Strona główna Kultura W trudnych warunkach zabezpieczają zbiory muzeum

W trudnych warunkach zabezpieczają zbiory muzeum

3378
13

Od wielu lat trwa dyskusja na temat lokalizacji trzemeszeńskiego Muzeum Regionalnego. Liczne zbiory, wśród których znajduje się wiele cennych eksponatów, przez długi czas były składowane w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 1.

Nadzieją na poprawę tej sytuacji miało być przeniesienie muzeum do budynku po szkole zawodowej. Stało się to w 2017 roku, pisaliśmy o tym |TUTAJ|. Jak się okazuje, przeniesienie zbiorów niewiele zmieniło.

Placówka nadal nie spełnia głównej roli, jaką jest udostępnianie swoich zasobów. Trudno jednak oczekiwać znaczących efektów, skoro w obecnych pomieszczeniach nie ma nawet prądu.

Nie zważając na te niedogodności Fundacja „Kierunek Kultura” prowadzi systematyczne działania zabezpieczające eksponaty. Właśnie zakończył się drugi etap projektu „Ochrona zbiorów rękopiśmiennych i drukowanych Muzeum Regionalnego w Trzemesznie”.

Działania wolontariuszy polegały na zabezpieczaniu zabytków sporządzonych na papierze. Są to rękopisy, dokumenty, fotografie, pocztówki i inne cenne pamiątki związane z lokalną historią. Składowane w nieodpowiednich warunkach (zwykłych kartonach, skrzynkach itp.), narażone na działanie wilgoci, kurzu i wahań temperatury mogły ulec bezpowrotnemu zniszczeniu. W ramach projektu zakupiono specjalistyczne opakowania, w których umieszczano eksponaty, sporządzając jednocześnie ich ewidencję.

Wytypowano i przełożono 28 rękopisów, 277 fotografii (oryginały i reprodukcje), 406 pocztówek (oryginały i kopie) oraz 2140 dokumentów i 409 druków ulotnych.

Projekt został dofinansowany przez gminę w kwocie 1711 zł. Przy zabezpieczaniu zbiorów pracowali Andrzej Leśniewski, Dariusz Leśniewski i Patryk Pietraszak, członkowie fundacji. Wspierała ich Renata Pałucka.

W ostatnim czasie pojawiła się nadzieja na poprawę sytuacji muzeum. Władze gminy prowadzą zaawansowane rozmowy z PKP na temat ulokowania placówki w pomieszczeniach dworca kolejowego.

Problemem jest jednak przedłużający się remont obiektu. Wyznaczane kolejne terminy zakończenia inwestycji nie są dotrzymywane. Patrząc na tempo prac, nie nastąpi to prawdopodobnie w bliskiej przyszłości.

13 KOMENTARZE

 1. Jak słyszę szkoła zawodowa czy dworzec PKP to mnie szlag trafia ,tylko alumnat ! Proboszcz za symboliczną złotówkę powinien miastu oddać i tyle w temacie,;

  • za złotówkeeeeeeee ? ale jak to ?

   Do 2012 r. fundusz zasilany był kwotami do 100 mln zł. Gdy w 2016 r. zaczęły się rządy Zjednoczonej Prawicy, FK otrzymał 145,3 mln zł z budżetu państwa. W 2021 r. było to już 193,7 mln zł, a w 2022 r. – 192,8 mln zł. W przyszłym roku ma to być 216 mln zł.

   ta zlotowka cos mi nie pasuje …

  • Zgadzam się z Tobą całkowicie… a dyskusja trwa od lat i nie ma widoków kiedy się skończy /oglądałem już chyba kilkanaście lat temu /ciekawe zbiory. Uważam ,że Trzemeszno ze swoją historią zasługuje na godziwe miejsce na nuzeum,Alumnat jak najbardziej zasługuje na taką lokalizację, bo jest wizytówką /druga po Bazylice/ it przed Alumnatem na chwilę zatrzymują się wycieczki. Mam nadzieję ,że wreszcie do porozumienia dojdzie.

 2. Zacznijmy od tego, że jest projekt powstania w jednym miejscu po szkole zawodowej muzeum, domu kultury i biblioteki. Została opracowana dokumentacja za grube pieniądze. I co się okazuje? Ten sam burmistrz odchodzi do wniosku, że już nie dom kultury, biblioteka i muzeum z prawdziwego zdarzenia są priorytetem tylko zrobienie w tym miejscu urzędy bez parkingu dla petentów. I kolejna gruba kasa na radosną twórczość. Kultura upadła a urząd dostępny tylko dla urzędników. Kwintesencja tej władzy. Pełen profesjonalizm i kompetencje na najwyższym poziomie.

     • aaa to po to Rysiu Cz. tam jezdzil zezłomowanym autem i to jeszcze pisal ze nie z Warszawy tylko dalej (gdzie nei mieszkal) zeby wiecej kilometrow wyłudzic ? hmm ale to po co on to robil te pieniadze dal emerytom czy sobie kabze nabijal ? a pozostali z pisu to jezdza tam po co ? niech sie obraza na unie i nie pobieraja pieniazkow i nie jezdza pan im to powie.
      A Rysiu Cz. po co tworzyl fikcyjne zatrudnienia w swoim biurze co ? no powiem panu ze masz pan z kogo brac przyklad.

      Daj juz pan spokoj z tym Tuskiem bo kiedy was o cos pytaja to albo Putin albo Tusk zwolnijcie tego tuska i putina z rzadu po co 7 lat tam im placicic za zle decyzje

      Naprawde TVP tak sprala ludziom glowy ze samodzielnie faktow polaczyc nie potrafia

      a tu masz pan kolejne powiazania z Rosja

      https://www.youtube.com/watch?v=VxnDhYzQ-_Y

      chcecie to pakujcie sie i jedzcie na wschod dadza wam karabin i posla zebyscie cos robili zamiast tu pisac na Unie

     • Sprawdź jakie emerytury wieczni europosłowie będą dostawać, zwłaszcza ci z PiSu, którym tak się UE nie podoba bo taka zła😉😉

 3. Takie dziadostwo tylko w Trzemesznie.Wszystko zamknięte, nic nie ma,nawet dworca PKP.Pan Leśniewski już dawno miał otrzymać budynek aby wszystkie zbiory gdzieś umieścić.Burmistrz powinien się wstydzić.Jeszcze trochę,a szkoły zamkną i będzie wioska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj