Strona główna Różne Upamiętnią kierownika swojej szkoły

Upamiętnią kierownika swojej szkoły

2902
12

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 zamierzają upamiętnić tragiczną postać kierownika szkoły, Kazimierza Lacha. Pełnił on tę funkcje od 1938 roku do wybuchu II wojny światowej.

Brał udział w kampanii wrześniowej, a następnie trafił do obozu jenieckiego. Zwolniony z obozu wrócił do Trzemeszna. Niestety, jego wolność nie trwała długo. Uznany przez Niemców za element niebezpieczny, został ponownie uwięziony. Osadzono go najpierw w Szczeglinie, a następnie w Mauthausen – Gusen, gdzie został zamordowany.

Na dzisiejszym posiedzeniu Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ideę upamiętnienia przedstawiły – dyrektorka szkoły Justyna Stankowska i nauczycielka historii Jolanta Sroczyńska Pietz. Jak mówiły, przed szkołą ma powstać skromna tablica z imieniem, nazwiskiem i informacją o zamordowanym kierowniku szkoły.

Pomysł zyskał pełną akceptację komitetu, jak i obecnego na obradach burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Władze samorządowe nie wykluczają włączenia się i wsparcia finansowego tej inicjatywy. Odsłonięcie tablicy zaplanowano wstępnie na 1 września.

Załączone zdjęcie pochodzi z kroniki SP nr 1. Kazimierz Lach (w okularach) stoi obok uczennic, na dole, po lewej stronie.

12 KOMENTARZE

  • Zgadzam się. Należy pamiętać o mieszkańcach naszego miasta, którzy oddali życie za naszą wolność. Tym bardziej, że już niewiele osób, którzy pamiętają te straszne czasy żyje.

   • Należy żyć tu i teraz. Nie wiecznie przeszłością. Takie myślenie prowadzi do tego że Niemiec wiecznie powinien nam płacić. Dziury w drogach. To należy dostrzec

 1. 5% na żywność klepnięte. Brawo dla tych co popierali
  te,, uśmiechnięte,, serca. Wierzcie im dalej ,a portfele będziemy jeszcze bardziej zaciskać. Jak nie jest wstyd tym co się teraz lansują na plakatach wyborczych z tymi sercami ?

  • Oni jeszcze będą się z tego cieszyć, że jest drożej. Już dziś słyszałem od jednego takiego MOdelowego wyborcy. Co tam, że będzie drożej. Ważne, że nie ma już PiS u władzy. Podatek na żywność w górę a niech biedaki płacą na wyższe emerytury dla SB-eków i inne mendy, które gnębiły Polaków. I zobaczcie, kto się pierwszy tłumaczy z podniesie podatków? Tusk? Nic bardziej mylnego. Zielony Kosiniak, który lubi być popychadłem Tuska. Co to się nie zrobi, aby ostać się przy korycie razem z czerwonymi towarzyszami.

   Pamiętajcie, aby w najbliższych wyborach w kwietniu i czerwcu wesprzeć tych, którzy lubią was dy.ać. W końcu to lubicie. Prawda? Zaciskamy pasa i portfele coraz chudsze ale z uśmiechem idziemy do urn głosować na Koalicję 13 grudnia! Pamiętajcie. To, co daje nam szansę na lepsze życie to ***** *** i żadna podwyżka podatków nie spowoduje zmiany naszego myślenia. Żadna.

   • poki co to na komisjadczych ogladam innych oszustow i ile w łape brali narazajac na wjazd osoby niesprawdzone ruski, czeczency i kto tylko chcial mogl jechac do PL

     • A mi przybyło- bo szef dał podwyżkę 500 zł netto i mojej żonie bo jest nauczycielką przybyło ponad 1500 netto i moim rodzicom emerytom też przybyło i inflacja spada to też przybywa😉😉Nie jest źle malkontenci👍👍

     • O to jest czym się chwalić, dziadki pewnie z ubecji. Rudy jednym zabrał, między inymi kase na komputery dla dzieciaków ,a drugim dał. Taki trochę Janosik ,tylko że Janosik biednym nie zabierał.

  • Popierali niemyślący tak samo jak PIS. Myśleli ze PO tfusk stworzy im nowoczesne państwo gdzie ceny będą niższe jak za pisu. Tymczasem za tfuska korpo i biznesy zagraniczne powstana na każdym kawałku gdzie tylko mogą. Niszcząc przy tym polski biznes. I mówiąc o ekologi. Niszcząc ekologię mówią o ekologi. To się już w głowie nie mieści jak ludzie mogą łykać te brednie. Bogaci będą dalej żyć dostatnio a ty glupi konsumencie pamiętaj żeby produktów nie pakować do kilku reklamówek bo to nie jest eko.

 2. Przecież oni to mają głęboko w d, najważniejsze serce ,znowu przez jakiś czas będą mogli z nimi spać ,a obywateli to po tym kopną tam gdzie słońce nie dochodzi

 3. Poprzedni rząd też zabierał. Twój komentarz Anonimie nie jest ani mądry ani zabawny. Wszyscy emeryci i renciści dostali podwyżki. Wszyscy nauczyciele też dostali podwyżki. Wszyscy zarabiający minimalną pensję też dostali podwyżki a reszta jeśli ma argumenty może negocjować takie podwyżki z pracodawcami- ja tak zrobiłem😉😉 Jeszcze mała uwaga Moi rodzice nie pracowali w UB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj