchę zrobią. Po co nam drzewa wogóle. Tlen z butli. Szkoda ze n patrzą na to że takie domki nad jeziorem to żaden pożytek. Bez drzew poginiemy. Wycinają drzewa z drugiej strony wymagaj bądź eko. Biznes

 2. Najpierw były drzewa potem mienia czyjeś. Burmistrz ze pozwolil na wycinkę zdrowych drzew? Gazeta, nie zamiatajcie sprawy pod dywan bardzo was proszę. Zgłoście sprawe wyżej pnie trzeba zbadać. Drzewa nie były chore. Gdyby nie nowo powstałe domki to by rosły orzez kolejne 200 lat. Pomost na pół plaży otoczony siatka to też wszystko zgodne z prawem? Wycinacie drzewa zdrowe a ludziom bzdury gadacie o ekologi.

  • Pisałem do Was że na Zieleniu dzieje się to samo samowolna wycinka drzew podkopywanie ich by same padły a gdy drzewo rośnie akurat w miejscu gdzie pojawia się brama wjazdowa nagle usycha !

   • Człowieku jeśli masz wiedzą na ten temat to trzeba wystąpić z tym do różnych organizacji. Sprawę trzeba nagłośnić ktoś musi beknąć za to. Niszczą przyrodę pod hasłem wszystko zgodne z prawem. A tobie od stycznia dowalą mandaty bo pięknie jest eko. Burmistrz jakie ma propozycje w tej sprawie

 3. Może jezioro oszuście bo stwarza zagrożenie utopienia sie mieszkanca jest za głębokie najgłębsze w rejonie więc do roboty żwiru nawieźć. Jak widać od jednych wymaga się ekologi innym pozwala się na tego typu wymyslajki
  UDOSTEPNIAJMY NA POTEGE NIECH CALA POLSKA CZYTA O TYM może oczy sie otworzą gdzie żyjemy

  • Jest też mnóstwo ludzi co zagrażają bezpieczeństwu. I xo? Likwidujesz ich? Jeśli faktycznie stwarza niebezpieczeństwo to trzeba usuną. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę korzyści wynikające z rosnących drzew dla jeziora, zwierząt. Nie dla paru osiedlonych tam niedawno ludzi.

 4. Ogólnie to warto przyjrzeć się całości . Dlaczego gmina zezwala na tak bliską zabudowę? Powinien być pas ochronny wokół wszystkich jezior gdzie nie można zabudować ani żadnym letniskowym ani tym bardziej całorocznym. Co jest z tymi wszystkimi pomostami? Skoro urzędnicy mają czas wyjść ekipą prawie 10 osobową na wizytację domu dziecka to jaki problem wysłać jednego urzędnika no niech będzie dwóch dla bezpieczeństwa żeby zinwentaryzować teren przy jeziorze? Zajęłoby to maksymalnie dzień pracy. Tylko musiałoby się chcieć. Najwyraźniej burmistrz ma jakieś obawy że wyjdzie kwas i woli nie robić sobie wrogów wśród kolegów czytaj wyborców.

 5. Ciekawe, że jak wielmożne Państwo które kupiło działkę na jeziorem i postanowili się wybudować to nie widzieli tych drzew?! Wcześniej nie były zagrożeniem, a wręcz uatrakcyjniały krajobraz z jeziorem w tle. Aż tu nagle trzeba grabić liście które lecą na posesje i zaczynaja przeszkadzać. Z tego co się orientuje to w ustawie jest zapis ze trzeba za każde wycięte drzewo posadzić nowe w innym miejscu. Temat do zbania!

  • Ja składam wniosek i pozew na krzyk który tam rośnie. Może mnie podrapać mam wrażliwą cerę. Niszczą przyrodę. Takie piekne jezioro, piękne drzewa. Kiedyś tam się kąpiemy, drzewa nikogo tam nie zabiły.

 6. W Urzędzie Miasta i gminy Trzemeszno sa złożone wnioski przez wlascicieli tych domkow na miedzy innymi:
  Budowa drogi wraz z chodnikiem
  Budowa plaży i infrastruktury towarzyszącej oraz miejsca do cumowania łódek, jachtów.
  Zrobienie oświetlenia na wszystkich drogach(alejkach) dojazdowych.
  Budowa kanalizacji.
  Budowa transformatora…….
  No i jeszcze wycinka krzewów zielska no i drzewek. Jak na koszt podatników to mają rozmach ……..

  • Pisałem kiedy o tym. Mieszkańcy co latami mieszkają placa podatki czekają na remont chodników a pojawią się nowobogaccy, kupią działkę gospodarcza, zbudują domek i zaczną wymagać drog, oświetlenie, kanalizacji i dostaną to wszystko wcześniej niż ten co mieszka od dekad i chodnika nie może się doprosić. Tak to w tej gminie działa.

   • Zobaczysz co się będzie działo w Bieślinie. Tam w szczerym polu bez żadnego przygotowania ktoś sobie ziemię rolną podzielił na mniejsze ale nie żadne budowlane tylko rolne i sprzedał. Jeszcze nad jeziorem. Tylko czekać jak Obszar Natura 2000 zostanie zdegradowany. Z jakiej racji z moich podatków ma być finansowana fanaberia grupki osób która wiedziała że kupuje działki rolne. Za chwilę będzie podwyższona kwota wolna od podatku i gmina będzie widziała zwiększone wpływały z pit jak te pieniądze od firm transportowych. Trzemeszno to kozie miasto i wszelkie próby kreowania gminy w której każdy chce się osiedlić są co najmniej śmieszne. Srajacy na domy innych to wizytówka tego miasta.

 7. Właścicielem terenu są Wody Polskie a nie gmina – więc nie ma co pisać że gmina pozwoliła.
  Wody Polskie wychodzą z założenia że jeśli drzewo spadnie na dzialke to będzie musiało wypłacić odszkodowanie bo ubezpieczyciel wystąpi do Wód Polskich.
  Dlatego pewnie decyzja o wycięciu.
  Pomosty to też Wody Polski a nie gmina.
  Nie mieszał bym gminy w coś na co nie mają wpływu.
  Jak ktoś che zrobić pomost to może go zrobić składając odpowiednie wnioski i opłaty. Nie trzeba mieć działki nad wodą aby mieć pomost.
  Co do kąpieli to chodzę często od nastu lat i nie widziałem za bardzo chętnych do kąpieli, była przystań z kajakami, plaża koło rybaka i jakoś nie widziałem chętnych do korzystania z jeziora. Kto z Państwa był z dzieckiem nad wodą się kąpac? Każdy jedzie na czyste jezioro z brzegiem łagodnym a nie trzciny i głęboko że dzieci nie mają się jak bawić. Za działkami ROD wogole nie ma przejścia, wszysko zarosniete aż do Magnolii i nikt o tym nie pisze?
  Od strony Rybakówki w prawo też same domy, wąskie przejście i wsztko nad wodą zarośnięte bo nawet wędkarzy nie ma i stanowisk brak.

  • Urzędniku, nie rób z ludzi głupich. Wnioskować, tak jak Wody Polskie, to ja sobie mogę nawet o wycinkę parku Baba. Ostateczną decyzję wydaje burmistrz i wcale zgody wydać nie musi.

  • No chyba ślepy jestes albo jeszcze coś gorszego. Spacerowiczów było mnóstwo. To było jedyne miejsce fakt że kąpielisko niezbyt nadawało sie do kąpieli ale tutaj właśnie czekaliśmy na gminę. Na radnych. Na burmistrza aż w końcu zrobić coś dla mieszkańców. Wyrówna brzeg zrobi plaze. Nawet niech pobiera opłaty za wejście. Od czego tam wszyscy siedzicie? Rekreacja gminy taki dział jest? Przestań pań bzdury pleść, bo ludzue to nie durnie jak się tobie wydaje. Swoje widzimy i krew sie zalewa. Wszędzie układ tego myślisz tez nie widzimy

 8. Na układy nie ma rady. Od obywatela wymagają sami się rządzą jak chcą. Pamiętam dużego kasztanowca który stał niedaleko obecnej biedronki. Tez wycięli. Na jego miejscu parkują czasem samochody. Nie ma czegoś takiego jak ekologia. To wymysły człowieka by dorobić się na nowych rzeczach.

 9. Uzasadnienie tak absurdalne ze aż niewiarygodne jak dla mnie. Idąc tym tokiem rozumowania powinniśmy nie wychodzić z domów w obrębie 5 metrów wśród drzew. Po ulicach jezdzi masa nieprzestrzegających przepisów kierowców. Tu Policja spi. Oni nie są zagrożeniem. Drzewa są…………. brak słów

   • a teraz lepszy numer mieszkancy domow przy jeziorze na tak zwanym „manhatanie” rozkopali sciezke podkopali jąby nie byla przejezdna dookola jeziora zeby im nikt za płotem nie jezdził – byly widziane prace sa swiadkowie ale no niestety pan fotograf wicie rozumicie no ten znaja sie wszycy i tak to potem jest – wyslac chlopa na emeryture bo za duzo ma znajomych zeby mogl pracowac

    sami zobaczcie jak podkopali skarpe zeby nie byla przejezdna to mozna podciagnac na modyfikacje linii brzegowej i beknac 10 tys pln no ale potrzebni nam sa pracownicy z zewnatrz zeby sie tym zajmowac a nie lokalni mieszkancy

 10. O wycince tych drzew to już słyszało się kilkadziesiąt lat temu. Swoje lata już mają, większej wartości nie mają więc wyciachać, zasadzić nowe/lepsze gatunki – może coś przy okazji zacznie się tam dziać bo miejsce umarło totalnie. Kiedyś było tam sporo plażowiczów, spacerowiczów, wędkarzy, morsów i teren żył – jak pozarastało to teren umarł.

 11. Barbarzyństwo!!!! Wszędzie tną. Ostatnio wycięli topole przy sklepie we Wydartowie. Głupcy będą się smażyć latem w piekielnym słońcu. W tym nieszczęsnym kraju wszystko się niszczy,co żyje i jest pożyteczne. Cywilizacyjne zadupie.
  Przydrożne drzewa i krzewy są masakrowane jakimś rotacyjnym szmelcem. Jak to wygląda!!!! Co za idiota na to pozwala….

  • a gminny architekt krajobrazu heheh a jak glosowales na burmistrza ? ludzie powybierali nauczycieli , listonoszy, WFistow, bucikow i potem sie dziwia nooo panie ale jak to ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj