Strona główna Polityka Wraca temat budynku po Domu Dziecka

Wraca temat budynku po Domu Dziecka

14577
39

Chociaż od likwidacji trzemeszeńskiego Domu Dziecka minęło już kilka miesięcy, to temat budynku po tej placówce ciągle wraca. Dzisiaj na sesji Rady Miejskiej do sprawy wrócił Maciej Dalewski.

Zapytał burmistrza, czy ktoś ze starostwa kontaktował się w tej sprawie, bo mieliśmy być pierwsi informowani jak obiekt będzie na sprzedaż i czy burmistrz bierze pod uwagę ewentualny zakup. Dodał, że rozmawiał także z mieszkańcami, którzy uważają, iż jest to lepsza lokalizacja dla przyszłego urzędu niż budynek po szkole zawodowej.

K. Dereziński odpowiedział, że starosta nie kontaktował się w tej sprawie, a ze strony trzemeszeńskiego samorządu też nie podejmowano w tej sprawie rozmów. Słyszał tylko, że nieruchomość wyceniono na około 2.000.000 zł. Potwierdził to wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Burmistrz dodał, iż postara się możliwie najszybciej podjąć rozmowy w tej sprawie ze starostą. Nie ukrywał jednak, że w obecnej chwili gminy na taki zakup nie stać.

Wspomniał też o wcześniejszej sprzedaży sąsiedniej działki, służącej jako boisko dla Domu Dziecka. Stwierdził, że dowiedział się o tym post factum. W gazecie przeczytał o tym, kto to kupił. Jak dodał, szkoda mu, bo działka za te pieniądze była warta zastanowienia się. M. Dalewski próbował tłumaczyć burmistrza mówiąc, że to nie jego wina, bo dowiedzieliśmy  się o tym po fakcie. Stwierdził nawet, że starostwo zrobiło nas  „w konia” w tej sprawie.

Jak w rzeczywistości wyglądała sprawa sprzedaży działki oraz decyzji o przeznaczeniu na sprzedaż budynku? Wyjaśnialiśmy to już w artykule 8 grudnia. Zarówno wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży, jak i zawiadomienie o przetargu dotyczące działki z boiskiem, były ogłaszane z odpowiednim wyprzedzeniem na stronie internetowej starostwa oraz w tygodniku „Przemiany na Szlaku Piastowskim”. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

W tym samym artykule informowaliśmy o uchwale Rady Powiatu, dotyczącej sprzedaży budynku po Domu Dziecka. Sesja, na której podjęto tę decyzję odbyła się 25 listopada br. Jak zauważył Kacper Lipiński, informacja o przeznaczeniu do sprzedaży znajduje się na stronie starostwa od 21 grudnia, a znalezienie jej zajęło mu 5 minut. Dodał też, że jak sobie przypomina, władze powiatu zwracały się wcześniej do gminy w tej sprawie, ale nigdy nie otrzymały odpowiedzi.

Po wypowiedzi radnego burmistrz zakomunikował, iż nie będzie już odpowiadał na bieżąco na pytania radnych. Odpowiedzi ma zamiar udzielać tylko na piśmie. „Ja muszę pewne odpowiedzi przemyśleć, nie będę się tu na strzały wystawiał” – dodał K. Dereziński.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie starostę Piotra Gruszczyńskiego. Oto co usłyszeliśmy: „Zaraz po sesji poprosiłem panią Natalię Kamieniarz (pracownik sekretariatu starostwa – red.), aby zadzwoniła do gminy i przekazała informację burmistrzowi, bo znając życie, za chwilę się okaże, że powie, iż o niczym nic nie wiedział. Poprosiłem panią Natalię, aby spisała dokładnie dzień i godzinę kiedy odbyła się rozmowa bo czułem, że to pójdzie w tym kierunku. Niestety się nie myliłem”.

Jak dodał, urzędniczka zadzwoniła do trzemeszeńskiego urzędu 29 listopada o godzinie 9:00. Z uwagi na nieobecność burmistrza informację o podjętej uchwale dotyczącej sprzedaży budynku przekazała wiceburmistrzowi. Według starosty, do dzisiaj nikt z urzędu się w tej sprawie nie kontaktował. Zadeklarował, że ze strony władz powiatu jest dobra wola, aby usiąść do stołu i rozmawiać, ale nikt nie wykazał zainteresowania.

Zapytaliśmy też starostę, czy na tym etapie, gdy informacja o przeznaczeniu do sprzedaży znalazła się już w Biuletynie Informacji Publicznej i niedługo może być ogłoszony przetarg, jest jeszcze szansa na podjęcie rozmów z gminą. „Wszystko jest jeszcze możliwe, ale z zachowaniem obowiązujących przepisów” – odpowiedział P. Gruszczyński.

39 KOMENTARZE

 1. W takim razie nasza rada powoła niebawem komisje śledczą, żeby wyjaśnić kto kłamał. Może by z Antka skorzystać, on teraz chyba nie ma za bardzo zajęć a doswiadczenie ma duże. Na pewno pomoże.

 2. Bez jednego strzału zrujnowano wszystko ,po h…j
  nam było powstania jakieś tam , jak jeden człowiek rozwalił system jak Wałęsa Burmistrz Robil jakies papiery, raz za 70 teraz za 50 tys, a gdzie indziej chce się przeprowadzić wa mac ,szkoda słów, tu potrzeba ludzi z stolicy typu CBA

 3. Radny Dalewski broni burmistrza? Od kogo on startował? Od obecnego burmistrza? Nie kojarzę.

  „M. Dalewski próbował tłumaczyć burmistrza mówiąc, że to nie jego wina, bo dowiedzieliśmy się o tym po fakcie. Stwierdził nawet, że starostwo zrobiło nas „w konia” w tej sprawie.”

  Czytam to jeszcze raz i oczom własnym nie wierzę.
  Kto kogo zrobił w konia? Najpierw dowiedz się Panie radny dokładnie a dopiero później bądź rzecznikiem burmistrza. Kompromitujesz się w oczach wyborców takimi wypowiedziami.

  Słowa starosty oraz wypowiedź radnego Lipińskiego potwierdzają, że urzędnicy mieli wiedzę na ten temat. Pan Lipiński mógł znaleźć informację w internecie w 5 minut a urzędnicy, którzy siedzą tam od dekad tego nie potrafią zrobić? Kompromitacja urzędników i radnego, który broni tych urzędników.

  Zamiast tłumaczyć burmistrza weź się za sprawę chodnika, bo tyle gadaniny a chodnika od sklepu do krajówki w Rudkach jak nie było tak nie ma. Jutro zadzwonię do starostwa i jeśli nie mają tego chodnika w budżecie powiatu na 2022 rok to wtedy Twoje stwierdzenie o zrobieniu „w konia” będzie adekwatne. Wtedy będę mógł rżeć jak ten koń 🐎🐴🏇.

  • Dlatego na urząd mig Trzemeszno proponuję zaadaptować oba budynki – po zawodówce i po domu dziecka – najwyraźniej za mało mamy urzędników i nie mają nawet 5 minut wolnych w tym nawale pracy, by sprawdzić, co w powiecie piszczy. Bedzie to rozwój w rozumieniu Inwestora Na Medal. A przecież niebawem dojdą kolejne budynki, tj możliwości dalszego rozwoju, po upadającym i dogorywającym zespole szkół.

   • A ja proponuję na mieszkania zagospodarować ten budynek po domu dziecka.Mieszkańcy czekają po kilka lat na przydział mieszkania i mieszkają albo na kupie po kilka osób w jednym pokoju albo nie mają wcale mieszkań i muszą wynajmować płacąc po 1000 zł miesięcznie. Oczywiście mieszkania powinni otrzymać osoby które będą płaciły i nie demolowali.

 4. Lipiński znowu zaorał, ale co zrobi jeden Lipiński? Reszcie pasuje to co jest. Czasem ktos coś powie o dziurze w chodniku albo zepsutej lampie i to jest cala aktywność radnych. Niektórzy nawet tyle nie powiedzą. Grunt , że diety poszły w górę.

  • Od jakiegoś czasu widzę, że jedynie Lipiński broni interesow naszej gminy (z małymi wyjątkami) . Przyznaję, że nie spodziewałem się po Nim takich akcji, ale teraz ma mój głos. Orać dalej tą nieudolną władzę, bo za chwilę będziemy gminą Gniezno.

  • Panie radny Dalewski to nie pierwsza z twojej strony kompromitacja myślenia,rozumowania,jesteś dla nas wyborców skończony,poczekamy do wyborów, to już niedługo i na pewno wszystkie twoje stanowiska przypomnimy,także głosowania np. W sprawie votum zaufania czy absolutorium,co ty prezentujesz?

 5. Powiat nic nie inwestują w naszą gminę, tylko wszystko zlikwidował. Brak bezpiecznych dróg itp. Z drugiej strony Powiat jak widzi jak Trzemeszno samo nie dba o gminę to im to na rękę. Jedno z ostatnich miejsc gminy w Polsce coś znaczy. Tylko dla urzędników, nic pożytecznego dla mieszkańców. Teraz na święta było widać te ostatnie miejsce.

 6. Panie Nitka,jakie jest Twoje zaangażowanie i efekty działania dla gminy,wielka tragedia że w ogóle zostałeś przewodniczącym,najsłabszy w dotychczasowym funkcjonowaniu samorządu,wstydu Pan nie masz,

 7. Burmistrzu jeżeli nie stać ciebie udzielać odpowiedzi na proste pytania bezpośrednio na sesji to co ,niemoc,wstyd tak odpowiadać że wszystko na piśmie,widać że całkowicie sobie już nie radzisz a gmina traci

 8. Kto odpowiada za inwestycje w tej gminie?
  Burmistrz na sesji nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania radnego Lipińskiego. Chce odpowiedzieć na piśmie bo jak sam stwierdził „nie chce wystawiać się na strzały”. Rozmowy o bujnych planach inwestycyjnych bez wiedzy ile to ma kosztować zarówno w przypadku zawodówki jak i domu dziecka.
  Nie wiedzą ile ma kosztować remont zawodówki.
  Nie wiedzą ile ma kosztować adaptacja domu dziecka na urząd.
  Co Wy wiecie?

  Wydane z pieniędzy podatników 70 tysięcy złotych na koncepcję miejsca dla kultury trzemeszenskiej – zostało wyrzucone w błoto, bo jakiemuś urzędnikowi zachciało się na, siłę udowodnić że to on jest najmądrzejszy. Urzednikowi, bo kto inny mógłby na siłę forsować umiejscowienie tam urzędu zamiast domu kultury jak było to pierwotnie planowane. Kto zapłaci za te wyrzucone w błoto 70 tysięcy?
  Proponuję aby, ten który był pomysłodawcą zarzucenia prac nad pozyskaniem środków na miejsce Kultury pokrył te 70 tys z własnej kieszeni. Panie Burmistrzu Pan przeciez wiesz kto Pana namówił do tego pomyslu. Przecież zawsze Pan tak mówi. Bo mnie namówiono. Miej Pan odwagę i powiedz kto tym razem Pana namówił do tego aby nie próbować pozyskać środków na dom Kultury a wydawać kolejne 50 tys złotych na kolejną koncepcję. Odwagi. Teraz jest kolejny nabór wniosków na takie inwestycje. Co? Nie wiecie, że jest nabór? Może na kolejnej sesji radny Lipiński pokaże Wam gdzie macie znaleźć informacje na ten temat.
  50 tysięcy złotych wydano na koncepcję urzędu po zawodówce.
  I co wiadomo z tej koncepcji?
  Wiadomo ile ma kosztować ?
  10 milionów starczy?
  No chyba zanim coś się zacznie robić trzeba wiedzieć z jakimi kosztami trzeba się liczyć.
  Teraz dom dziecka.
  Co kolejną koncepcję za nasze pieniądze ktoś zleci. Czas się przyjrzeć uważniej na te wszystkie zlecenia tych wszystkich opracowań. Kto, komu, za ile?
  Nie ma pieniędzy na osiedla a są na to aby zapłacić za jakieś kolejne wizje, które jak się później okazuje trafiają do kosza.

 9. Panie Lipinski wezcie sprawy w swoje rece rozpisac nowe wybory bo z Trzemeszna g…. zostanie co oni wyprawiaja zap..do starostwa i kupowac bo ktos nam sprzatnie taki budynek po remoncie kto te Trzemeszno tak doprowadzil do ruiny Radni niektorzy sie dza na tej sesji jak d… tylko jestem za a moze przeciw do czego wy sie nadajecie wszystko wam sprzataja z pod nosa wezcie sie do solidnej pracy a jaksie nie chce to do domku za nic diet nie placa w tej gminie oni nic nie wiedza pieniedzy nie maja a skarbnik co robi ludzie tylko taczki podstawic i…..DOSIEGO ROKU 2022

 10. Tusk tez wszystko posprzedawal i sp….l do Brukseli czy nas w Trzemesznie tez to czeka tyle nieruchomosci wraz z budynkami jak nie w ruinie to sprzedane dzialeczka z pod nosa mknela a Gmina nic nie wiedziala dobre rozwiazac ten urzad i po sprawie po co siedza jak nic nie wiedza smieszne ale prawdziwe jednym slowem wszystko sie zawalilo moze podwyzka to wszyscy umieja glosowac a co sie dzieje w Gminie nic nie wiedza nic nie slysza wstyd

 11. Ogladajac i sluchajac ostatnia sesje nasuwa mi sie pytanie czy ktorys z radnych zajal stanowisko w sprawie odsniezania chodnikow w czasie zimy od cmentarza do CPN i od parku w kierunku Zielenia i od parku w kierunku Miat ani odsniezone ani posypane kto bierze za to pieniadze jesli powiat sie nie wyrabia zlecic komus kto o te chodniki w czasie zimy zadba aby chodzilo nam sie bezpieczni nikt nawet na sesji nie pisnal

  • Chyba znasz odpowiedz na swoje pytanie. Poza tym chyba dlatego jesteśmy na szarym końcu ….. w rankingu Rzeczpospolitej……. za te wszystkiekompetencje osób na „odpowiednich”stanowiskach

 12. Nawet nie wiadomo co myśleć o tej farsie. Raczej dramacie.
  Kłamią na potęgę, jeden burmistrz i drugi, ale nikt ich z tego nie rozlicza, a takich radnych jak Lipiński to ze świecą szukać.

  Może Pan Lipiński zechcialby wystartować na fotel burmistrza? W końcu to kozie miasto by sie troche zmieniło i magistrat zacząłby być odpowiednio zarządzany.

  • Jarząbek musisz jedno od drugiego rozdzielić ,co innego jest być radnym i krytykować to jest proste jak drut jak jeszcze pewnie jest taki od podpowiadania z tego” ponadpodziału” lecz być burmistrzem to trzeba znać i wiedzieć wiele zagadnień i podejmować odpowiedzialne decyzje, ja pytam dlaczego właśnie z ostatniej kadencji zwłaszcza w roku 2017 i 2018 zaciągano tak liczne kredyty , na wszystko, czy Pan Lipiński głosował przeciwko aby nie doprowadzać do takiego zadłużania.Proszę o fakty i konkrety, nie zaś populizm i tcze gadanie

 13. Głupiutkie polaczki…… Tusk za sprzedaż majątku dostał tyle ze do końca życia nie musi już nic robić. Już widzę jak Niemiec sprzedaje Polsce swój majątek 😀
  W Trzemesznie robią to samo co nasz donek…… sprzedać co się da resztę zrujnować napchać przy tym kieszenie i udawać ze nic się nie stało. Taki jest nasz naród właśnie. Awansuje się sprzedawczykow łasych na mamonę.

  • Serio? Donek sprzedał? Powiedz mi ile zaprzepaścił obecny rząd byś mógł pisać w ten sposób? Rozumiem, że w obradach z Magdalenki nie bylo żadnego człowieka, który byl czy jest związany z obecnym obozem władzy? Tylko Donek i sprzedawczyki?
   Glupiutkie polaczki jak mówisz to okropne określenie, ale dotyczy nas wszystkich.

 14. Burmistrzu powiedz nam mieszkancom na najblizszej sesji co nam jeszcze w Trzemesznie zostalo czy my mamy jeszcze cos swojego czy tylko zostala nazwa koziego miasta my sie cofamy ze wszystkim do tylu pomijajac tylko placyki syf i nic wiecej sie zrobil a co do braku kasy to juz pisalismy skontrolowac ilu ma deklaracje na wywoz smieci i nie placa to niezla sumka by wpadla do bydzetu sluchaliscie dzisiaj telewizji jak w jednym z miast zrobili kontrole az ponad 30 tys mieszkancow nie mialo deklaracji i nie placili za smieci mozna mozna

  • Tutaj kolejny dowód na to , na co stać takiego burmistrza jakiego mamy.Do czego on nas mieszkańców dalej doprowadzi ?o to jest pytanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj