Strona główna Różne Ważne informacje dotyczące uchodźców

Ważne informacje dotyczące uchodźców

6303
52

Od momentu napadu Rosji na Ukrainę mieszkańcy w naszej gminie – podobnie jak w całej Polsce – podejmują różnorodne, oddolne działania mające na celu pomoc uchodźcom. Do niedzieli było to jednak głównie „pospolite ruszenie”. Dopiero wczoraj pojawiły się pierwsze informacje i wytyczne ze strony administracji, zarówno rządowej jak i samorządowej.

W starostwie gnieźnieńskim zorganizowano  na ten temat konferencję prasową. W trzemeszeńskim urzędzie odbyło się spotkanie burmistrza z podległymi pracownikami, a także przewodniczącym Rady Miejskiej i przewodniczącymi komisji rady. Najważniejsze informacje dla mieszkańców wynikające z obu spotkań to między innymi sposób lokowania i finansowania pobytu uchodźców.

Jest to kompetencja służb wojewody, który dysponuje listą miejsc do zakwaterowania i będzie kierował do nich przybywających do naszego regionu Ukraińców. Tylko taki pobyt będzie finansowany z budżetu państwa. Osoby prywatne mogą oczywiście gościć u siebie uchodźców, ale na swój koszt.

Na dworcu PKP w Poznaniu utworzono punkt informacyjny dla przybyszy ze wschodu. Znajdą tam oni informacje dotyczące legalizacji pobytu, a także wskazane im będzie miejsce kwaterunku. Mogą też liczyć na ciepły posiłek oraz podstawową opiekę medyczną. Uruchomiono też infolinię, nr tel. +48 61 850 87 77, czynną w godzinach 8.00 – 22.00.

Jeżeli obywatel Ukrainy przekroczył granicę bez ważnego paszportu lub bez dokumentów, a także jeżeli nie uzyskał potwierdzenia wjazdu na teren Polski, musi udać się do Placówki Straży Granicznej celem potwierdzenia swojego pobytu. Taki punkt został uruchomiony na poznańskim lotnisku Ławica.

Każdy uchodźca potrzebujący pomocy medycznej będzie przyjęty w przychodni POZ lub na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Odradza się wysyłanie na granicę pojazdów z pomocą oraz po uchodźców. Do Wielkopolski mają trafiać w sposób zorganizowany osoby, które przekroczyły granicę na terenie województwa lubelskiego.

Obecnie, w niektórych miejscach, obserwuje się nadmierną ilość zebranych darów. Z tego powodu zbiórki mają być bardziej koordynowane. W hali sportowej na terenie dawnych koszar przy ul. Sobieskiego w Gnieźnie powstał punkt, w którym przyjmowane będą nadwyżki z magazynów gminnych. Stamtąd – w przypadku powstania dużych rezerw – mogą one trafić do magazynu wojewódzkiego. Dostarczaniem darów na Ukrainę ma zająć się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (o zbiórce w naszej gminie pisaliśmy wczoraj).

W poniedziałek w powiecie przebywało kilkanaście osób skierowanych przez służby wojewody. Zakwaterowano je w jednym z gnieźnieńskich hoteli.

Zapytaliśmy starostę Piotra Gruszczyńskiego o możliwość wykorzystania budynku po domu dziecka w Trzemesznie. Jak się dowiedzieliśmy, nie jest to całkowicie wykluczone, jednak w dalszej kolejności. Trzeba mieć na uwadze, że jest to obiekt odłączony od mediów, którego przystosowanie do użytku zajmie pewien czas. W pierwszej kolejności starostwo widzi możliwość ulokowania uchodźców w użytkowanym cały czas budynku domu dziecka przy ulicy Paczkowskiego w Gnieźnie, gdzie jest sporo wolnego miejsca.

Temat ten wrócił także na spotkaniu w trzemeszeńskim urzędzie. Mimo, że obiekt stanowi własność powiatu, postanowiono poinformować wojewodę o możliwości wykorzystania budynku dla uchodźców. Stosowne pismo ma w tej sprawie wysłać burmistrz.

52 KOMENTARZE

 1. Super! Coraz więcej ludzi wrzuca do internetu zdjęcia z rodzinami które przyjęły! Pokażmy ze trzemeszno tez przyjęło! Wrzućmy zdjęcia pokażemy jacy jesteśmy wspaniali! Brawa dla wielkich Polaków! Macie złote i wielkie serca!

  • Jesteśmy mali na co dzień, o kamiennych często sercach, dlatego potrafimy jedynie wznieść się na wyżyny od wielkiego święta, czy od wielkiego dzwonu. Rozejrzyj się dookoła. Co jako wspólnota zrobiliśmy dla swoich biednych, poszkodowanych przez życie, w których widzimy jedynie nierobów i pijaków? Dobrze, że pomagamy teraz, ale nie popadajmy w triumfalizm – nie przykryjemy swoich kompleksów i narodowych przywar. Wszędzie na świecie mamy wyrobioną markę i jeśli chcesz się przekonać, jedź w świat i śmiało głoś, że jesteś Polką, Polakiem, a szybko się przekonasz, jak Cię widzą.

 2. Trzeba mieć na uwadze, że jest to obiekt odłączony od mediów, którego przystosowanie do użytku zajmie pewien czas

  co on gada za bzdury w jeden dzień można to zrobić a formalności w tym przypadku zalatwić pózniej
  WIDAĆ ZE NIE CHCE POMÓC I W KŁAMLIWY SPOSÓB UNIKA POMOCY

  • Dokładnie wszyscy maja już zdjęcia wstawiane na facebooku a u nas jak zwykle zwlekają.jak już wszyscy podstawiają to u nas dopiero media podłącza.pokazmy jak pomagamy i flagi ustawmy w mieście.moze jakaś firma by zrobiła przypinki i sprzedawała potem te pieniądze dla uchodźców dać i tyle

   • Przepraszam…..ale czy to chodzi to, że mają zdjęcia z uchodźcami na fb…… serio???? niczego nie musimy pokazywać, tu nie chodzi o pokazywanie. No i przede wszystkim pomagajmy Z GŁOWĄ.

    • Na fejsie dużo osób wstawia zdjęcia z uchodźcami których przyjęli i to fajnie wyglada trzeba podawać dalej żeby zarażać innych dobrocią tylko o to chodzi. My jak zwykle na końcu

     • Dokładnie tak inni maja już zdjęcia jak dzieciaczki jedzą płatki a my jeszcze nic. Zanim my pochwalimy się nimi to już to widzę

 3. Zmierzają tez do nas uchodźcy z Afryki i krajów arabskich. Ludzie musimy więcej miejsc znaleźć dla nich. Pamietajmy abyśmy nasze serca mieli otwarte dla każdego.

  • Basiu, otwieraj nie tylko swoje serce, ale i chatę! Żyjesz w wolnym kraju, możesz i uchodźców z Azji przyjąć.

  • Mam nadzieję że Ty Basia będziesz pierwsza która otworzy swoje serce Daj nam przykład jak się otwiera serce Pamiętaj tylko o jednym Uchodźca wojenny to ten który ucieka z kraju ogarniętego wojną do kraju w którym nic mu nie grozi i nikt do niego nie strzela Uchodźca wojenny to taki który chce a wręcz pragnie wrócić do swojego kraju czyli w zasadzie wszyscy Ukraińcy którzy płaczą zastanawiając się przy tym kiedy będą mogli wrócić do swojej ojczyzny Ci z Afryki i krajów arabskich to w większości uchodźcy ekonomiczni którzy chcą żyć za darmoche na socjalu Uchodźca ekonomiczny czyli ci przed którymi się broniliśmy do tej pory przed wojną na Ukrainie to ci sami którzy gubili swoje dokumenty a smartfony jakoś dziwnie udało im się zachować Uchodźcy ekonomiczni to ci którzy wylądowali w bezpiecznym kraju Francji ale z racji tego że jest tam niski socjal oni chcą do Anglii bo i socjal jest wyższy i chata za darmoche gwarantowana Prawdziwi uchodźcy wojenni z Syrii to ci którzy przeszli przez granicę Turecką i czekają tam na koniec wojny bo oni chcą wrócić do swojej ojczyzny , do swoich domów Wydaje mi się że ty tylko dużo gadasz i chcesz żeby inni zrobili coś za Ciebie Tak na zakończenie czy pomogłem , czy pomagam ? Jeśli pomogłem , jeśli pomagam nie pisze o tym na debilnych forach internetowych nie chwalę się tym Pomagam i już Nie potrzebuje lajków pod moim wpisem jaki to Ja nie jestem fajny Nie rajcuje mnie przepych , splendor Pomaga bo chcę Pomagam bo lubię Pomagam bo czuję wewnętrzną potrzebę czynienia dobra . Ukraińscy faceci jadą do swojego kraju walczyć za swój kraj a ci którzy szli w kierunku Europy sami faceci , młodzi w większości , silni dlaczego nie chcą walczyć za swój kraj ? Bo w większości przypadków to byli cwaniaczki którzy szli z kraju w którym nie było żadnej wojny .I jeśli chcesz im pomagać to życzę powodzenia

   • Jak zawsze Sprawiedliwy wielki znawca i wie jak wygląda wojna w Afryce. Napisałeś, że durne portale ale komentujesz. Pozdrawiam

   • Młodzi nie chcą wracać. Chcą żyć na zachodzie. Myślisz ze dlaczego jest ich tylu u nas? Otwórzcie granice unii to nikt nie zostanie w Ukrainie i nikt do niej nie wroci. Oprócz starszego pokolenia.

   • Tak szli tyle kilometrów płynęli łodziami ryzykując życie po to żeby stanąć i wróć Polski. Weź ty przeczytaj coś więcej niż fale newsy na fejsie dzbanie

    • Nie mam Facebook- a dzbanie ani jakichś innych debilnych Twitter-ów czy Instagram-ów Fale newsy ? Co to jest ? Że niby fala na morzu wysyła jakieś news-y ? Ciężko zrozumieć to co napisałeś Stanąć i wróć do Polski ? O co ci chodzi ? Mógłbyś pisać następnym razem z jakimś tłumaczem czy coś w tym stylu ?

    • Bardzo rzeczowe odpowiedzi na temat. No niezwykła elokwencja i stojący za nią intelekt! Spod kilku dzbanów, oj, nicków ten sam hejt. Ot, cala totalna opozycja.

 4. Ale jesteście ekstra tak pomagacie. Kocham was bardzo widzicie jacy Polacy są pomocni i solidarni! Niech świat widzi i bierze z nas przykład jak być ludzkim

 5. Panie Burmistrzu niech Pan pisze gdzie się da. Obiekt jest duży ma plac zabaw blisko. Pokoje osobne dla dzieci jest raj. Kuchnia łazienki a media nie są tak ważne gdy jest dach nad głową i rodzina razem.

  • Burmistrzu ,bezwzględnie powinieneś wymagać od Starosty uruchomienie budynku po Domu dziecka , co to za tłumaczenie w takiej sytuacji podłączenie do mediów to nie żaden problem tylko właściwa interwencja formalna,przecież przyłączy nikt nie podocinał trzeba tylko ekspresowo załatwić w enea ,remondis itp. ,to jest problem ? co to za zasłanianie się

  • Ty zaś jesteś typowym „totalnym opozycjonistą”. Twój poziom, styl, inteligencja, kultura… Wszystko świadczy dlaczego ani władzy nie ma je, ani mieć nie powinniście, za to bardzo do koryt się rwiecie.

  • Wolę być pisowskim debilem niż psychicznie upośledzonym takim jak ty W kółko jedziesz tylko i wyłącznie o tym jechaniu z pise-em Widać że móżdżek ty masz tak malutki że jak pokrecisz głową to robi ci się taka grzechotka Nie mam racji ? Cierpisz na coś w rodzaju uwstecznienia inteligencji Piszesz non stop jedno i to samo bo twój móżdżek pewnie nie pozwala na nic więcej

  • Mogłeś to trolu lewacki napisać pod jednym wpisem . Jak nie masz argumentów to tylko wyzywanie ci pozostaje i wycie.

 6. Kto wie czy osoby, które napływają do Polski z Ukrainy są zaszczepione przeciwko Covid 19?
  W normalnych warunkach szczepionkowy by się pokichali!!!

  • Nie ważne czy są szczepieni czy nie covid już nie istnieje rozprawił się z nim putin. Teraz wojna i musimy ludzi pościągać czy z wirusem czy bez nieważne. Czeba pomocy psychologicznej dla dzieci dorosłych. Zakupy im pomoc zrobić wynająć mieszkania prace znales żeby ci ludzie żyli normalnie dzieciaczki do przedszkola zapisać

   • Zdzichu ja nie mówię aby im nie pomagać – pomagać z całą stanowczością.
    Ja pytam czy sprawdzają czy mają paszport Covid 19? – bo do niedawna wielki problem był jak się go nie miało.

    • Niezaszczepiony to chyba nie rozumiesz co się dzieje na wschodzie i co to jest wojna. A w Polsce to miałeś jakiś problem jak jesteś niezaszczepiony i nie miałeś paszportu?

  • taaaa jak w czasie covida o ile przed furtką wystoja swoje itd itd panie Czemeszenska sluzba zdrowia to mozna by opowiadac a pielegniarki jak na lekarzy gadaja po domach to tez mam nagrane jak cos by do czego doszlo to moge jak cos kogos poratowac w razie rozprawy sadowej

 7. Maskę na nos … Ryknęła na mnie pani zza biurka odgrodzona biało-czerwona taśma . W sytuacji kiedy po przychodni przechadza się jej właściciel bez maski. Aha ona sama takowej maski też nie miała bo 3 minuty prędzej była na papierosie na zewnątrz i pewnie smród dymu by wchłonął się chirurgiczna jednorazowa maseczkę.Na pytanie czy zostanę przyjęty . Odpowiada nie bo pan doktor nie.przyjumuje . A ja na to jak nie przyjmuje skoro jest tutaj na miejscu???! A ona że będzie dzwonił. 😲…ot moja historia. na zakończenie niestety bez happyendu. Dzwonił akurat jak walczyłem z biegunką . Nie odebrany tel oznacza zniewagę dla przychodni więc sam se radź. Po mojej interwencji usłyszałem że trzeba było odbierać . Pacjent nie odebrał i koniec . Pozdrawiam……mi by było wstyd gdziekolwiek wyjść z domu.. taka oto opinia o naszej pięknej przychodni.

 8. A teraz o działaniu, a nie o gadaniu !!!!!! WIELKI SZACUN DLA DARCZYŃCÓW, WOLONTARIUSZY ORAZ DOMU KULTURY W TRZEMESZNIE, który jak widać podjął się akcji zbiórki darów dla Ukrainy. Nasze miasto (mieszańcy) dało radę. Kto był to widział co się tam działo – przez dwa dni – od rana do wieczora. Super ludzie, gesty solidarności i pomocy, profesjonalnie przeprowadzona akcja, oddanie ludzi dla słusznej sprawy. A teraz … można dalej gadać i gadać, gadać, gadać, gadać,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,>>>>>>>> Ludzie nie wiedzą – relacji nie było na gminnych stronach internetowych i nie tylko, a …. no tak ….. to nie ta ulubiona jednostka chyba.

  • Bla bla bla. Tak. Jesteście super, wspaniali, rewelacyjni, do tego uroczy. Nie zapomnijcie wstawić zdjęć i napisać jak pomagacie. To takie polskie wychwalać swą dobroć pod niebiosa 😉

  • To chyba nie w Polsce. A już najlepsze teksty lecą z ust prawdziwych katolików. Wychwalanie i miłość wielka do Ukrainy dla Rosji najwyzsza kara i bez wybaczenia. To takie typowo polskie katolickie myślenie…… Karać, wielbić. Samych siebie wielbić i pisać o swojej pomocy na pokaz. Żałosne

   • Wiesz już niedługo będą dostawać również 500+, czy inne dodatki za urodzenie dzieci w Polsce. Stać nas w końcu na to. Biedni emeryci, renciści, czy Polacy bezdzietni zapłacą za to. Co za kraj. Pora wyjechać stad bo nie zostaje mi nic innego jak pracować do śmierci na plusy a teraz dojdą do tego plusy uchodźców w Ukrainy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj