Strona główna Kultura W Domu Kultury zarysowały się ściany

W Domu Kultury zarysowały się ściany

3290
20

Zarysowujące się ściany i osuwanie się budynku Domu Kultury spowodowały konieczność podjęcia działań zabezpieczających. Trzeba było ewakuować bibliotekę.

Pragniemy jednak uspokoić Czytelników, że sytuacja ta miała miejsce ponad 30 lat temu. Oto co na ten temat pisał w lutym 1988 roku „Ilustrowany Kurier Polski”:

„Dom Kultury zawiesił swoją działalność w dotychczasowych pomieszczeniach, m.in. ewakuowano bibliotekę. Zarysowały się ściany, część budynku zaczęła się osuwać. Dla miejscowych władz i pracowników domu była to niespodzianka – tym bardziej, że obiekt wybudowano w latach sześćdziesiątych. Zgodnie z ekspertyzą trzeba będzie wzmocnić fundamenty i w niektórych pomieszczeniach postawić ścianki działowe”.

Po kilku dniach ukazała się kolejna notatka informująca, że placówka jednak pracuje:

Mimo zarysowania się ścian i koniecznością wzmocnienia fundamentów nie została przerwana praca Miejsko Gminnego Domu Kultury. Jak nas poinformowała dyrektor tej placówki Teresa Fejfer, w domu odbywają się nadal próby i zajęcia kółek zainteresowań, realizowany jest też bogaty program zajęć w ramach ferii. Tylko dyskoteki przeniesiono w inne miejsce – do strażnicy”.

Warto dodać, że właśnie na skutek tych problemów górna sala została wówczas przedzielona ścianą. W ten sposób Dom Kultury pozbawiony został jedynego, w miarę przestronnego pomieszczenia. Stan ten trwa do dziś.

Jak z pewnością zauważyli starsi Czytelnicy, autor notatki podał nieścisłą informację. Budynek DK został wybudowany nie w latach 60-tych, a w 70-tych XX w. Problemy pojawiły się więc po około 10 latach działalności.

Wycinki prasowe na powyższy temat odnaleźliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie.

20 KOMENTARZE

 1. W Mogilnie jest biblioteka z prawdziwego zdarzenia. W Mogilnie za kilka chwili będzie prawdziwe centrum kultury w miejscu ruiny magazynu GS. W Mogilnie mają klimatyczne muzeum w Chabsku. A co jest w Trzemesznie? Pusty od około 5 lat budynek po szkole zawodowej, który miał być centrum kultury czyli miejscem łączącym dom kultury, bibliotekę i muzeum. Dokumentacja, na którą wydano około 70 tys.zł idzie do kosza bo burmistrz twierdzi, że łatwiej dostać dofinansowanie na urządzenie tam urzędu niż zrobienie z prawdziwego zdarzenia miejsca dla rozwoju kultury. Kultura nie jest bliska sercu włodarzom.

   • No to żeś błysnął niczym światełka na święta wielkanocne. Wszystkie wyżej wymienione miejsca są w Mogilnie finansowane nie z budżetu powiatowego a gminnego. Wyjaśnij mi jaki wpływ na to, że funkcjonują te gminne placówki ma fakt, że Mogilno jest miastem powiatowym. Potrafisz to merytorycznie wyjaśnić czy tylko klepiesz bzdury gdzieś zasłyszane.

 2. Opisane zdarzenia dotyczą jeszcze czasów PRL. Co ciekawe, a raczej smutne, od tego czasu tak naprawde nie zmieniło sie nic w sferze bazy kulturalnej. W tym czasie wybudowano hale OSiR, zmodernizowano gruntownie stadion, powstał kompleks boisk przy hali, a w prawie każdym sołectwie jest boisko utrzymywane z pieniedzy gminy. Dziwne? Wcale. Na wydarzeniach kulturalnych nie zyskuje sie głosów wyborczych, za to na wszelkich festynach, zawodach , turniejach to i owszem. Oczywiście nie dotyczy to tylko burmistrza. Również radnych tej, ale i poprzedniej kadencji.

 3. Klamry na budynku były dawno temu widoczne. Co do wzmocnienia fundamentów to raczej takiej inicjatywy nie było. Może się mylę. Jeśli tak to kiedy niby było widać wykopy wokół budynku, zalewanie ław, ciężki sprzęt, prace budowlane? Może ktoś to pamięta? Może redakcja zdobędzie info kiedy to było? Dlaczego? A no jeśli nie było wzmocnienia fundamentów to wciąż jest zagrożenie zawalenia bydynku! W środku miasta? I cisza. Ale numer.

  • Robicie aferę. Nie wiecie, że najlepszym sposobem na wszystko w Trzemesznie jest zaklejenie styropianem? A że coś nie tak z konstrukcją czy fundamentami czy to ważne? Bo to pierwszy taki przypadek roboty na skróty? No nie.

   • jak wyborcy ida glosowac to wszystko po drodze ladnie zalatane i zaklejone i tylko jeden moze byc wlascowy wybór na karcie glosowania aaa Rolnicy tak samo glosowali na pis a teraz nas karaja blokadami dróg gamonie

    • Ciekawe czy niedoszły burmistrz, ex prezes Zjednoczonych też jest rolnikiem? Startując z poparciem PiS w ostatnich wyborach można przypuszczać, że była duża szansa aby postawić krzyżyk na kandydata z tej listy, na którą podobno sami rolnicy głosowali (tak jak twierdzisz). Podobnie pytanie można zadać w stosunku do obecnego burmistrza, który zasiadł na tym jakże zaszczytnym fotelu burmistrza startując z listy PiS. Owszem teraz jest zadeklarowanym oponentem działań obecnej władzy (PiS) ale bądź, co bądź wtedy startowanie z listy PiS mu pomogło osiąść na tronie, z którego trudno zrzucić. Kaczyński wtedy też był prezesem PiS. Ciesz się, że rolnicy w naszej okolicy nie protestowali. Bynajmniej nie zauważyłem jakiegoś blokowania dróg. Ty widziałeś?

 4. https://youtu.be/WxnWUDMO9fM
  Grodzki chce likwidacji szpitali! Taka oto perspektywa czeka nas, kiedy pan, który ma dużo kopert (oczywiście do wysyłania listów) będzie ministrem zdrowia.
  Zależność jest prosta. Platforma chce likwidacji wszystkiego( wszystkiego poza patologią fiskalną i gospodarczą) .PiS otwiera szpitale. Jak tak dalej pajace będą opluwać polskiego żołnierza, pogranicznika czy policjanta strzegącego POLSKI i jej granic to PiS wygra kolejne wybory bez potrzeby kampanii. Oby opatrzność chroniła nas normalnych przed takimi pajacami jak Sterczewski, Jachira. Wincyj takich Frasyniuków i Kramków. Jarek na Nowogrodzkiej zaciera ręce widząc, jak ta banda sama siebie rozgrywa.

 5. Nitras to kolejna odsłona obłudy i hipokryzji ze strony lewactwa. Na sztandarach hasła o tolerancji i poszanowaniu inaczej myślących a w rzeczywistości agresja i język nienawiści. Tacy oto są politycy i zwolennicy Platformy Obywatelskiej. Oni powinni zmienić nazwę na Milicja Obywatelska (MO). Wtedy nazwa korespondowałaby z komunistycznym charakterem tej partii. Miller, Cimoszewicz to przecież protoplaści wolności obywatelskiej, którzy na plenum PZPR byli tylko przypadkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj