Strona główna Różne Wilhelm i tramwaje na trzemeszeńskim rynku

Wilhelm i tramwaje na trzemeszeńskim rynku

3000
8

Jak wyobrażał sobie Trzemeszno w przyszłości twórca pocztówki sprzed ponad 100 lat? Czy miał zdolność przewidywania, czy niekoniecznie?

Na początku XX wieku ukazała się seria widokówek wielkopolskich miast, na których ich autor przedstawiał swoją wizje tych miejsc w nieokreślonej przyszłości. Znalazło się wśród nich także Trzemeszno.

Jak można zauważyć, twórca miał dość odważne wyobrażenia. Na dzisiejszym Placu Kilińskiego możemy zobaczyć m.in. tramwaje, także nadziemne. Mimo bujnej wyobraźni, autor nie dopuścił jednak myśli, że z placu może kiedyś zniknąć pomnik cesarza Wilhelma I.

Z treści korespondencji wynika, że kartka została wysłana z Trzemeszna do Berlina 5.11.1911 roku. Wydawcą pocztówki była J. Nowakowska z Trzemeszna.

Oryginał znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

8 KOMENTARZE

  1. Taka sztampowa ta wyobraźnia. Wrzucenie na realną pocztówkę nowoczesnych i wizjonerskich maszyn gdzie popadnie. 🙂 Podejrzewam, że te inne pocztówki z innych miast zrobiono w ten sam sposób.

  2. Miała być droga do browaru oparta na palach, która byłaby dojazdem od dk15. Od browaru wjeżdżałby tramwaj od kolei i dalej torowiskiem nadziemnym – jak kamieniołom z Pakości do Janikowa torowiskiem nadziemnym do centrum miasta do zielenia i potem do miejscowości Rudki. Środki były do pozyskania – ale niepowołany był do tej sprawy referat. Wkrótce będzie czynny w pomieszczeniu pozyskanym po poczekalni PKS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj