Strona główna Różne Wrócił temat pl. Kosmowskiego i alumnatu

Wrócił temat pl. Kosmowskiego i alumnatu

5744
62

Gmina Trzemeszno rozważa ponownie możliwość rewitalizacji Placu Kosmowskiego wraz z alumnatem.

Przypomnijmy, w 2018 roku samorząd wystąpił o dofinansowanie na projekt przewidujący kompleksową przebudowę placu oraz modernizację alumnatu, w którym planowano utworzenie domu dla seniorów, mieszkań wspomaganych, a także punktu gastronomicznego. Budynek miał być użytkowany w ramach dzierżawy. W ramach rewitalizacji zaprojektowano m.in. fontannę.

Wówczas projekt nie uzyskał akceptacji Urzędu Marszałkowskiego. Niedawno okazało się jednak, że w ramach programu pozostały do wykorzystania jeszcze środki finansowe. Poinformował o tym burmistrz Krzysztof Dereziński na wczorajszym posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej.

Całość przedsięwzięcia szacowano wówczas na ponad 8.000.000 zł. Okazuje się jednak, że znaczna część remontu budynku może kosztować gminę mniej. Parafia otrzymała bowiem z innego źródła dotację, z której można będzie wykonać część prac zapisanych wcześniej w projekcie. Mimo wszystko samorząd musiałby ponieść koszty wkładu własnego szacowane na około 1.500.000 zł.

Na tym etapie niemożliwa jest zmiana przeznaczenia obiektu w stosunku do planowanego w projekcie. Dofinansowanie możliwe jest jedynie na zadania pierwotnie planowane, czyli placówki służącej celom społecznym, głównie seniorom.

Benedykt Nitka pytał, jakie w takim razie są priorytety gminy. Przypomniał o zamierzeniach samorządu, takich jak remont budynku po szkole zawodowej czy przejęcie części dworca PKP na cele kultury. Wspomniał też o długo oczekiwanym remoncie nawierzchni ul. Dąbrowskiego. Jak zauważył, żadne z tych zadań nie zostało ujęte w budżecie na 2022 rok, a za to przedstawia się kolejną propozycję inwestycji.

Podobnie wypowiadał się Daniel Bisikiewicz. Apelował, aby wybrać priorytetowe zadania bo na pewno skromny ostatnio budżet gminy nie udźwignie ich wszystkich.

Innego zdania był wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Według niego inwestycja dotycząca alumnatu i pl. Kosmowskiego różni się tym od pozostałych, że pieniądze na nią „leżą na stole”. Oznacza to, iż nie musimy obawiać się o ich przyznanie. Decyzja w tym przypadku należy tylko do władz gminy, a stosowną umowę z Urzędem Marszałkowskim można podpisać już na początku lutego. Podkreślał też, że jest to szansa nie tylko na remont alumnatu, ale także kompleksową rewitalizację Placu Kosmowskiego.

Jaka będzie ostateczna decyzja radnych w tej sprawie okaże się w najbliższym czasie.

62 KOMENTARZE

 1. w pkp remonty a wlascicielem gmina nie jest
  w alumnacie gruby remont a wlascicielem nie jest

  k..a zastanawiam sie czyje to pomysly i czy ten ktos tez tak rzadzi swoim majatkiem ???

  zapytam wprost robisz pan remonty u sasiada w domu skonsorujesz ??? z cudzych pieniedzy a nie swoich to kazden jeden tak potrafi

 2. To jeden dom seniora nie wystarczy? Potrzebny jest jeszcze drugi? A poza tym zadajcie sobie pytanie czy taki dom seniora jest wogóle potrzebny. Czy seniorzy nie mają mają rodzin i nie mają gdzie mieszkać?

  • Burmistrzuniu wraz z WC mają plan od kilku lat – nie przeszkadzajmy Im. Proboszczuniu wie co robi. Dwudziestego szustego napiszę państwu jak działają komurki urzędu. Starostę i marszałka województwa zapraszam na ul.Sobieskiego 17 o 14-30 w gnieźnie. Pamiętamy, że pan Dereziński „płacił” – bo niezatrudniał w październiku już dwuch asystentów osobitych osób niepeł€nosprawnych tylko jednego dla trzech niepełnosprawnych. Trzemeszeńskie OPS pokazuje, że płaci dwóm AOON – a dla 6-u niepełnosprawnych winien zatrudnich ze trzech znających swój zakres obowiązków.

 3. Burmistrz i jego zastępca chyba byli na kolacji u proboszcza. Ciekawe, budynek po zawodówce sypie się,nawierzchnia ul. Dąbrowskiego – to już kpina. K…a, czy Ci goście juz kompletnie odjechali. Radni jeśli to zatwierdzicie, to daję słowo ściągnę tu wszystkie możliwe media.

 4. Na klub 150 tys nie ma na na plac który przecież źle nie wygląda pieniądze są? Ja wiem że alumnat należy remontować ale niech to zrobi właściciel obiektu a nie gmina! Gmina nie jest właścicielem tego budynku.

 5. Mam wielką prośbę do radnych. Może ktoś zapyta wiceburmistrza o te pieniądze, które leżą na stole. Czy leży tam też półtora dużej bańki na wkład własny gminy? Chyba, że to 1.500.000 w te czy we w te nie robi różnicy. Tak jak kiedys 60.000. Bardzo proszę, zapytajcie o to zanim podniesiecie rękę.

 6. 8mln to cena dwa lata wstecz gdzie materiały podrożały dwukrotnie. Ciekawe jest zarządzanie w Trzemesznie, na chodniki brak, na remonty ulic brak, ale vice zarabia to musi się wykazać więc, urzędnicy wymyślili nieaktualny projekt. Drugi dom dla seniorów w dobie pandemii, brawo. To nie do zrealizowania i zbędne. Więc urzędnicy chcieli dobrze, pracują intensywnie, projekt się nie udał to nikt pracy nie straci, a i premie się należą. To normalne w Trzemesznie, wszystko się sypie i zmienia na gorsze. Przykład przychodni zdrowia. Jak wygląda przychodnia lekarska w Witkowie, a jak Trzemeszeńska mała zamknięta klitka. Szkoda starej przychodni.

  • Wszystko racja ale z jednym się nie zgodzę. Nie porównujmy przychodni bo one są prywatne a nie gminne. To nie wina gminy tylko lekarzy że mają taką a nie inną przychodnie. Co innego kompetencje bo na to już właściciele przychodni wpływ mają tylko co jeśli sami mają bardzo małe kompetencje a kulturę jeszcze mniejsza nie mówiąc o szacunku dla pacjenta.

  • Przychodnia we Witkowie to jest standart az chce sie leczyc wszystko na miejscu poczekalnia z prawdziwego zdarzenia specjalisci na miejscu nie potrzeba biegac w inne miejsca Trzemeszno musi sie jeszcze duzo nauczyc

 7. 1 500 000 pln wkład własny. Czy nie ma sensowniejszych inwestycji w tym dziura na dziurze mieście ?
  Proboszcz remontuje i pozyskuje środki a my ? Nie ma na nic ale 1,5 miliona na wkład własny po co pytam się po co ?

 8. W Trzemesznie nie potrzeba remontów placyków lecz naprawy chodników, ulic i dróg . I to nas mieszkańców interesuje nie jakieś science fiction.

 9. To może lepiej przyrzec się możliwości poprawienia bezpieczeństwa na wąskich chodnikach Trzemeszno gdzie niejednokrotnie chodnik nie ma 1.5 a jeszcze na środku stoi słup.
  Mysle ze były by to lepiej wydane środku i służyły by większej ilości ludności.

  • Co proponujesz, zwezyć drogę i poszeszyc chodnik a może zamknąć w tym miejscu drogę dla pojazdów i zrobić szeroki chodnik? A może zlikwidować chodnik całkowicie? Niestety, Trzemeszno jest tak zurbanizowane jak jest i nic się właściwie nie da zrobić z wąskimi chodnikami.

 10. Jankowski,k… mać gdzie ty żyjesz,dwa lata temu 8 mln na roboty budowlane dzisiaj wiesz ile kosztuje 1 pustak,weź puknij się te półtora miliona pomnóż razy dwa,k…. mać strażnica rozgrzebana,burmistrz rusz dupę i jedź po fundusze tam też pieniądze leżą tylko trochę trudu

 11. Myślę sobie, ze gigantyczna fontanna będzie bardzo na miejscu. Proponuję formę rydwanu, ze cztery rosłe konie oraz nagi Rzymianin jako szef zaprzęgu. Koniecznie z obsydianu czy czegoś jeszcze droższego. Niechże woda obficie tryska koniom spod kopyt, a Rzymianinowi z hełmu. Będzie to idealnie oddawało stan relacji w naszej gminie – i na pewno będzie ulubionym punktem do zdjęć, szczególnie tych pracowników budżetówki, którzy od wielu lat nie dostali podwyżek. Przecież bawić się umiemy.

 12. Brawo panie Nitka ze wspomniales o ul. Dabrowskiego a DOM SENIORA juz jest gdzie pochlonal na remont kupe kasy a czy Alumnat jest Gminy czy kosciola niech oni sie wezma za remont na co czekali do tej pory smiech na sali wy chyba siebie nie slyszycie fontanna spoko reszta chyba szkoda komentarza czeka nas remont zawodowki a co z Domem Dziecka a wy sie bierzecie za co chyba wszyscy na glowe upadli ulice z kostki czekaja do naprawy w ktore ulewy budynki samocody oblewaja jak to miasto wyglada brak slow wybory i jeszcze raz wybory

 13. Co za pomysł fontanna ??? Na Placu Kosmowskiego, powinien stać Opat Michał Kosmowski. To on był budowniczym alumnatu, szpitala Św Łazarza, browaru, Nowego Miasta i przebudowy bazyliki. Alumnat, to idealne miejsce na muzeum, sklepik z pamiątkami dla turystów itp….

  • Wezcie sie przejedzccie do Strzelna maly skrawek w samym wjezdzie jaka piekna fontanna i ogrodzony plac zabaw dla dzieci a nie tak jak u nas na placu Wojciecha plac zabaw rozpierniczony na calym nie szlo tego ogrodzic latem dzieciaki niszcza wszystkie kwiaty krzewy ze jest pol lata i po kwiatach tym sie zajmijcie

 14. Czy ktos jechal w kierunku Miat to zapraszam lampa uliczna dojezdzajac do Miat swieci na pole nie na szose jest tak zalozona czy nie wiem czy to 21 wiek ze terazsie oswietla zboze moze z radnych sie przejedzie ktorys i zobaczy a kto posypuje chodniki na peryferiach miasta jest slisko do choinki kto za to bierze pieniadze

  • No TO SIE CIESZ ZE PIS CI DAJE LEPIEJ NIECH DAJE SWOIM POLAKOM NIZ TAK JAK BYLO NIC NIE DAWALI TYLKO SOBIE W KABZE NABIJALI i ZA GRANICE WYPROWADZALI I PININDZY NIMA I NIE BYDZIE ALE NASTAL CUD I SIE ZNALAZLY

 15. Te poltora miliona to wplacic na budynek po Domu Dziecka icos bedzie na co czekaja az im ktos znowu sprzatnie z pod nosa czekajcie do sie doczekacie

 16. Ci ludzie żyją w świecie kompletnej iluzji. Pieniądze leżą na stole , ale koszt własny gminy to jedyne 1,5mln. No panowie, a takie drobne mamy? Istny kabaret. Zejdźcie juz ze sceny i wstydu sobie oszczędźcie.

 17. Jprdl. Nie ma podstawowe rzeczy pieniędzy a wybitni specjaliści od wszystkiego i niczego chcą zaj…ć kompletnie gminę finansowo. Tak to jest jak oddaje się władze w ręce ludzi, którzy jedynie co potrafią to pier…. ć na okrągło.
  Co z setkami tysięcy , które został wydane na fundamenty pod rozbudowę OSP w Trzemesznie? Przed wyborami coś zaczęliście aby na was strażacy głosowali a zaraz po wyborach wymyslanie nowych i to jescze nie na swoim majątku. A propos Pan Burmistrz był łaskaw ostatnio publiczne oznajmić, że nie może dokonać żadnej wyceny prac, które musiałyby być zrobione aby urzadzic po domu dziecka urząd. Mówił że nie może bo to nie jest gminne. To moment. Czytam tutaj, że dla alumnatu była wykonana jakaś dokumentacja. Czy alumnat był wtedy własnością gminy? No chyba nie. Chyba, że to jest ta jedna z tych 300 działek, których nie ma w ewidencji gminy.
  Dlaczego przez szereg lat nie wykonywali Panowie działań aby pozyskać środki na dom Kultury po zawodówce. Zamiast wykorzystać dokumentację za 70 tysięcy wykonana wy myśleliście sobie urząd.
  Nie wiem czy wiecie ale ceny wzrosły i ten kosztorys na kolejny placyk możecie pomnożyć razy 2 conajmniej. A jak będzie to robił wybitny spec to nie starczy z 20 baniek.

 18. Oj kiedyś się ta dobra passa skończy. Kolejny absurdalny pomysł. Trzeba jakaś telewizje zawiadomić i niech wnikają w śledztwo

 19. Plac Kosmowskiego zrobić. Alumnat niech sobie kościół robi. Jak brakuje kasy, niech sprzeda swoje nieruchomości, np. działkę w Gołąbkach.

   • A kto posypie wszystkie chodniki naprzecie dawnego Domu dziecka sypali a po tej stronie co sa warsztaty kto ma sypac sol z nieba nie leci a w kierunku Stacji to kto posypie slisko jak cholera tam jeszcze w tej zimie nie bylo ani odsniezone ani posypane powiat jak nie ma na sol to chociaz piaskiem niech sypia

 20. Najlepiej sprzedać a przyszły przedsiębiorca niech się męczy z konserwatorem zabytków i podatkami. Dobre miejsce na hotel i gastro.

  • Dobre miejsce na Motel….i …..niech Alumnat wyremontuja i oddadza koscielni wiedza ze Alumnat widnieje jako zabytek tego nie mozna wyzbyc glupich szukaja na remonty ach ci radni i rzadzacy no nie apozniej bedzie wina pis jak zawsze

 21. Kiedy włodarze zostaną rozliczeni z dwukrotnego opracowania planu zagospodarowania budynku po zawodówce??? Pieniądze wyrzucone w błoto, bo się komuś WIZJA zmieniła!!! Akurat wywalili tyle, co by mogło na przykład uratować Zjednoczonych. Fajnie się wydaje nieswoje pieniądze.

  • Byle co je i byle co gada dziabąk lewacki . Niech się
   idzie zryczeć do czaskoskigu . Warszawa jest jednym z miast najbardziej zadłużonym w kraju ,tak rządzi. Dzięki pagasusowi wiemy że był za nim w wyborach. Okleił się jego plakatami i myślał że to coś pomoże ,nieudacznik.

 22. Ja Wam mówię, że zadłużą się a to zrobią. Przecież co wybory to jest jakiś placyk robiony. To już taka strategia. Strategia skądinąd słuszna politycznie, niekoniecznie finansowo korzystna dla gminy, bo w to miejsce można byłoby zrobić kilka o wiele bardziej opłacalnych, dla mieszkańców, rzeczy. W tym momencie ważniejsi są jednak wyborcy. Burmistrz od lat stosuje taktykę, która przynosi mu reelekcję. Dlaczego miałby ją zmieniać, skoro udaje się tym złowić wyborców niczym muchy na lep. Wyborcy naiwnie myślą, że to z niego taki dobry gospodarz. Czy tak jest rzeczywiście? Ocenę pozostawiam każdemu z Was. Oczywiście nie liczę na refleksję, bo ta musiałaby skłonić Was do innych wyborów. A do tego nie jesteście przecież skłonni.

 23. Wałków nie brakuje. Zbliża się WOŚP wiec kolejna akcja typu wpłać wylicytuj. To wszystko powinno zapewnić nam państwo z podatków. Owisak znów jadem zajedzie przeciwko PiS. Nie wspieram nienawiści nawet jeśli jednocześnie zbierają na pomoc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj