Strona główna Polityka Weszły w życie nowe statuty sołectw i osiedli

Weszły w życie nowe statuty sołectw i osiedli

2460
22

Spore zamieszanie wywołała w tym roku sprawa statutów sołectw i osiedli. Przypomnijmy, że do tej pory kadencja sołtysów i przewodniczących rad osiedli pokrywała się z kadencją Rady Miejskiej. Wybory sołtysów i przewodniczących odbywały się kilka miesięcy po wyborach.

Problem w tym, że w 2018 roku wydłużono do 5 lat kadencję władz samorządowych. Samorządy radziły sobie z tym problemem w różny sposób. W jednych gminach przeprowadzono wybory nie czekając na upływ kadencji rady, w innych dostosowano statuty sołectw tak, aby pokrywały się one z kadencją pięcioletnią.
W naszej gminie wybrano drugi wariant. Problem w tym, iż zabrano się za to zbyt późno.

Kadencja organów jednostek pomocniczych minęła w maju i od tego czasu zapanowało „bezkrólewie”. Obowiązywały nadal stare statuty, wyborów również nie przeprowadzono. Aby wyjść z tej sytuacji postanowiono uchwalić nowe statuty, które jednocześnie przedłużą dotychczasową kadencję o rok.

Taki sposób załatwienia sprawy nie wszystkim się spodobał. Protestował m.in. przewodniczący Gminnego Koła Sołtysów, Wiesław Pokorski. Według niego, prawidłową drogą było zarządzenie wyborów na podstawie dotychczasowych statutów. Miał też uwagi do procedury przeprowadzenia konsultacji społecznych w tej sprawie.

Uchwały zostały jednak przyjęte. Nie zostały one zakwestionowane przez nadzór wojewody. 11 lipca 2023 r., statuty zostały ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Urzędowanie sołtysów, przewodniczących osiedli oraz rad sołeckich i zarządów osiedlowych za ostatni okres zostało w ten sposób zalegalizowane.

Pozwoliło to na wypłatę sołtysom i przewodniczącym zaległych diet za czerwiec, lipiec i sierpień. Otrzymali je również przewodniczący rad sołeckich, chociaż aktualne statuty nie przewidują już takich funkcji. Oparto się w tym przypadku na opinii prawnej, w której zauważono, iż w tym okresie wykonywali oni również swoje obowiązki. Stąd decyzja o wypłacie także im diet za ostatnie 3 miesiące. Po wejściu w życie statutów nie sprawują już oni swoich funkcji.

Przy okazji warto wspomnieć, że nowe statuty wprowadziły nazwy osiedli. Osiedle nr 1 otrzymało nazwę Piastowskie, a Osiedle nr 2 – Centrum Stare Miasto.

22 KOMENTARZE

  • Ruskie SBckie metody to stary numer panie jest , ale w TVP cisza nic sie nei stalo cala UE sie juz z nas smieje ja wiem ze emeryci sobie siedza w domku nigdzie nie jezdza po Swiecie i im to obojetne czy maja swobode przemieszczania sie po UE czy nie ale my młodzi musimy sie spiac na wybory i pokazac gdzie mamy te mafie

    • a w TVP nic nie powiedzieli ze Andrzej Izdebski żyje (handlarz bronia co zrobil interes zycia na respiratorach z rzadem) jak ustaliło sledzwo nie zginal w Albanii a nawet firmy zalozone po jego smierci dzialaja i maja aktywne konta – BRAWO ktos ze sluzb Polskich bardzo chcial dac mu sie schowac

     Ci co nie chodzili na matematyke w Trzemesznie to podpowiem ze nie da sie w nieskonczonosc drukowac pieniazkow i predzej czy pozniej tąpnie to co oni robią a ci ktorzy biora 13 i 14 to proponuje za niewielka opłata udac sie do biura rachunkowego i spytac czy jesli skadki zdrowotnej nie odliczamy juz to czy mam mniej czy wiecej hahah tylko cyfry prawde powiedza zadna telewizja

 1. Wawrzyk, ktorego zdymisjonowali i zrobili slupem od Wiz odstawil szopke pod publike a mianowicie napisał list pozegnalny i z TYM LISTEM pojechal do szpitala ze ma stany lekowe ze proba samobojcza pokazal list w szpitalu i Szpital go schowałjest w bezpiecznym miejscu koledzy z Mafii sie go nie pozbędą poki co, ci ludzie co na nich glosowali musza sie teraz w piers uderzyc i powiedziec glupstwo zesmy zrobili zesmy na was glos oddali wstyd na caly Swiat

  znacie kogos kto chce popelnic smobojstwo i jedzie z listem pozegnalnym do szpitala ? bo ja nie – poc na wode fotmontarz i podobno tego typu wielkosci przed wyborami jeszcze 2 afery wypłyna

 2. W tej gminie za nic mają terminy wynikające ze statutu. Zajmują się wszystkim tylko nie rzeczami, za które powinni odpowiadać. Nie zauważyli, że kończy się kadencja sołtysów? Kto tam odpowiada za organizację pracy urzędników? Co zrobił sekretarz tej gminy? Za mało zarabia? W tej gminie tak długo jak będzie taka bylejakość tak długo będzie postępowało zacofanie względem innych samorządów.

  • ale sprawdz sobie kto ostatnio z urzedu byłna Hawajach , w Californi no popatrz sobie kto sie bawi pije jezdzi a w urzedzie fotki z wakacji sie pokazuje hełpi sie

 3. Osoba odpowiedzialna za organizację pracy urzędników z naszych podatków otrzymała nieco ponad 180 tysięcy złotych wynagrodzenia… Nie jest tą osobą burmistrz, którego wynagrodzenie roczne wyniosło około 186 tysięcy.
  Zdecydowanie za mało aby przypilnować terminu wyborów sołeckich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj