Strona główna Różne Uroczystości w Kociniu

Uroczystości w Kociniu

2698
6

Dziś przypada 83. rocznica mordu dokonanego przez Niemców w Kociniu. 5 października 1939 roku za udział w obronie Trzemeszna rozstrzelano tam 27 mężczyzn – Polaków i 2 Żydów. 4 ofiary tej egzekucji nie zostały zidentyfikowane.

Dziś oddano hołd pomordowanym. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, organizacji pozarządowych i instytucji. Sporą grupę stanowiła młodzież 8 klas trzemeszeńskich szkół oraz harcerze z Kruchowa.

Uroczystości stały się jednocześnie lekcją historii. Uczniowie i pozostałe osoby w skupieniu wysłuchali wykładu dr. Andrzeja Leśniewskiego na temat tych tragicznych wydarzeń. Odczytano nazwiska ofiar. Na zakończenie, pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty i znicze.

Przy tej okazji prezentujemy dwa unikatowe zdjęcia. Znajdują się one w kronice Szkoły Podstawowej nr 1, a ich autor jest nieznany. Przedstawiają one podobną uroczystość sprzed lat. Najprawdopodobniej było to odsłonięcie pomnika w 1969 roku.

6 KOMENTARZE

 1. Trafniej byłoby powiedzieć „nazistów” niż „Niemców”. Nie wszyscy Niemcy byli nazistami, choć Hitler zdobył władzę w Niemczech. Tak jak nie wszyscy Polacy identyfikują się z aktualną polityką rządu.

  • Zrobili to szwaby, którzy czuli i nadal się czują lepszymi ludźmi. Ich przekonanie o tym, że są panami a reszta to ich poddani jest widoczne do dziś. Kiedy Polska płaci jakieś kary narzucone przez jakiś kołchozowy „trybunał” za wydobywanie węgla w Turowie oni tymczasem nie patrząc na środowisko dostają zgodę od tego samego eurokołchozu na dotowanie
   do spalania tego samego węgla. Naprawdę jesteś tak ślepy czy takiego udajesz?
   Żadne twoje wybielanie ich mordów na Polakach tego nie zmieni. Niemcy są nam, Polakom, innychwinni reparacje. Masz z tym jakiś problem? Jesteś kumplem tego patodyplomaty spod bydgoszczu i jej żoneczki, która za bardzo uwierzyła w słowa jednej z patodziennikarek o tym jak wspaniałą byłaby pierwszą damą? Polacy nie są głupi i na pewno takich „polskich patriotów” do władzy nie dopuszczą.

  • Lewacki komentarz redaktor wstawił ,a inne usuwa. A ty jak się nie zgadzasz z polityką rządu, to jesteś Polakiem czy
   nie ? A ten co się zgadza z polityką rządu to nie jest Polakiem czy jest?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj