Strona główna Polityka Uwagi do pracy radnych powiatowych

Uwagi do pracy radnych powiatowych

8304
42

Wiele uwag do pracy radnych powiatowych z terenu naszej gminy padło niedawno ze strony radnych Rady Miejskiej. Dyskusja została wywołana przy okazji tematu dofinansowania chodnika przy drodze powiatowej w Smolarach.

W trakcie obrad połączonych komisji Renata Buzała zapytała, na ile radni powiatowi angażują się w sprawy dotyczące współpracy na linii gmina – powiat.

Przewodniczący RM Benedykt Nitka ubolewał, że niestety radni reprezentujący nas w powiecie nie są zainteresowani sprawami gminnymi. Nie przychodzą na sesje chociaż są zapraszani, a przecież jest wiele spraw załatwianych na szczeblu powiatu, o których radni miejscy chcieliby się dowiedzieć.

Grzegorz Koperski stwierdził, iż z kadencji na kadencję współpraca ta wygląda coraz gorzej, a ostatnio to już jest dramat. „Przyjdą jak będzie temat remizy albo przychodni” – dodał Kacper Lipiński.

Ten sam temat poruszył na obradach RM Maciej Dalewski. Jak zauważył, na każdej prawie sesji zgłaszane są problemy dotyczące powiatu, szczególnie dotyczą one dróg. Wysyłane są różne pisma, na które starostwo odpowiada, że nie ma pieniędzy.

B. Nitka zapewnił, iż zaraz po wakacjach nawiąże bliższy kontakt z radnymi powiatu, aby bardziej zainteresowali się gminnymi problemami.

Aby poznać stanowisko drugiej strony, zwróciliśmy się – za pośrednictwem biura Rady Powiatu – do radnych powiatowych z terenu naszej gminy o komentarz.

Odpowiedź nadesłał Leszek Figaj. Jak napisał, przyczyna jego nieobecności na sesjach Rady Miejskiej jest oczywista. Sesje odbywają się do południa, kiedy radny jest w pracy. Przepisy dotyczące zwolnienia dotyczą w jego przypadku Rady Powiatu, gdzie sprawuje swój mandat. Zauważył, że w miarę swoich możliwości stara się być wśród mieszkańców.

Staram się w wygospodarowanym wolnym czasie odwiedzać różne sołectwa i miejscowości, brać udział w festynach, Dniach Dziecka, Kobiet itd., współpracować ze Środowiskowym Domem Samopomocy, Domem Kultury, często przy okazji imprez sportowych widzimy się z OSIR-em i Stowarzyszeniem Teraz – wszystkie te osoby to ludzie bardzo oddani swej pracy.

Co do obawy czy jestem na bieżąco zorientowany i zainteresowany sprawami Gminy, wyjaśniam, że otrzymuję i czytam porządek Sesji w Trzemesznie – za co dziękuję Panu Przewodniczącemu i pracownikom Biura Rady, ale też jestem w stałym kontakcie z kilkoma Radnymi z Trzemeszna, sołtysami i w razie wątpliwości rozmawiamy na określony temat.

Jestem mieszkańcem Trzemeszna i prawie codziennie spotykam osoby informujące o problemach, sprawach, które czasem dość długo mogą czekać na załatwienie w Starostwie. Myślę, że osoby te są zadowolone z mojej pomocy i szybszego rozwiązania wielu spraw. Niestety, wszystkiego nie da się załatwić od ręki, czasem trzeba też poczekać” – napisał radny L. Figaj.

Pozostali dwaj radni powiatowi – Marek Gotowała i Edward Załęski – nie odpowiedzieli na nasze pytanie.

42 KOMENTARZE

  • noo ejjj jak jest posel co pedzil ponad 130 km w terenie zabudowanym Dolata to zawsze jest Lesiu ZAWSZE znajdzie czas by go zauwazyl poplecznik

   FARSA

 1. Nasi powiatowi radni w naszej gminie wogole nie sa potrzebni twierdza ze na gmine nie ma pieniedzy chociaz pognac sluzby drogowe bo nie sztuka byla zalozyc chodniki przy powiatowkach gdzie teraz zarastaja wstyd nie radni powiatowi nie mowia ze nie widza a diete co miesiac widza w powiecie w innych kierunkach sa robione inwestycje a do Trzemeszna nigdy nie bylo po co byly te chodniki jak teraz nie ma kto o nie zadbac przyjada trche obchakaja z dwa metry i koniec roboty czy nie idzie zrobic oprysk i po sprawie jednym slowem radni powiatowi wogole sie nie interesuja tylko imprezkami a tak wogole pan Zaleski nie jest z naszej gminy .

 2. Puste słowa.
  Jakieś konkrety może Pan podać?

  Akapit śmieszniejszy od akapitu.

  Najbardziej uśmiałem się z fragmentu: „czytam porządek obrad”.
  Panie Leszku, umówmy się, jak przyjdzie Pan odczytać stan mojego licznika i zadzwoni do moich drzwi, zapoznam się kto dzwoni lecz nie otworzę.
  Uda się Pani skutecznie przekazać stan mojego licznika swojemu pracodawcy?
  Następnie porozmawiam z kilkoma osobami na festynach i z sołtysami i ponarzekam jaki ten prąd cholernie drogi i niedokładnie szacują w tej En..i itd. itd.

  Kończę, bo łzy rozpaczy i równoczesny śmiech nie pozwalają mi kontynuować.

  Pozdrawiam

 3. Panie Leszku sam Pan to pisał czy sekretarka …. jeśli to Pan to gratuluję skoku, rozmowa z Panem i to co przeczytałem to tak jak by dwa światy stąd moje zdziwienie po przeczytaniu

 4. Gdyby pracowali za najniższą krajową i musieli z tego utrzymać siebie i rodzinę to nie byliby takimi zarozumiałymi cwaniaczkami

 5. Panie Marku wypowiedz sie co pozyskales dla naszego miasta w swoich kadencjach nie sztuka jest co miesiac zajrzec nakonto czy juz dieta wplynela my was wybieralim nie od parady tylko zadbac chociaz chociaz inaczej nagiac powiat zeby jakos drogi powiatowe u nas w gminie tez mialy wyglad znaki drogowe pozarastane drzewami lampy kolo parku pozarastane wystarczy wejrzec przez okno z Maja na jana jak te drzewka wygladaj nie poprzycinane az sie prosza zeby je przyciac i tak jest przez cale miasto kto sie tymi sprawami zajmuje po prost miasto i gmina zapuszczone brud i tyle inne miejscowosci to az chce sie patrzec wybierac jednym slowem ludzi do pracy a nie tylko do balowania.

 6. Panie Figaj, bardzo proszę o zainteresowanie się nocną sprzedażą alkoholu na ul Kopernika. Bardzo często, a ostatnio co noc, wielokrotnie budzą okolice, amatorzy trunków! Pijana młodzież ciągnie do wodopoju, oczywiście głośno i często z wielkimi głośnikami. Kiedyś puszczą nam nerwy! Czy musi dojść do tragedii, żebyście problem dostrzegli? I proszę nie udzielać rad typu: policja, burmistrz haha…. albo wicebumistrz który całą energię skieruje na obronę interesu sklepu, bajdurząc o wolności handlu itp. Tylko co z naszą wolnością? Wolność człowieka kończy się tam gdzie zaczyna się wolność innego człowieka! Trzemeszno jest przykładem miasta bezprawia!

  • Ty pilnuj swojego nosa i pana Leszka nie mieszaj on ma duzo na glowie ! powinnismy mu byc wszyscy wdzienczni ze chodzi spisuje pront bo inaczej sami bysmy musieli liczniki sprawdzac i spisywac czlowiek sie tyle nachodzi po domach z poslem Dolata sie spotyka i omawiaja pewnei wazne sprawy dla naszego miasta jak sam pisal stara sie byc blisko mieszkancow ZWLASZCZA w okresie PRZEDWYBORCZYM to mozna zauwazyc !

   • No z tym prądem to faktycznie ulga ze ktoś chodzi
    W wielu miejscowościach w kraju ludzie sami raz w miesiącu podają stan licznika przy kasie w markecie i płacą za naliczony rachunek
    Inkasent przychodzi raz w roku dla sprawdzenia stanu faktycznego i to wszystko działa już parę lat

 7. Nie rozumiem czemu się dziwią nasi radni. Niedawno przeznaczyli 200000 złotych na chodnik, który powinien zrobić powiat w momencie, gdy w gminie tyle dróg i ulic wymaga remontu. Sami zaczęli wyręczać powiat, więc niech się teraz nie dziwią.

 8. W Zieleniu niech najpierw zadbaja o ten chodnik ktory maja jak oni sie nie wstydza nie ma soltys na butelke randapu zeby chodnik spryskac a nie zarasta jak wszedzie.

 9. Ogarnijcie się jaka praca taka płaca/ dieta/ nic do gminy nie robisz zabrać dietę, na rzecz gminy. ,
  Ziemia trzemeszeńska wydała tylu światłych ludzi, czcimy ich, składamy hołd, czy obecnie jest maraz na tych ludzi?
  A tak na marginesie znieść dietę, zobaczymy kto będzie radnym/ dzień wolny/ w dniu sesji.

 10. Powiem tak i nie, że będę bronił Leszka Figaja
  1. Jest radnym powiatowym – tylko na sesje rady powiatu może być zwalniany z pracy
  2. Sprawami gminy zajmują się radni gminni – jak sobie wyobrażacie to inaczej
  3. Najważniejsze – moim zdaniem ewentualne braki efektów działań radnych gminnych są w tej chwili naprawdę dziecinnie przerzucane na barki radnych powiatowych

  • Mylisz się. Są sprawy związane z gminą ale podlegają pod powiat np. szkolnictwo średnie, drogi powiatowe i przynależne do nich chodniki, geodezja i jeszcze wiele innych. Ale Twój komentarz świadczy że nie masz pojęcia co jest w gestii gminy a co powiatu.

 11. A od czego sa radni powiatowi od diet radni troche w teren i zajac sie sprawmi mieszkancow na ktore oczekuja inne gminy wiedza jak zabiegac o wlasna gmine.

 12. A tak na marginesie przechodzac sie placem kilinskiego co widze dwie flagi obok pomnika ale jaki panstwa Monako przeciez Polska ma flage koloru bialego od strony zewnetrznej a kolor czerwony strona wewnetrzna a Monako ma odwrotnie strona zewnetrzna czerwony a wewnetrzna bialy wstyd kto to wieszal

 13. Piszecie same nagatywy. Kandydujcie sami i zobaczymy co zrobicie dla miasta i jak Was ludzie ocenią. Żal tych komentarzy.

 14. Dzień dobry,
  mam propozycję konstruktywną:
  1) zwołać ( po południu np godz 18) nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej w sprawie zmniejszenia limitów emisji substancji szkodliwych dla Paroca-w auli SP1-z udziałem mieszkańców.
  Temat idealny dla Radnych Powiatowych- da im możliwość „wykazania się”
  2) zaprosić -imiennie-Radnych Powiatowych, Pana Starostę i zarząd Paroca
  3) zaprezentować wszystkim uczestnikom wartości dopuszczalnych emisji poszczególnych, szkodliwych związków i poprosić Pana Doktora- Radnego, o wyjaśnienie ich wpływu na organizm człowieka
  4) zobowiązać ich do podjęcia natychmiastowych, skutecznych działań, których skutkiem będzie znaczne zmniejszenie limitów emisji, a tym samym zmuszenie zarządu Paroca do inwestycji w zakresie instalacji redukujących poziom emisji tych śmiercionośnych trucizn
  Pozdrawiam
  TDi

  • W jaki sposób chcesz zobowiązać radnych powiatowych do działań? Będą chcieli to przyjdą a jak nie to nie i co im zrobisz? Takich ludzi wybrało społeczeństwo a radni powiatowi mają ich głęboko w… Przypomną sobie o mieszkańcach krótko przed wyborami.

 15. W obronie Leszka
  Wiesz … społeczeństwo jest tak skonstruowane, że sa w n im ludzie którzy pewnie robią więcej niż Leszek i to za darmo i się z tym nie afiszują – szkoda, że takiej grupy nie zauważasz a uwierz mi jest ich sporo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj