Strona główna Polityka Wątpliwości o dom pobytu dla seniorów

Wątpliwości o dom pobytu dla seniorów

1884
53

Wczoraj w sali konferencyjnej trzemeszeńskiego urzędu odbyła się sesja Rady Miejskiej. Jednym z jej punktów było podjęcie uchwały ws. utworzenia dziennego domu pobytu dla osób starszych pn. „Senior Wigor”. Odnośnie inwestycji – która miałaby zostać zrealizowana w budynku alumnatu – radni mieli sporo uwag i wątpliwości.

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzemesznie Lucyna Buzała poinformowała, że gnieźnieńska kuria zgodziła się na 10 letnie – bezpłatne – użyczenie części alumnatu na projekt „Senior Wigor”. Dodała, iż warunkiem uzyskania dofinansowania z ministerstwa jest zrealizowanie inwestycji jeszcze w tym roku i prowadzenie jej przez minimum 5 lat. W ciągu najbliższych 4 miesięcy należałoby wyremontować budynek oraz zaadaptować w nim 9 pomieszczeń, wyszczególnionych w warunkach projektu.

Radny Sławomir Peno pytał, czy ktokolwiek z Gminy posiada kosztorys prac remontowych. Wyraził obawy, iż przewidziana kwota 300 tysięcy złotych nie wystarczy na przystosowanie obiektu. Sygnalizował, że jakiekolwiek remonty będą musiały być konsultowane z konserwatorem zabytków, co znacznie zwiększy koszty.

Zdaniem S. Peno radni zostali postawieni pod ścianą i zmuszeni do głosowania w ciemno. Jak mówił, nie dotarły do nich żadne konkretne informacje i wyliczenia. Wyraził niezadowolenie, iż Gmina wyremontuje alumnat za duże pieniądze, a po 10 latach kuria przejmie go z powrotem.

Burmistrz Krzysztof Dereziński przyznał rację swojemu przedmówcy, iż radni zostali „postawieni pod ścianą”. Dodał jednak, że niepodjęcie uchwały spowoduje utratę dofinansowania z ministerstwa. Nie ukrywał, iż kościół na projekcie „Senior Wigor” zyska, ponieważ otrzyma wyremontowany budynek.

Pytania padały też z ust radnego Daniela Bisikiewicza. Zastanawiał się on, co w sytuacji, gdy w kolejnych latach gmina nie dostanie dofinansowania na prowadzenie programu? Radny komentował, iż w budżecie nie ma pieniędzy na kamery i chodniki, a nagle znajdują się środki na „dokładanie” do domu opieki.

Wątpliwości radnego Bisikiewicza potwierdziła L. Buzała. Jak mówiła, nie ma żadnej gwarancji, że ministerstwo każdego roku przekazywać będzie pieniądze na realizację domu opieki. Uważa jednak, iż za 300 tys. zł remont alumnatu będzie możliwy. Dyrektor OPS stwierdziła, że inwestycja nie może zostać utworzona w innym miejscu niż w tym, zgłoszonym do ministerstwa. W grę nie wchodzą więc budynki dawnych szkół w Zieleniu i Wymysłowie, proponowane przez niektórych radnych.

Radny Grzegorz Koperski stwierdził, iż idea powstania domu opieki jest słuszna, jednak niemożliwa do zrealizowana za 300 tysięcy złotych. G. Koperski zaproponował, aby uchwałę przegłosować i skorzystać z usług firmy, która wyceni koszty remontów. Jeżeli te okazałyby się zbyt wysokie, można by wycofać się z projektu.

Ostatecznie 10 radnych zagłosowało za utworzeniem domu opieki „Senior Wigor”, 2 było przeciw (Peno, Wiśniewska), 1 osoba wstrzymała się od głosu (Sobieszak).

53 KOMENTARZE

 1. W budżecie tego miasta nigdy na nic nie było pieniędzy. Gdy inne gminy ubiegają się o środki unijne i dofinansowania różnych projektów, oczywiście w naszej gminie nic się nie robi, nic się nie da zrealizować, wieczny brak kasy. Nawet kilku tys zł na dodatkowe kamery! Żenada !!! Ale oczywiście jest kasa dla radnych, burmistrza itp. Totalny roz….!!!

 2. Bez sens! Proboszcz chciał sprzedać gminie alumnat- nie chcieli, proboszcz zgłaszał się o jakieś wsparcie odnośnie odnowy dzwonu- tu też żadnej pomocy ze strony gminy nie otrzymał!
  To z jakiej racji ma teraz oddawać alumnat na 10lat za darmo, dlaczego on musi iść gminie na ręke a gmina mu tego nie czyniła!?
  Co z tego, ze po 10 latach dostanie alumnat po remoncie? co mu po tym? No i trzeba dodać, ze po 10latach od remontu budynek nie bedzie taki jak po remoncie…

 3. Jak juz to calodobowy a nie od 8 do 16 .. A jak ktos nocki pracuje to ze starsza osoba co ma zrobić ?? W marketach pracuje sie do 18 .. A godziny pracy od 8 do 16 to chyba tylko biura i sklepiki wiec ja mieszkam z osoba starsza ale pracuje od 7 do 19 i co mam zrobić z dziadkiem ???? Bezsens …

   • i wąskie strome schody. Udogodnienia dla osób nie do końca sprawnych ruchowo będą kosztować majątek, albo w ogóle nie da się ich zainstalować. A brak wystarczającej ilości światła dziennego to prosta droga do depresji.

 4. czyli wyglada na to ze na kolejne lata nie wiadomo czy dofinansowanie bedzie to za 300 tys PLN wyremontujmy Kurii buneczek 🙂 BO NA TO STARCZY NA PEWNO 🙂

  ludzie kosciol slubowal ubustwo ! co Wy robicie ? nie widzicie ile osob sie odwraca od kosciola dzieki temu ? dziwicie sie ze polacy przechodza na islam i krzycza hasla „Allah Akbar” 🙂

 5. Sama pani dyrektor powiedziała, że nie ma gwarancji, iż pieniądze na działalność placówki będą w następnych latach. Tak więc może to działać tylko rok a w następnych 9 latach, niby darmowej dzierżawy, stać puste. Albo trzeba będzie wydać kolejne gminne pieniądze na działalność. Ale remont będzie już zrobiony. W końcu tylko o to tylko chodziło, żeby zadowolić proboszcza.

 6. osobiscie zglosze donos do prokuratury i CBA jesli nie bedzie dalszego dofinansowania o sprawdzenie dlaczego za 30 tys pln wyremontowano i jesli przez rok podziala to niech sprawdzaja

 7. To jakaś farsa ! O co w tym wszystkim chodzi ? Jak gmina może inwestować w budynki niebędące jej własnością . Co wy radni odwalacie za numery ? Co to za program ? Gdzie rachunek ekonomiczny ? Uchwała podjęta w ciemno ? Czy tylko Pan Sławomir i Pani Danuta realnie oceniają problem ?
  Ten temat nadaje się do szopki noworocznej .

 8. DO ELA , witam jak to jedna ?? Przeciez w takim miejscu musza oyc pielęgniarki , lekarze .. Ze starsza osoba to nigdy nic nie wiadomo , je zachlysnie sie .. Albo idzie przewróci sie .. Nie rozumiem ich.. ?? Wolontariusze ???

 9. Teraz nagle „na gwałt” się zachciało remontu alumnatu (zyska tylko kuria) i domu seniora. A jak od kilkunastu lat są próby utworzenia muzeum, które mogłoby pomóc w rozwoju turystyki i promocji miasta to ciągle jest „nie da się”, „nie ma pieniędzy” i tym podobne… Gdzie ja żyję…

  • Proszę Cię! Ty na serio wierzysz że muzeum spowoduje rozwój turystyki i promocję miasta? Nie ma szans. Naszym skarbem są jeziora i ukształtowanie terenu i tam należy szukać pieniędzy z turystyki i promocji miasta. Czy w Skorzęcinie, albo nad morzem turystów masz dlatego że są muzea – nie… tam jest woda i odpowiednia infrastruktura.

   • Tak, wierzę. Tyle, że to musi być dobrze zrobione muzeum regionalne a nie sala w wilgotnych piwnicach szkoły 😛 Nie tylko jeziora i ukształtowanie terenu są naszym asem, historia również.

 10. Myślę, że tam gdzie palce macza pani Buzała to nic dobrego nie będzie a jeśli coś wyjdzie to ewentualnie układ i kolesiostwo

 11. „Jak mówiła, nie ma żadnej gwarancji, że ministerstwo każdego roku przekazywać będzie pieniądze na realizację domu opieki. Uważa jednak, iż za 300 tys. zł remont alumnatu będzie możliwy. Dyrektor OPS stwierdziła, że inwestycja nie może zostać utworzona w innym miejscu niż w tym, zgłoszonym do ministerstwa. W grę nie wchodzą więc budynki dawnych szkół w Zieleniu i Wymysłowie, proponowane przez niektórych radnych.”

  Czyli wniosek z góry był pisany pod remont alumnatu, a wigor-senior to ściema dla naiwnych. I jakie 300tyś, jak dofinansowanie to 231tyś. Dziesięć klęczników, zaklepało remont kościelnej nieruchomości, z środków publicznych.
  A pierwszego września, znów zacznie się ściepa wśród rodziców, bo trza klasy odmalować i zydelki kupić etc. etc.

 12. A co z aktywizacja seniorow od 60 lat ,moze jakis klub seniora ,bo ja po 70 tce potrzebuje w domu seniora rehabilitanta,nie dojade sama i nie podejde ,neurologa i masazysty ,w smutne dni terapeuty ,zdazycie to wszystko przygotowac do 2020 roku …i przytulny pokoik ,czytelnia i dostep do neta w alumnacie,kpina

 13. Wcześniej na tym portalu było już pisane , że to sprawa polityczna . PO chcę zdobyć kolejne głosy . Łapie się wszystkich i wszystkiego nie przebierają w środkach . Nie chcę zrozumieć , że większość społeczeństwa ma już dość ich rzadow . Najłatwiej przemówić do wyborcow seniorów hasłami poprzez kościół . Zawalili sprawę służby zdrowia , podnieśli wiek emerytalny a teraz nagle przed końcem kadencji zauważyli seniorów . Skąd my znamy podobne przedwyborcze zagrywki ? To moje zdanie . Może subiektywne , może ktoś ma inne ja mam takie .

 14. Nie tak za darmo . Rozliczą tych których trzeba i to oni poniosą ciężar finansowy . W tym kraju wbrew pozorom nie ma nic za darmo i nie będzie . Nie ma tu miejsca na bezkarność , zamiatanie spraw pod dywan , traktowania społeczeństwa przedmiotowo , jazdy na ich grzbietach i rzucania jałmużną . To koniec PO i taka jest prawda czy komuś się to podoba czy nie . Seniorzy przejdą na emerytury w wieku , który pozwoli im przez kolejne lata korzystać z zasłużonego wypoczynku nie w hospicjach czy przytułkach . Czterdziestolatku to Twoja szansa na przyszłość .

 15. jak pis wyrządzi 2 lata i drugie państwo w europie bankrut jeżeli ta kobieta chce robić biznes to niech robi z panami w sukienkach te budynki są ich własnością chcą wydzierżawić na 10 lat bezpłatnie myślą że ciemny lud kupi i za darmo im gmina wyremontuje to ukryta dzierżawa bez podatku nie małe pieniądze

 16. dzwony w dwudziestym wieku były teraz jest elektronika te pieniądze lepiej by dali na remont alumnatu a nie wyciągają ręce do gminy jeżeli ta kobieta chce robić biznes to niech robi z panami w sukienkach

 17. Czytając zastanawiam się czy gmina może uruchomić inwestycje w budynku i na gruncie ,które nie są jej własnością . Jak to się ma do planu budżetowego i pozostałych uwarunkowań prawnych . Jak gmina rozwiąże problem przy braku posiadanego notarialnie aktu własności . Nie wiem . Może ktoś mi to wyjaśnić ?

  • Korsarz to jest mądre pytanie. Nie hejtujesz , nie szukasz drugiego dna, nie komentujesz tak,że w głowie się nie mieści a podajesz w wątpliwość niejasne sprawy. To trzeba zwyczajnie sprawdzić ,czy wszystko jest w zgodzie z prawem. Jako parafianinowi zależy mi, by proboszcz-nasz dobry gospodarz nie był za to gdzieś opisywany po telewizjach. Na wizerunku Proboszcza mi zależy, a na wizerunku burmistrza to nie ,bo kiedy idę to i tak go nie ma. Takiego mam pecha? Natomiast Proboszcz w Biurze Parafii jest zawsze i dlatego powinna sprawa alumnatu być prawnie wyjaśniona, żeby nasz Proboszcz nie miał problemów prawnych.

 18. Pojawiły się już pewne sugestie od internautów do programu ,,senior-wigoru,,którego osobiście jestem zwolennikiem . Tematy takie budzą emocje i z tąd tak wiele interpretacji , domysłów i ,,plotek,, . Koncentruje się i jestem zainteresowany rzeczowym i jasnym określeniu słuszności podjętych działań , sposobu ich realizacji , merytoryki i prawa . Wydaje się , że temat zbyt szybko pojawił się na forum w fazie rozmów . Ucierpieć może nie tylko wizerunek duchownego ale i rajców .

 19. Nasi rajcy …dajmy spokój ich wizerunkowi!
  Niczego od nich już nie chciejmy. Nawet pani Sobieszak i Krzyżaniak zawiodły mnie, a to już porażka mega.
  Trzeba po prostu przedstawić sytuację prawną, i tylko tyle.

  Świetnie,że temat się pojawił na forum w fazie rozmów. Dzięki temu mógł nam przedstawić swoje stanowisko np. Korsarz i nie tylko on.
  A jak ludzie źle komentują, to trzeba w imię miłości bliźniego uświadomić maluczkich jak jest naprawdę.

 20. Jak to jest ,to Proboszcz wytłumaczył wszystkim wiernym na przedpołudniowej niedzielnej sumie .Usmiał sie przytaczając komentarze i jak zawsze skromnie ale bardzo inteligentne skomentował zaczepki hejterow .Gmima nie dołożyła na dzwon a Proboszcz w zamian dał Gminie Alumnat czyli zachował sie zgodnie z powiedzeniem „jesli dostaniesz w twarz to nadstaw drugi policzek „. Bravo Proboszczu ..:)

 21. Chwileczkę RR . Proboszcz niczego jak na razie nie dał . Może jedynie nadzieję . Darze tego człowieka szacunkiem , poczekajmy jednak na finał . Pozdro .

 22. ” jak zawsze skromnie ale bardzo inteligentne ” stwierdził,że w sprawie tej nie ma żadnego drugiego dna. Otóż proszę Księdza, drugie dno jest takie, że za pieniądze publiczne, pod przykrywką szczytnego celu wyremontuje się obiekt nie należący do gminy.

  • „stwierdził że w sprawie tej nie ma żadnego drugiego dna ” i ze historyjki wymyślne w komentarzach powalają śmiechem wiec jak zawsze skromnie ale bardzo inteligentnie .Podziwiam wstrzemięźliwość w słowach ludzi , którzy w ten sposób reagują na oszczerstwa , mówienie nieprawdy czy publiczne oskarżanie. 99% z nas skoczylo by do gardła człowiekowi a Proboszcz sielanka , luz i śmiech .A druga sprawa Olo , to taka , że to nasz obiekt , nasz -Trzemeszna a nie Gniezna , Mogilno czy Warszawy .Może nawet Tobie kolego na starość będą tam podcierać tyłek w pięknie wyremontowanych pokojach a wtedy nawet nie zapytasz z kogo to pieniędzy wyremontowane.

   • Obiekt jest własnością Kurii w miejscowości Trzemeszno . Kuria jako właściciel ma pewne obowiązki zwłaszcza , że budynki są zabytkowe . Jak mi wiadomo instytucja Kościoła raczej odbiera swoje dobra a nie odwrotnie . Przykład : Alumnat ma być wypożyczony do remontu na pewien czas pozostając we gestii Kościoła . Czy to trudno zrozumieć . Gdyby tak bardzo zależało Kurii nad dziedzictwem historyczno kulturowym remont wykonany byłby z własnych zasobów a nie pół środkami . To nie są oszczerstwa lecz gorzka prawda . Posłużę się w tym miejscu ulubionym słowem …….. to również ,, FAKT ,,. Dlaczego wtrąca się do tak oczywistych rzeczy dobro seniorów . Dlaczego nikt tego jasno nie określi . Zarówno Kościół jak i Władza powinni podejść do problemu jak rownorzędny partner z partnerem . Albo traktujemy siebie , obywateli , wiernych wierzących i innych poważnie albo koniec tematu . Olo masz rację .

 23. Jaktutaj porównywać Burmistrza do Proboszcza,ten pierwszy to leń nie ma go wpracy i wciąż udaje że jest pokrzywdzony,laik w zarządzaniu i to w dodatku nie uczący się bo tyle lat urzędowania to powinien choć troszkę nabyć umiejętności,Proboszcz to przykład dobrego zarządcy – on wciąż pracuje i jest w parafii,to człowiek ambitny

 24. Fotka nr 3 🙂 . Extra ujęcie . Ciekawe co tam jest takiego zabawnego ? 🙂 . Pozostawiam to bez dalszego komentarza . Nie chcę być złośliwy zachowując powagę sytuacji tak jak Pani z fotki nr 1 .
  Janek i Olo dobrze celujecie, moje uznanie .

 25. Ale parafianie z Trzemeszna nie dają sobie ciemnoty wciskać. Mówią prawdę o POŻYCZENIU na 10 lat alumnatu. Nie szkodzi, że anonimowo. Pokazują ,że jednak to drugie dno jest!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj