Strona główna Różne Ustawa „śmieciowa” w Gminie Trzemeszno

Ustawa „śmieciowa” w Gminie Trzemeszno

2091
10

Z dniem 1 lipca b.r wchodzi nowa, dla wielu dość kontrowersyjna, ustawa śmieciowa. Mieszkańcy naszej gminy nie stanowią wyjątku i będą musieli podporządkować się wdrażanym przepisom. A skąd ta nowelizacja…?

Nowa ustawa dotycząca wywozu naszych śmieci ma podłoże zarówno ekonomiczne jak i – ekologiczne.  Ekonomiczne , ponieważ  osoby  które aktualnie nie płacą za wywóz śmieci, będą  zmuszone do uiszczania opłat.  Poza tym ta nowość, ma przyczynić się do zaprzestania wywozu śmieci do lasów, czy też spalania ich w piecach. Tego typu praktyki będą po prostu nieopłacalne, ponieważ opłata za wywóz śmieci nie będzie uzależniona od ich ilości. Firma odbierze każdą ilość odpadów za tę samą kwotę. Odbiorca będzie zmuszony do uregulowania należności, w przeciwnym razie , zostanie ona wyegzekwowana na zasadach podobnych do egzekucji podatków.

W zamyśle ustawy, uliczne pojemniki będą dużo wolniej zapełnianie,  ponieważ nie będzie się już opłacać podrzucanie tam odpadów wytworzonych w gospodarstwie domowym. Mieszkańcy  dostali już odpowiednie deklaracje, w których podwali  ilość osób w danym mieszkaniu. Ta ilość jest podstawą do wyliczenia końcowej składki, którą będziemy musieli uiszczać każdego miesiąca. Sam przelicznik jest prosty – mnożymy liczbę domowników przez konkretną stawkę, ustaloną przez gminę – w Trzemesznie wynosi ona:

8 zł w przypadku odpadów posegregowanych

15 zł dla odpadów nieposegregowanych

Przykładowa rodzina 2 + 1, za wywóz śmieci niesegregowanych, w gminie Trzemeszno zapłaci miesięcznie 45zł. Jeśli jednak będzie segregować  odpady  – kwota ta będzie prawie o połowę niższa i wyniesie  24zł.

Dla porównania , poniżej przedstawiamy stawki jakie będą obowiązywały w sąsiednich gminach oraz  w mieście Gnieźnie.

– gmina Trzemeszno 8 / 15 zł

– gmina Mogilno 7 / 14 zł

– gmina Rogowo 9 / 15 zł

– gmina Witkowo 5 / 10 zł

– gmina Gniezno 8 / 15 zł

– miasto Gniezno 11,50 / 13,50 zł

– gmina Orchowo  7 / 12 zł.     W tej gminie wprowadzono  dodatkową stawkę  dla osób posiadających u siebie kompostownik. W takiej sytuacji stawka za wywóz odpadów będzie wynosić  5zł

Dużą zmianą będzie też to, że od lipca na naszym terenie za wywóz odpadów odpowiedzialna będzie już tylko jedna firma – gnieźnieńska spółka URBIS. Przejmie ona dotychczasowe obowiązki firmy ALKOM, która obsługiwała teren spółdzielni mieszkaniowej oraz Trzemeszeńskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Mieszkańcy gminy otrzymają niebawem foldery informacyjne, które mają rozwiać wszelkie wątpliwości na temat nadchodzących zmian.

Szereg wątpliwości budzi sposób egzekwowania od mieszkańców prawidłowego postępowania z odpadami.  W przypadku budynków jednorodzinnych dość proste wydaje się sprawdzenie czy jego właściciel segreguje swoje śmieci. Gorzej jest w budynkach wielorodzinnych, gdzie w dużej mierze zależy to od zdyscyplinowania mieszkańców. Obawy te podziela Maria Szoszorek, z biura rachunkowego wspólnot mieszkaniowych:

Problem tkwi w tym, że przy takich budynkach nie ma możliwości ustawienia osobnych pojemników dla każdej rodziny. Są tam zazwyczaj duże, wspólne śmietniki. Wystarczy, że jedna osoba nie podporządkuje się rygorom segregacji a odpady wszystkich mieszkańców zostaną uznane jako niesegregowane, co oczywiście spowoduje prawie dwukrotny wzrost ceny za ich wywóz. Dajemy jednak szansę naszym mieszkańcom. Dlatego zadeklarowaliśmy w gminie selektywny sposób gromadzenia odpadów. Wszyscy członkowie wspólnot otrzymali stosowne ulotki z informacją o prawidłowym sposobie postępowania ze śmieciami. Jeżeli jednak stwierdzimy, że mieszkańcy nie segregują odpadów, będziemy zmuszeni przejść na system gromadzenia odpadów zmieszanych, co oczywiście odbije się finansowo na mieszkańcach.„.

O opinie zapytaliśmy również prezesa Trzemeszeńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Krzysztofa Kiliana:

” Bardzo pozytywnie odbieram nową ustawę, to jest normalność, powinno się segregować odpady. Przyczyni się to mam nadzieję do tego, że jadąc przez las nie będziemy mijać gór śmieci. Mieszkańcy również są chętni do współpracy  – jedynie 25 osób nie wyraziło woli na segregacje odpadów. To jest każdego wola, nie możemy nikogo do tego zmusić.  Wiąże się to dla nas jednak z obowiązkiem ustawienia dla nich specjalnych pojemników, które aktualnie dość ciężko dostać ze względu na olbrzymie zapotrzebowanie w całym kraju. Uważam również, że współpraca z firmą URBIS przebiegać będzie pomyślnie, to profesjonalna firma z równie dobrym sprzętem. Jedyną różnicą jest to, że od lipca wywóz śmieci będzie odbywał się 2 razy w tygodniu, a nie jak to ma miejsce obecnie – trzy razy”.

A jaka jest Twoja opinia o wchodzącej w życie ustawie śmieciowej? Podziel się nią z czytelnikami w komentarzu. Pytania jakie się pojawią zadamy kompetentnym pracownikom UMiG a odpowiedzi oczywiście umieścimy na naszej stronie.

M.N

10 KOMENTARZE

   • Ojjj – źle się wyraziłem. Chodziło mi o to że jeżeli mieszkańcy będą segregować, a ktoś mimo segregacji nie będzie tego czynił to czy na wszystkich mieszkańców danego bloku spadnie kwota za śmieci niesegregowane?
    Czy przy każdym bloku będzie stało po 5 albo i 6 śmietników?

    • sadzac po wypowiedzi Kiliana, wydaje mi sie ze tylko te osoby placic beda wyzsze stawki i specjalnie dla nich musza postawic specjalne pojemniki…

 1. Wszystko się okaże jak to będzie.Mieszkańcy Trz.są w tej kwestii podzieleni i mają różne zdania.Ja uważam,że jest do bani i będzie ze śmieciami u nas niezła komplikacja.Tak zresztą jak z innymi ważnymi sprawami.Ciekawy jestem czy podzielacie moje zdanie.

 2. Patrze z obiektywizmem na wchodzącą ustawę i jestem zwolenniczką tej treści. Myślę ze przy wyrozumiałości mieszkańców i większym zdyscyplinowaniu się uda. NAJGORSZE SĄ POCZĄTKI!!! 🙂 później będzie tak jak przed ustawą wszystko będziemy robić automatycznie a w końcu zaczniemy dbać o środowisko.
  A jeśli chodzi o wspólnoty to moim zdaniem powinien być wyznaczony dzień w którym przyjeżdżał by URBIS na cały dzień np. poniedziałek i wtedy w jego obecności można by było wrzucać odpady do odpowiednich pojemników.

 3. mam pytanie za co mam płacić i zreszta inni też te 8zł lub 15 skoro dziś 1 lipca a tu nic sie nie zmieniło :))) To jest nasza Polska tylko brać kase a nic wzamian!!!!!niedługo bedziemy płacić za oddychanie …

 4. Jak to się nic nie zmieniło – nie ma nawet jak segregować bo większość pojemników, zwłaszcza na plastikowe butelki jest wypełniona w całości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj