Strona główna Kultura Wieści z ZSOiZ w Trzemesznie

Wieści z ZSOiZ w Trzemesznie

861
0

Spotkania z ciekawymi gośćmi, wykłady akademickie i imprezy o charakterze kulturalno – oświatowym zdominowały ostanie dni w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie. Wynikiem współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu była wizyta p. Konrada Ziółkowskiego z Wydziału Historycznego UAM, który przygotował wykład i poprowadził warsztaty dotyczące historii prowadzenia wojen w średniowieczu.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas humanistycznych LO.  Z kolei p. dr hab. Zbigniew Adamski przeprowadził tzw. standaryzację matury 2015 z biologii. Zadania nowej matury 2015 testowali uczniowie zdający biologię w tym roku. Natomiast klasom pierwszym i drugim liceum naukowiec przedstawił jak wyglądać będzie matura z biologii od roku 2015. Warto dodać, że p. Adamski jest absolwentem trzemeszeńskiego liceum, pracownikiem naukowym Wydziału Biologii UAM oraz członkiem zespołu powołanego przez Centralną Komisje Egzaminacyjną w Warszawie d/s do modernizacji egzaminu maturalnego z przedmiotów innych niż obowiązkowe.

Grupa humanistyczna z klasy IIa LO w ramach warsztatów dziennikarskich uczestniczyła w spotkaniu z panem Arturem Weberem, absolwentem trzemeszeńskiego liceum, szefem Oddziału Analiz Mediów i Szkoleń w Departamencie Prasowo-Informacyjnym MON. Pan Weber przedstawił strukturę i charakterystykę działalności służb informacyjnych MON. Zaprezentował formy współpracy z dziennikarzami opisując na przykład program szkolenia osób wyjeżdżających na tereny zagrożone działaniami wojennymi. Poza tym uczniowie mogli zobaczyć zdjęcia i wysłuchać relacji z Afganistanu, gdzie pan Weber przebywał przez rok wraz z polską misją wojskową. Spotkanie uświadomiło uczestnikom odpowiedzialność dziennikarzy, jaka wiąże się ze zbieraniem i przekazywaniem informacji, które poprzez media kształtują obraz rzeczywistości.

Uczniowie Zespołu Szkół wzięli także udział w Gnieźnieńskim Festiwalu Nauki. Grupa uczniów z p. L. Gizą uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez p. dr. Piotra Pawlaka. Zajęcia odbyły się w auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Część praktyczną prowadzący poprzedził wykładem teoretycznym – przedstawił związek debaty z negocjacjami oraz techniki wywierania wpływu na ludzi. Zdobyta wiedza pomogła w uporaniu się z częścią praktyczną zajęć. Ćwiczenie w postaci symulowanej negocjacji problemowej pozwoliło nabyć uczestnikom umiejętności pomocne w prowadzenia skutecznych debat.

Prócz wyjazdów na spotkania do Gniezna nauczyciele historii p. P. Zieliński i p. M. Pęczkowska przygotowali grę miejską dotycząca wielokulturowości dawnego Trzemeszna, podczas której uczniowie zapoznawali się ze śladami żyjących  niegdyś w Trzemesznie społeczności niemieckiej i żydowskiej. Natomiast klasa humanistyczna pod kierunkiem p. M. Ciechorskiej przygotowała spektakl w trzech językach pt. „Orfeusz i Eurydyka”.

Zajecia_z_p._dr_hab._Z._Adamskim Spotkanie_z_p._A._Weberem Warsztaty_dotyczace_histori_wojen Wspolne_zdjecie_z_p._Ziolkowskim wstep_do_gry_miejskiej Wyklad_p._dr_hab._Zbigniewa_Adamskiego Gra_miejska_w_miejscu_dawnego_kosciola_ewangelickiego Gra_miejska_miejsce_w_ktorym_znajdowala_sie_boznica

(M.A)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj