Strona główna Polityka Wybory w sołectwach i osiedlach dopiero za rok

Wybory w sołectwach i osiedlach dopiero za rok

1955
13

Rada Miejska na ostatniej sesji przyjęła uchwały dotyczące statutów sołectw i zarządów osiedli. Według ich zapisów, wybory organów jednostek pomocniczych będą się odbywać w terminie do 6 miesięcy po wyborach samorządowych. Uchwały te przedłużają jednocześnie kadencje tych organów.

Oznacza to, że wybory w sołectwach i osiedlach odbędą się dopiero po przyszłorocznych wyborach samorządowych. Do tej pory funkcje te będą pełnić dotychczasowe zarządy osiedli i ich przewodniczący oraz sołtysi. W nowych statutach nie przewidziano natomiast funkcji przewodniczącego rady sołeckiej.

Wyjątek stanowi sołectwo Płaczkowo, które zostało utworzone w tym roku. Tam wybory odbędą się w najbliższym czasie.

O zamieszaniu związanym z wyborami pisaliśmy |TUTAJ|.

Sposób załatwienia sprawy nie spodobał się sołtysowi Wiesławowi Pokorskiemu, przewodniczącemu gminnego koła Stowarzyszenia Sołtysów. Według niego, prawidłową drogą było zarządzenie wyborów na podstawie dotychczasowych statutów. Miał też uwagi do procedury przeprowadzenia konsultacji społecznych w tej sprawie.

Za przyjęciem statutów zagłosowali wszyscy obecni na obradach, oprócz przewodniczącego Benedykta Nitki. Jak zaznaczył, nie jest przeciwny nowym regulacjom, ale ma obawy, że mogą być uchylone z uwagi na wady prawne. Z tego powodu wstrzymał się od głosu.

Nowe statuty wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

13 KOMENTARZE

 1. Suweren wybrał sołtysów i przewodniczących osiedli na kadencję 4 letnią.
  Suweren powinien decydować o tym czy zgadza się na przedłużenie kadencji sołtysów i przewodniczących osiedli!
  Ciekawe czy pisowski wojewoda akceptuje takie traktowanie suwerena?
  Pożyjemy zobaczymy.
  Niedługo będzie wiadomo.

   • To nie są WASZE pieniądze – mówił Donald Tusk przekonując Polaków kilka lat temu kiedy zaj…ł WASZE miliardy zgromadzone w OFE.

    Teraz ten sam Tusk mówi, że uratował Wasze pieniądze…

    Raz nie są Wasze a drugi raz, kiedy idą wybory mówi, że Wasze.

    Aby powiedzieć prawdę należy połączyć te dwa jego kłamliwe sformułowania. I tak powinno to wybrzmieć z ust tego ryżego oszusta:
    – To są Wasze pieniądze!
    – Nie uratowałem Wasze pieniędze!

    Lemingi, jak chcecie sobie wierzyć w słowa tego ryżego oszusta to sobie wierzcie. Lemingi zrozumieliście? Czy może powtórzyć z 10 razy, aby trafiło to do Waszych zakutych łbów?

    PS. PiS to socjaliści, którzy napędzają sobie wyborców za ich własne pieniądze a ci im jeszcze składają pokłony. Piszę to, aby uprzedzić jakiegoś idiotę, który będzie mnie obrażał pisząc, że jestem jakimś zwolennikiem socjalistycznej polityki PiS.

     • Józek. Chcąc nie chcąc przyznałeś się żeś leming.
      Teraz wskaż, gdzie napisałem, że czytelnicy tego portalu to zakute łby? Nie znajdziesz tego w moim wpisie. Za to w Twoim a i owszem 🤣
      Mniej TVN.

 2. To cyrku dalsza odsłona.
  Tak na dobrą sprawę jest to pogwałcenie prawa. Bezprawne sprawowanie funkcji oraz pobierania diet. Jednym słowem fefraudacja środków publicznych. Ponoc prawo nie dziala wstecz a tu rpbi sie jakieś przewali. Tak jesteśmy okradani nie tylko ptxrz PiS.
  Sytuacja ta daje wiele do myślenia ile takich i innych spraw jest ukrywanych.

 3. Czy czasami naszej strony trzemeszno24 nie śledzi nasz radny wojewódzki z PiS – Łukasz Grabowski? Jeśli nie podejmie interwencji u swojego kolegi wojewody utwierdzi mnie w przekonaniu, że Pani senator z PO mówiąca, że PO prędzej porozumie się z PiS niż z Konfederacją mówiła prawdę (co w przypadku tej Partii Oszustów jest normalnie niemożliwe).

  Kolejny prominentny polityk PiS. Poseł Dolata. Nie wierzę, że nie śledzi bezpośrednio lub pośrednio tego, co dzieje się w Trzemesznie (trzemeszno24.info). Gdzie Pan jesteś, gdy sobie z prawa robią pośmiewisko? Nie zadziała Pan, bo nie opłaca się politycznie? Lepiej być kunktatorem?

  Kolejny człowiek z PiS, który powinien zareagować na te łamanie prawa to w końcu nasz radny powiatowy Leszek Figaj. Naprawdę nie potrafisz człowieku wielu talentów zadziałać, aby wojewoda pochylił się dokładnie nad tymi statutami, które stoją w sprzeczności z prawem i sprawiedliwością? Prawo działa wstecz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj