Strona główna Różne W „Jedynce” o morzu, podróżach i sławnych trzemesznianach

W „Jedynce” o morzu, podróżach i sławnych trzemesznianach

1402
9

Związki Wielkopolski z morzem to temat książki Mariusza Borowiaka, gnieźnianina, autora 108 książek i broszur o tematyce morskiej i wojennej. Nie brakuje w niej sylwetek osób związanych z Trzemesznem.

Wczoraj, w auli Szkoły Podstawowej nr 1, odbyło się spotkanie z autorem najnowszej publikacji -„Wielkopolska na morzu. Szkice historyczne i współczesne”.

Zarówno w książce, jak i na na wczorajszym spotkaniu, nie zabrakło miejsca dla zasłużonych trzemesznian oraz osób w różny sposób związanych z naszym miastem i okolicą. To np. Klemens Tomczek, uczestnik wyprawy do Kamerunu i inni sławni podróżnicy, jak Modest Maryański czy Paweł Edmund Strzelecki.

Ważną postacią opisana w książce jest Jerzy Milisiewicz, obrońca Helu w 1939 r., który wsławił się brawurową ucieczką do Szwecji kutrem Batory.

Pisarz, ale także prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe i Klub Odkrywców w Nowym Jorku, uczestniczył w wielu wyprawach w różnych miejscach na świecie. W trakcie jednej z nich udało mu się dotrzeć do tajnych do tej pory dokumentów dotyczących Enigmy i polskiego wywiadu wojskowego z czasów II wojny światowej.

Na podstawie jego książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego „Tajemnica Westerplatte”. Był też jednym z konsultantów scenariusza filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”. Uhonorowany Odznaką Honorową „Bene Merito” za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Nieprzypadkowy był też wybór miejsca spotkania. Szkoła Podstawowa nr 1 przed laty utrzymywała kontakt z załogą statku s/s Kiliński. Szerzej pisaliśmy o tym |TUTAJ|. Promocji książki towarzyszyła wystawa szkolnych pamiątek po tamtych czasach.

Wydarzenie prowadziła Renata Pałucka z Urzędu Miejskiego, która przygotowała spotkanie we współpracy z Biblioteką Publiczną. Pisarzowi podziękowali – przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka i dyrektorka biblioteki Danuta Kujawska.

9 KOMENTARZE

  1. mamy tez wielu naszych ktorzy wyjechali z miasta – np do Poznania pan Artur wiele dla trzemeszna zrobil, zasluzony młodzieniec nawet chyba kandydowal na burmistrza albo mial zamiar z szewcem sie naradzali moze te osoby wroca jeszcze do naszego miasta kiedys i bedzie slawne

  2. https://www.rp.pl/w-sadzie-i-w-urzedzie/art39585821-jest-wyrok-ws-pegasusa-tvp-ma-przeprosic-krzysztofa-brejze

    jesli ktos by sie zastanawial czy TVP klamie to mam odpowiedz

    „Sąd Okręgowy w Bydgoszczy orzekł, że Telewizja Polska ma przeprosić Krzysztofa Brejzę za publikację nieprawdziwych materiałów. Sprawa dotyczyła opublikowanej, prywatnej, wykradzionej przy pomocy Pegasusa i zmanipulowanej korespondencji SMS-owej.”

    i teraz ci biedni emeryci wyleza na ulice bronic kabzy łobuzów ktorzy maja 60 tys na miesiac bo im sie to po prostu nalezy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj