Strona główna Polityka Wrócił Zespół Obsługi Szkół?

Wrócił Zespół Obsługi Szkół?

3615
11
art360

Od początku roku w Urzędzie Miejskim funkcjonuje nowa komórka o nazwie Referat Obsługi Jednostek Organizacyjnych Gminy. Chociaż nazwa mówi o jednostkach organizacyjnych, to jednak do zadań referatu należy obsługa finansowo – księgowa wszystkich szkół i przedszkoli oraz Środowiskowego Domu Samopomocy.

Pozostałe jednostki (OSiR, OPS) i instytucje kultury (Dom Kultury, Biblioteka) mają swoją księgowość.

ROJO – zgodnie z zapisami regulaminu organizacyjnego Urzędu Miejskiego – oprócz spraw finansowych wykonuje szereg zadań z zakresu zarządzania oświatą.

Jak więc można się domyślić, nowa komórka powstała głównie do obsługi szkół i przedszkoli. Zatrudniający 13 osób ŚDS przy ponad 200 osobach zatrudnionych w oświacie, to tylko bardzo mała cząstka tego, czym referat ma się zajmować.

Jak nas poinformował burmistrz Krzysztof Dereziński, utworzenie nowej komórki nie wiąże się ze zwiększeniem liczby etatów w urzędzie. Został on stworzony z osób, które do tej pory pracowały w referacie finansowo – księgowym. Włączono też do niego samodzielne stanowisko do spraw oświaty, które zajmował Mirosław Świerkot.

Referat nie ma jeszcze kierownika, pełnienie obowiązków powierzono Ilonie Wawrzyniak.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w czerwcu 2013 roku zlikwidowano Zespół Obsługi Szkół.

Decyzja ta miała przynieść oszczędności w gminnych finansach.
Wówczas to sytuacja wyglądała dokładnie odwrotnie. Pracownice zajmujące się w ZOS księgowością włączono do referatu finansowo – księgowego, a z etatu dyrektora stworzono samodzielne stanowisko do spraw oświatowych.

Jest jednak różnica. Ówczesny ZOS liczył łącznie sześć etatów, ROJO liczy ich osiem.

Zapytaliśmy burmistrza, czy jest to powrót Zespołu Obsługi Szkół pod inną nazwą. „Nie do końca, bo nie jest to oddzielna jednostka, ale jak ktoś to tak odbierze, to nie będę się dziwił” – odparł K. Dereziński.

Dodał też, że dziś ocenia negatywnie likwidację zespołu. Jak powiedział, przekonali go wtedy do tego jego współpracownicy.

11 KOMENTARZE

 1. Burmistrz przyjmuje podobno w Każdy poniedziałek ale nigdy go tam nie ma. Po co on w ogóle startował na Burmistrza? skoro nie ma czasu dla zwykłych obywateli?

  • Historia lubi się powtarzać. Jak wybraliście tak macie. A to dopiero początek mam nadzieję że końca. Wstyd i kompromitacja stała się w naszej Gminie chlebem powszednim. Proponuję zatańczyć na hali sportowej z okazji 8 marca.

 2. Burmistrz chce dobrze, ale zawsze jacyś źli pracownicy go do czegoś namówią. Burmistrz nie pozwala wozić ścieków spoza gminy, a niedobrzy pracownicy go nie słuchają. Smutny to obraz władzy.

 3. Przestańcie z tym kielichem.Sąd był, ludzie takiego Pana nam wybrali ,nie głosowalam, nie chciałam go, ale teraz uznaję wybór ciemnego ludu, na nic dobrego w gminie nie liczę.Sorry taki mamy klimat. A pana Krzysia,nie burmistrza to nawet pozdrawiam i postnie i niedzielnie.

 4. Dzień dobry,
  miało być lepiej(taniej) a wyszło jak zawsze…
  Tylko, że o dwa etaty (33%) drożej…
  Pozdrawiam
  TDi

 5. „Dodał też, że dziś ocenia negatywnie likwidację zespołu. Jak powiedział, przekonali go wtedy do tego jego współpracownicy.” – tak jest zawsze albo „biorę to na klatę” albo „zlecę działania moim służbom” i jeszcze „ja chciałem ale pracownicy i otoczenie mnie namawiali i namówili”. Żadnej odpowiedzialności, planu wizji jedyna koncepcja to trwanie. Smutne ilu nadal nabiera się na puste gesty i słowa. Słaby włodarz+ słaba opozycjo-koalicja= smutek , który widać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here