Strona główna Różne Warto wypoczywać w górach. Dowiedz się, dlaczego!

Warto wypoczywać w górach. Dowiedz się, dlaczego!

594
0

Nietrudno przekonać się, że urlop spędzony bezczynnie, to urlop spędzony źle i wcale nie pozwala nam on na odzyskanie sił przed czekającymi nas trudami. Aby wykorzystać go dobrze, zdecydujmy się na konkretną aktywność, która nie tylko pozwoli nam zająć się własną kondycją, ale zaabsorbuje nas na tyle, że od codzienności odpocznie zarówno ciało, jak i umysł. Czyż jest na to lepsze miejsce, niż góry? Tym bardziej, że o standard towarzyszącej im, także tym najwyższym, bazy noclegowej, nie musimy się martwić.

Im wyżej, tym trudniej. To bardzo dobrze!

Nawet zapalony miłośnik wędrówek szybko przekona się, że te odbywane w terenie górskim znacznie różnią się od tych, jakim może oddawać się na nizinach. Oprócz odległości pokonać musimy wysokość, przy czym, jak nietrudno zauważyć, jest to wyzwaniem nie tylko w momencie, gdy mamy pod górę. Trudno o lepszy trening mięśni nie tylko nóg, ale i tułowia, a także stabilizujących naszą sylwetkę gładkich. Błyskawicznie zmieniająca się pogoda dobrze służy z kolei zwiększaniu odporności organizmu. Na tym jednak nie koniec.

Już od lat obserwować mogliśmy znaczną przewagę kenijskich biegaczy nad rywalami z wielu innych krajów, kraj ten chętnie jest ponadto odwiedzany w celach treningowych. Przyczyna jest znana: znacznym wysokościom, daleko ponad 2 tys. metrów n.p.m., towarzyszy rzadsze powietrze, a więc mniej tlenu. Ten z kolei wpływa na rozwój czerwonych krwinek, a więc pozwala skutecznie podnieść wydolność. Nie musisz jednak jechać aż do Kenii – wystarczy udać się w nasze Tatry!

Wędrówki górskie to doskonała propozycja dla wszystkich, niezależnie do aktualnej kondycji. Bowiem nawet jeśli w danym momencie nie jesteśmy w stanie sobie bezpiecznie pozwolić na bardziej ambitne trasy, dzięki niższemu ciśnieniu każda będzie dla nas korzystna. Taki trening ma szansę przynieść efekty, które odczujemy na długo.

Radość z każdej spędzonej chwili

Nic nie może się oczywiście równać z chwilą, gdy przemógłszy ból nieprzystosowanych jeszcze do takich wysiłków nóg wchodzimy na szczyt bądź jakikolwiek inny wysoki punkt umożliwiający nam podziwianie niepowtarzalnego wysokogórskiego krajobrazu. W jednej chwili stracimy wszelkie wątpliwości co do tego, czy warto było ten trud podejmować.

Zakopane ma jednak to do siebie, że nudzić nie będziemy się jednak także na dole, odpoczywając pomiędzy poszczególnymi wycieczkami. Przez cały rok czeka na nas szereg ciekawych placówek muzealnych, ponadto zwłaszcza podczas letniego i zimowego szczytu turystycznego stale coś tu się dzieje – warto śledzić organizowane przez rozmaite podmioty wydarzenia.

W opinii wielu najlepszym momentem na odwiedzenie tych stron jest jednak jesień. Skraca się dzień, za to kończy też tłok na szlakach – tymczasem wiele miejsc, by wymienić choćby Czerwone Wierchy, ma wówczas szczególny urok.

Istotnym atutem Zakopanego jest także rzecz jasna baza noclegowa. Najlepszym przykładem może tu być Hotel Crocus, nie tylko znakomicie zlokalizowany (blisko początku wielu szlaków), ale m.in. dysponujący basenem i centrum SPA z prawdziwego zdarzenia. Z takim zapleczem szybko odzyskamy siły po każdym marszu i zechcemy wyruszyć w kolejny.

materiał partnera