Strona główna Kultura Wielki sukces uczniów „Jedynki”

Wielki sukces uczniów „Jedynki”

2977
7

II miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym ”Do Broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej” wywalczyli uczniowie klasy VI a Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kilińskiego.

Łukasz Bartz, Jakub Duniecki, Jakub Glinkowski i Miłosz Kaniewski przygotowali film o losach braci – Janusza i Zbigniewa Kapuścińskich.

Obaj urodzili się w majątku Kordos, niedaleko Trzemeszna. Zbigniew – absolwent trzemeszeńskiego gimnazjum – był chemikiem i lotnikiem. W czasie II wojny światowej znalazł się w niewoli radzieckiej i zginął w Katyniu. Wspominaliśmy go w materiale dotyczącym trzemeszeńskich lotników – |LINK|. Janusz był ułanem, powstańcem wielkopolskim, uczestniczył w wojnie bolszewickiej i kampanii wrześniowej.

Stworzony przez młodych historyków film pozwolił im zająć I miejsce w etapie wojewódzkim konkursu.

Drugi etap odbył się w Krakowie. Tutaj twórcy filmu musieli odpowiadać przed komisją złożoną z naukowców i przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Jurorzy pytali między innymi o kulisy stworzenia pracy – wybór tematu i źródła historyczne.

Trzemeszeńscy uczniowie zostali ocenieni bardzo wysoko. Zdobyli II miejsce przy bardzo silnej konkurencji szkół z całego kraju. To także wielki sukces przygotowujących ich nauczycieli – Macieja Adamskiego i Doroty Kaniewskiej.

Jak na młodych historyków przystało, nie mogło zabraknąć zwiedzania królewskiego miasta.

fot. SP nr 1

7 KOMENTARZE

  1. Brawo młodzi trzemesznianie! Brawo SP1Trzemeszno! Gratulacje dla nauczycieli!Jesteśmy dumni z Was! „Jedynka” ! I jaki przykład postawy młodego Polaka dla kolegów i koleżanek!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here