Strona główna Kultura Uroczystości 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Uroczystości 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

2412
5

Od początku bieżącego roku organizowane są w naszej gminie wydarzenia związane z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tę wielką rocznicę upamiętnialiśmy na różne sposoby.

Kino plenerowe przedstawiło filmy o tematyce powstańczej, zorganizowano widowisko historyczne z udziałem grupy rekonstrukcyjnej, wydano publikację „Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego 1918 – 1919”.

W Trzemżalu wmurowano tablicę poświęcona mjr. Mieczysławowi Paluchowi, a w Trzemesznie odbył się bieg jego imienia. Wiele wydarzeń związanych z powstaniem odbyło się w placówkach oświatowych.

Główne uroczystości zaplanowano na 28 grudnia, w 100. rocznicę wymarszu do powstania trzemeszeńskich ochotników.

Szczegółowy plan obchodów zawiera załączony plakat.

5 KOMENTARZE

  1. Pierwszy raz czytam, że powstanie wielkopolskie to insurekcja wielkopolska. Owszem powstanie i insurekcja to w języku polski synonimy, ale w historiografii polskiej insurekcja zarezerwowana jest tylko do powstania kościuszkowskiego. Ktoś chciał się popisać elokwencją i znów nie wyszło.

  2. P.jankowski to wstyd,ten człowiek tylko jałowe gadanie i żadnej decyzji,ślizga się tyle lat ale przy takim burmistrzu to co się dziwić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here