Strona główna Kultura Uporządkowali cmentarz żydowski

Uporządkowali cmentarz żydowski

4424
26

Kilkudziesięciu wolontariuszy porządkowało wczoraj żydowski cmentarz. Wcześniej specjalistyczna firma wycinała krzewy, samosiejki oraz usuwała suche drzewa i wiatrołomy.

Zadaniem społeczników było wyzbieranie gałęzi oraz śmieci, których niestety nie brakowało.

Pracy było sporo, ale dzięki zaangażowaniu wielu osób wszystko poszło bardzo sprawnie. W prace włączyły się trzemeszeńskie szkoły podstawowe oraz ZSOiZ. Następnym etapem ma być zinwentaryzowanie i przygotowanie macew do ich powrotu na cmentarz.

Początkowo planowano wykonanie prac w sobotę, jednak organizatorzy zmienili termin po sugestii przedstawiciela komisji rabinicznej. Uszanowano w ten sposób zasady tradycji żydowskiej. Sobota jest bowiem w ich religii dniem świętym, w którym nie wchodzi się w ogóle na cmentarz.

Koszty usługi firmy zostały w całości pokryte ze źródeł zewnętrznych. Gmina otrzymała na ten cel grant ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznanych Fundacji Dziedzictwa Kulturowego na realizację zadań pn. „Koalicja Opiekunów Cmentarzy Żydowskich – działania w roku 2021.

Przypominamy, że każdy, kto chciałby wesprzeć inicjatywę odnowienia trzemeszeńskiego cmentarza żydowskiego, może to zrobić wpłacając pieniądze na ten cel |TUTAJ|.

26 KOMENTARZE

 1. Zdjęcie nr 11 pokazuje jaką ikrę mają w sobie nasze dziołchy:)
  Brawo.
  Ten Pan z kolejnego zdjęcia to chyba przyjechał zobaczyć jak się pracuje bo strój chyba lekko niedopasowany do tego typu pracy?
  Jak widać można zrobić coś bez angażowania setek tysięcy złotych.
  Brawo dla tych co nie bali skalać sobie rąk fizyczną pracą.

 2. jeden z panow rece w kieszeni wiadomo a drugi niby cos tam probuje nawet sie nie zabrudzil ale do zdjec wyszlo obu panom dobrze jesli o to chodzi

  pozdrawiam wyborcow i jesli oni sa zadowoleni to i ja

 3. Czekałem na ten artykuł. Otóż miałem wczoraj okazję poobserwować ów czyn społeczny na żywo i stwierdzam, że sama jego zasadność OK tylko, że znaleźliście sobie tanią siłę roboczą w postaci uczniów a wkład samej kadry, urzędników i innych znikomy. Może oprócz firmy która cięła gałęzie.

 4. Uczniowie pracowali na zmiane, klasy sie wymieniały. Ich udział był jak najbardziej wskazany. Takie działania pokazują, że byliśmy kiedys społeczeństwem wielolkuturowym, a także ucza wrażliwości. Jak widać po niektórych komentarzach, tej wrażliwości ciągle brakuję, niestety głównie dorosłym.

 5. Proponuję aby w ramach oszczędności budżetowych rozważyć rozwiązanie umowy z firmą która sprząta miasto. Do sprzątania miasta zaangażować uczniów, którzy poza ćwiczeniami będą mieli okazję nauczyć się pracy kolektywnej. Wszyscy na tym skorzystamy. Uczniowie. Nauczyciele. Radni. Burmistrz i mieszkańcy. Najbardziej ucieszą się burmistrz i radni, którzy będą za zaoszczędzone pieniądze zrobić coś czym będą mogli się pochwalić przed wyborami.

 6. A ciekawe kiedy .powycinaja samosiejki.
  W kolo stadionu piaskowego..I zrobią też porządek że śmieciami przy tym stadionie piaskowym.pomyscie nad tym radni
  I BURMISTRZ…Czekam na efekty.!!!!!.pozdrawiam.

 7. Witam wszystkich. PŚ dziś snieg spad w trzemesznie. A komunalka.zapomniala schoduw odśnieżyć.i posypać wiazdu od orchowskiej do stadionu piaskowego. Brak słów.!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj