Strona główna Kultura Wielkopolanie (w tym trzemesznianie) na morzu

Wielkopolanie (w tym trzemesznianie) na morzu

1411
1

Nowa książka Mariusza Borowiaka „Wielkopolska na morzu” poświęcona została związkom Wielkopolski z morzem od początku polskiej państwowości do XX w. Nie zabrakło w niej wybitnych postaci związanych z Trzemesznem i okolicą.

Bardzo szeroko opisana jest sylwetka urodzonego w naszym mieście komandora podporucznika Jerzego Milisiewicza. We wrześniu 1939 r. był obrońcą wybrzeża, a po kapitulacji Helu, mimo niemieckiej blokady, dokonał brawurowej ucieczki kutrem Batory do Szwecji.

W książce opisana została też osoba Klemensa Tomczeka, uczestnika wyprawy do Kamerunu. Znalazły się w niej też historie innych słynnych podróżników związanych z Trzemesznem, jak Modest Maryański czy Paweł Edmund Strzelecki. Jest też fragment o chyba najmniej znanym z wymienionych postaci, urodzonym w Niewolnie, Zenonie Eugeniuszu Lewandowskim, farmaceucie, zasłużonym działaczu społecznym i politycznym w Ameryce Południowej.

Autor ma w swoim dorobku ponad 100 książek i broszur o tematyce morskiej.

Promocja i „wodowanie” książki już w najbliższą sobotę, 9 września o godzinie 16, w sali Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj