Strona główna Kultura Upamiętnili zakończenie II Wojny Światowej

Upamiętnili zakończenie II Wojny Światowej

896
16

Trzemesznianie nie zapomnieli o wielkich postaciach związanych z II Wojną Światową. W obchodzony dzisiaj Dzień Zwycięstwa, upamiętniający zakończenie wojny, złożono kwiaty przy tablicy ku czci dowódcy obrony Trzemeszna Andrzeja Marchlewicza oraz tablicy ku czci byłego burmistrza Kazimierza Szymańskiego.

Wiązanki składano także przy pomniku na zbiorowej mogile Ofiar II Wojny Światowej na trzemeszeńskim cmentarzu oraz przy grobie na zbiorowej mogile Ofiar II WŚ rodzin Kupczyków, Adamskich i Prusów na cmentarzu w Kruchowie.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział burmistrz Krzysztof Dereziński wraz z zastępcą Dariuszem Jankowskim, przewodniczący Rady Miejskiej Ludwik Macioł wraz z niektórymi radnymi, przedstawiciele kombatantów, przedstawiciele Miejsko – Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, harcerze, uczniowie Gimnazjum w Trzemesznie oraz mieszkańcy gminy.

Na trzemeszeńskim cmentarzu głos zabrali burmistrz Krzysztof Dereziński oraz zastępca Dariusz Jankowski. Przypomnieli oni o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w latach 1939 – 1945. Historię losów wojennych przypomniała także jedna z uczennic trzemeszeńskiego gimnazjum.

Burmistrz Krzysztof Dereziński o dzisiejszej uroczystości:

 

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z obchodów Dnia Zwycięstwa.

16 KOMENTARZE

 1. Szkoda, że w tak ważnym dniu tak bardzo skromna garstka młodzieży. Mnie nauczył historii mój TATO, przekazałem ją moim dzieciom. JESTEM PRZEKONANY, ŻE HISTORYCZNY DZIEŃ BĘDĄ PRZEKAZYWALI NASTĘPNYM POKOLENIOM W RODZINIE!

  • chcesz zapisać sie do harcerstwa tylko po to żeby być na zdjęciach ?! Harcerstwo to nie tylko zdjęcia i zbiórki to też służba Polsce i Bogu!

 2. ,,Dzień Zwycięstwa” od kiedy to Polska wygrała II wojnę światową? I czy nowa okupacja Radziecka, gorsza od Niemieckiej. Dodam jeszcze od kiedy, trwająca do 89 roku, mordująca miliony ludzi okupacja i zbrodniczy ustrój są zwycięstwem? Dla mnie jest to święto zmiany okupanta

  • to jesteś głupek i dziwię się że w ogóle żyjesz? Skoro po wojnie była okupacja to w pierwszym rzędzie powinieneś jechać na Sybir…

   • Mam dla takich jak ty książkę przedstawić ci statystyki ilu zginęło bezprawnie zamordowanych ludzi za nic? Wymienię ci najpopularniejszych August Emil Fieldorf, Danuta ,,Inka”, Rotmistrz Witold Pilecki, to jest wolność? Pacyfikacje wsi przez UB i NKWD. Chcesz statystyk ilu ludzi zabito za niewinność? Ilu bohaterów zamordowano, wycięto Polską elitę a do władzy doszli bandyci, za czasów II RP czyli w wolnej Polsce siedzieli w więzieniach. Więcej dowodów co robiła armia zdradziecka?

    • Czy słyszałeś Młody o naszej wybitnej Trzemeszniance, prawdziwej Patriotce Pani Marii Wojciechowskiej? Pani jest w sędziwym wieku, ale została obdarzona przez Boga łaską zachowania w pamięci przeszłości. Porozmawiaj z Nią o przeszłości naszej Kochanej Polski.
     A potem pomódl się i proś Boga o wybaczenie, że głosiłeś swoje prawdy , sprawiające ból takiemu patriocie jak ja.

     • Tobie natomiast polecam rozmowę z kapitanem Jozafatem Sztuką, z gnieźnieńskiego stowarzyszenia AK, który w przeciwieństwie do tej pani walczył z bronią w ręku a nie spędził większość wojny na robotach w Niemczech, czy obozach, przy całym szacunku dla pani Marii. Polecam też książkę Leszka Żebrowskiego listy przeciwko Polsce, wtedy będziesz w stanie mi odpowiedzieć ;).

 3. Mlody ma rację, radzieckie zbrodnie po wojnie były masowe, tak na prawdę większość z profesorów którzy mnie uczyli uznawali że to była jednak nowa okupacja, to nie było wyzwolenie jak na zachodzie, tutaj armia radziecka weszła i do 89 roku stąd nie wyszła.

 4. Nie można wykluczyć posiadania broni atomowej przez PRL, istnieją nawet teorie że dziś III RP, kryje kilka poradzieckich głowic. Ale zwykły obywatel prawdy nie pozna, a podobno mamy demokrację, poruszyłeś jednak ciekawą kwestię. XX wiek to wiek największych plam w historii, a szczególnie państw okupowanych przez ZSRR jak i samych sowietów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj