Strona główna Różne Uwaga nauczycielu!

Uwaga nauczycielu!

3084
0

UWAGA NAUCZYCIELU!
Zmiany w przepisach utrudniają uzyskanie nowych kwalifikacji

Trudniejszy dostęp do studiów podyplomowych, braki kadrowe w szkołach – to przewidywane skutki zmiany przepisów dot. kształcenia nauczycieli, wprowadzonych właśnie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odczują je sami nauczyciele oraz dyrektorzy szkół.

Ministerstwo wprowadziło nowe standardy kształcenia nauczycieli na temat studiów podyplomowych, które bardzo utrudnią dostęp do uzyskania kwalifikacji wykonywania zawodu nauczyciela.

Już teraz (od 3 sierpnia 2019 r.) obowiązuje rozporządzenie, które w znacznym stopniu ogranicza działalność ośrodków studiów podyplomowych. Według nowych przepisów* studia podyplomowe na specjalnościach nauczycielskich mogą prowadzić jedynie nieliczne uczelnie w kraju.

W efekcie dostęp do studiów podyplomowych będzie wyjątkowo utrudniony. Zmniejszą się szanse nauczycieli na podniesienie swoich kwalifikacji, a dyrektorzy szkół coraz częściej będą borykać się z problemem braków kadrowych.

Nauczycielskie studia podyplomowe – na nielicznych uczelniach w kraju

Zgodnie ze zmianami w Rozporządzeniu, „w kształceniu przygotowującym do wykonywania zawodu nauczyciela prowadzonym na studiach podyplomowych biorą udział wyłącznie osoby uczestniczące w kształceniu przygotowującym do wykonywania zawodu nauczyciela, prowadzonym przez uczelnię w ramach studiów pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, na kierunku odpowiadającym zakresowi kształcenia na studiach podyplomowych” ** .

Oznacza to, że studia podyplomowe dla nauczycieli np. z fizyki będą mogły prowadzić wyłącznie uczelnie, które  prowadzą z fizyki studia I lub II stopnia.

Powoduje to ograniczenie oferty dydaktycznej, jaką przygotowują ośrodki studiów podyplomowych dla pedagogów. Od 1 października 2019r., aby uzyskać kwalifikacje na studiach podyplomowych trzeba będzie jeździć na uczelnie znacznie oddalone od miejsca zamieszkania. Studia będą też dużo droższe.

Ostatnia szansa na nauczycielskie studia podyplomowe w Gnieźnie, Pile, Wągrowcu i Kaliszu

Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium zaprasza nauczycieli do zapisów na trwające już studia podyplomowe, prowadzone w Gnieźnie, Pile, Wągrowcu i Kaliszu po raz ostatni. Studia oferują ostatnią możliwość uzyskania ważnych kwalifikacji. Zapisać należy się jednak niezwłocznie.

Sprawdź aktualne specjalności:

GSW Milenium (Gniezno / Piła / Wągrowiec)

Więcej informacji udziela Dziekanat Studiów Podyplomowych:
Tel. +48 61 428 26 27, +48 690 942 988
E-mail: podyplomowe@milenium.edu.pl

Zobacz informację na stronie Uczelni

* Rozporządzenie Ministra Nauki I Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa, dnia 2 sierpnia 2019 r. Poz. 1450, – str 8, rozdz II, pkt 4 oraz str 70, rozdz II pkt 3