Strona główna Kultura W czwartek otwarcie lapidarium

W czwartek otwarcie lapidarium

3690
22

Zakończono prace przy renowacji cmentarza żydowskiego w Trzemesznie. W najbliższy czwartek, 21 września o godzinie 11:00, nastąpi uroczyste otwarcie lapidarium.

Oprócz władz samorządowych swój udział zapowiedzieli m.in. rabin Łodzi Dawid Szychowski i przewodnicząca poznańskiej gminy żydowskiej Alicja Kobus. W otwarciu weźmie też udział proboszcz naszej parafii ks. Piotr Kotowski.

Drugą część uroczystości zaplanowano w sali Środowiskowego Domu Samopomocy. Przewidziano m.in. prezentacje dotyczące historii trzemeszeńskich Żydów, a także przebiegu prac związanych z renowacją macew oraz budową lapidarium.

Będzie też okazja zobaczyć wystawę srebrnych elementów wyposażenia synagogi w Trzemesznie, przechowywanych w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

22 KOMENTARZE

 1. Władze samorządowe, to trzeba powalczyć o dalszy ciąg chodnika w stronę Zielenia. Na razie chodnik kończy się na łuku drogi i co dalej ma zrobić pieszy? Nawet pobocze drogi jest zaniedbane.

 2. A ciekawe kiedy zrobią parking.polo parku baba I wymienia na nową kostkę tom trelinke ktura idzie do stadionu piaskowego I chodnik do czarneckiego do gury ulicy..A sosiejki już rosną na całym stadionie piaskowym I w kolo niego.i trawa.tak się robi porządki w inie trzemeszno na pokaz!!!.jak ma być telewizja I robią zdjęcia to się robi porzadek. Radni i burmistrz.nic nie kontrolują tych rejonuw. ..Wszystko na pokaz się robi w gminie trzemeszno. Brak słów. Pozdrawiam Wolny strzelec.

 3. To jak tam kiedy wychodzicie na miasto protestować przeciwko łamaniu wolności słowa i krępowaniu mediów, które zadają niewygodne pytania Tuskowi?
  Kołodziejczak ten potrafiący tylko wrzeszczeć pajac będzie Waszym reprezentantem w sejmie?

  • A czy to są media? Czy tam pracują za naszą kasę dziennikarze? Lepszym reprezentantem jest Mejza, Bąkiewicz, Emilewicz, Rau i można tak wymieniać i wymieniać.

   • Pawełek odpowiedz najpierw na pytanie dlaczego wcześniej za rządów PO PSL nie było transferu pieniędzy do samorządu na takie inwestycje jak obecnie skoro tak twardo twierdzisz, że to jest obowiązek rządzących? Niewygodne pytanie i już skończyłeś na inny wątek?

    • A coś się mój komentarz nie pokazał. Jeśli twierdzisz, że nie było transferu to skąd była kasą na szkoły, budowę dróg i rozwój infrastruktury na wsiach bo jak chyba wiesz gmina to nie tylko miasto. Pamiętaj, że te kartoniki z pieniędzmi, które niby przywożą politycy PiS to nie są pieniądze.

     • Pawełku. To jakie konkretnie szkoły, drogi i infrastruktura została rozwinięta w Gminie TRZEMESZNO z pieniędzy publicznych finansowanych bezpośrednio z budżetu państwa polskiego za czasów PO PSL – 2007-2015.
      Tylko sprawdź czy tym razem pojawi się ten Twój bogaty w merytoryczną odpowiedź na powyższe pytanie wpis.

     • Wszystkie szkoły są finansowane z subwencji – czyli naszych podatków. A boiska to z czego wybudowano? A jakie to inwestycje powstają za PiSu. Sto obwodnic? To gdzie one są? Bo ostatnie dane mówią o czterech zrealizowanych-czyli jedna na rok.

  • a taki janusz kowalski nei wrzeszczy ?

   Ogromna wrzawa Kowalskiego z Agrounią. Krzyki i wrzaski w ministerstwie „Hańba!”

   a zobacz sobie jak Janusz na Youtube wpisz powyzszy temat i zobaczy jak zwyzywal rolnikow Pan Janusz Kowalski za nasze pieniadze tak sie zachowuje – poki co kołodziejczak nie jest ani w sejmie ani nie pełni rzadowej funkcji w przeciwienstwie do Kowalskiego i co zatkaO kakaO ?

 4. Nie ujmując powagi odsłonięciu lapidarium, z całym szacunkiem się do tego odnoszę. Ale jeżeli ktoś odnosi się do chodnika, być może ma rację. Patrząc wstecz jestem oburzona na nasze władze kim trzeba być żeby że środków popegerowskie remontować co kolwiek w mieście. Jak tylko pamiętam byli wytykanie palcami o innych instytucjach nie wspomnę, to się ciągnie do dziś, jak idzie o fundusz solecki na osiedlach popegerowskie nic nie można zrobić i dalej jesteśmy delikatnie ujmując z boku. Czy nie można napisać projektu typowo pod kontem budowy drogi i chodników oświetlenia energo oszczędnego na popegerowskich osiedlach. Przepraszam że pod tym artykułem piszę.

 5. tu ma pan te swoje rządy

  https://wiadomosci.wp.pl/poslanka-po-wciagnieta-do-radiowozu-tusk-reaguje-6943298877889248a

  napisala Wirtualna polska i film tam nawet jak milicja wciaga posłów opozycji do radiowozu mam nadzieje ze nie wywioza do lasu albo łagru jak w Rosji

  ludzie tak wami manipuluje TVP takich Polski chcecie ? nie wazne czy to posel KO czy Lewicy czy Konfederacji – nie mozna tak robic ten obraz idzie w Swiat za 13 emeryture ktora sami sobie wyplaciliscie bo nie mozecie odliczyc w zamian skladki zdrowotnej upodliliscie ten kraj

  • Zabrać immunitety, bo lewactwo czuje się bezkarne i robi co chce szkodząc Polsce.Za nic jej nie zamknęli w radiowozie. Tak jak tych dwóch pajców ,co po granicy biegali z reklamówkami i cala reszta z ochojską na czele. Przeszkadzali straży granicznej, bo chcieli wpuszczać kogo popadnie ,cytat:: sprawdzi się później kto to . Jak masz pamięć taką jak tusk, to już o tym zapomniałeś.Teraz pretensje i lament bo wizy ktoś wydał. HIPOKRYCI.

 6. Tusk będzie karać karnie wszystkich, którzy zadają mu niewygodne dla niego pytania. To są jego słowa z dnia 19.09.2023 r. Uważajcie bo niedługo traficie do pierdla za zadawanie władzy trudnych pytań.
  Sorry. Korekta. Wyborcy Tuska nie będą zadawać niewygodnych mu pytań bo będą czerpać garściami z tego nowego układu sił. Wczoraj w kolejnym odcinku „Resetu” pokazano dowody na to, że Tusk chciał oddać wschodnią część Polski ruskim. Taki z niego mąż stanu. Chcecie mieć bliżej do granic do Rosji? Głosujecie na Tuska. Ten postulat zostanie z pewnością przez niego spełniony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj