Strona główna Różne Urząd Zamówień Publicznych o odzyskiwaniu VATu

Urząd Zamówień Publicznych o odzyskiwaniu VATu

1129
9

W lipcu ubiegłego roku Komisja Rewizyjna skierowała do Urzędu Zamówień Publicznych zawiadomienie o ujawnionych okolicznościach, wskazujących na naruszenie ustawy Prawo Zamówień Publicznych przy wyborze przez gminę kancelarii prawnej, której zlecono czynności odzyskiwania podatku VAT. Zarzuty dotyczyły głównie odstąpienia od przetargu oraz trybu zawarcia umowy z kancelarią prawną “bez jakiejkolwiek procedury zawierającej element konkurencyjności”.

W tej sprawie wszczęto najpierw czynności wyjaśniające a w kwietniu tego roku kontrolę doraźną. Całe postępowanie trwało więc prawie rok. Ostatecznie UZP uznał, że przy wyborze kancelarii gmina naruszyła cztery przepisy Ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Burmistrz nie zgodził się z tymi zarzutami i wysłał swoje wyjaśnienia, jednak UZP podtrzymał swoje stanowisko. Ostateczne słowo należeć więc będzie do Krajowej Izby Odwoławczej. Poniżej zamieszczamy w całości odpowiedź na nasze zapytanie, jakie skierowaliśmy do UZP.

Szanowny Panie Redaktorze,

Uprzejmie informuję, iż kontrola Gminy Trzemeszno dotyczyła postepowania przeprowadzonego w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 5 ust.1 b ustawy Pzp na świadczenie usług zastępstwa procesowego oraz doradztwa prawnego w postępowaniach podatkowych oraz sądowo administracyjnych dotyczących rozliczania podatku od towarów i usług. Prezes Urzędu zakończył kontrolę i przekazał informację o wyniku kontroli z dnia 9 czerwca 2016 r. Zamawiającemu, wskazując na naruszenie art. 5 ust. 1b ustawy Pzp, art. 32 ust. 1 oraz art. 34 ust. 3 pkt 2 lit. b ustawy Pzp, art. 95 ust. 1 ustawy Pzp.

Zamawiający, zgodnie z przysługującymi mu uprawnieniami, wynikającymi z przepisów ustawy Pzp. w dniu 16. 06. 2016 wniósł do Prezesa UZP zastrzeżenia w tym zakresie. Jednakże Prezes UZP podtrzymał stanowisko i w dniu 1. 07. 2016 r. przekazał zastrzeżenia do zaopiniowania przez KIO. Zgodnie z art. 167 ust. 2 ustawy Pzp. Przepisy ustawy Pzp. wskazują, iż KIO w składzie trzyosobowym wyraża w formie uchwały opinię w sprawie zastrzeżeń, która jest wiążąca dla Prezesa UZP i jest ostatecznym rozstrzygnięciem kontroli. Zgodnie z przepisami KIO ma 15 dni na rozpatrzenie zastrzeżeń od dnia ich przekazania, do chwili obecnej uchwała nie zapadła. Oznacza to, że dotychczasowe ustalenia pokontrolne nie mogą być traktowane jako zakończenie kontroli.

Poniżej link do strony, na której znajdzie Pan tekst ustawy Pzp: |LINK|

Z poważaniem,
Anna Łagocka
UZP

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Stwierdził, że jest to bardzo świeża informacja, z którą chciałby się podzielić i skonsultować w pierwszej kolejności z mecenasem Marcinem Leśnym, który przebywa obecnie na urlopie.

Jest to dla mnie informacja bardzo niepokojąca i się tym martwię, ale czekam na powrót mecenasa Leśnego” – skomentował burmistrz.

9 KOMENTARZE

 1. Komisja rewizyjna ,to się nadaje do Ziobry i służb specjalnych,więc trzeba rozliczyć konkretnie burmistrza,leśnego i kociembę,ile w końcu wykasowano za ten vat,jakie koszty poniosła gmina,a te czynności winna wykonywać tzw mrówka czyli skarbnik bo miała to ona robić jak oświadczył burmistrz w pażdzierniku 2013 r co znalazło potwierdzenie w prasie pałuki.Skandal nad nad skandalami

 2. Żenada Mecenas bedzie konsultował w swojej sprawie gdzie doradzał nieudolnemu burmistrzowi jak podpisać umowę by mieć w poważaniu przepisy prawne i ciągnąć kasę z gminy ! Prokuratora !!!

 3. 2-zainteresowani musza sie spotkac by wersje ustalic?
  bo nie bardzo rozumiem ze burmistrz wyraza niepokoj z wlasnych dzialan ?? – krzychu teraz to poplynales

  niby burmistrz decyzyjny a widzisz pan redaktorze jak trzeba to konsultacje musi miec ;p

 4. p.Matelski to już teraz prokurator,czy prawdą jest że p.Leśny zainkasował już od gminy ponad 1 mln zł ??drugi aspekt to czy nie było próby wyłudzenia podatku?znając to cwaniactwo prawne to wszystko możliwe,służby specjalne do roboty !!!!!!

 5. Nalezalo sie spiodziewac ze to w końcu Sie tak skonczy.niestety prosze Panstwa, za swoje czyny bedzie trzeba poniesc odpowiedzialnosc…sprawiedliwosc wyplywa 😀

 6. Panie redaktorze,czy można napisać jasno mieszkańcom co zostało złamane a nie tylko suche artykuły bo mieszkańcy nie czytają ustaw

 7. Ja nie będę mogła płacić więcej niż do tej pory.. Pokażę dochody. Nie stać mnie nawet na masło a jestem chora. Kupuje drogie leki. Niech Remondis powie mi jak żyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj