Strona główna Polityka Umorzono dochodzenie w sprawie wyborów w Szydłowie

Umorzono dochodzenie w sprawie wyborów w Szydłowie

4908
7

Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie umorzyła postępowanie w sprawie wyborów sołeckich w Szydłowie. Przypomnijmy, że po zebraniu wyborczym 33 osoby złożyły pismo do Rady Miejskiej, w którym domagano się unieważnienia wyborów sołtysa i rady sołeckiej.

Powołana w tej sprawie komisja doraźna Rady Miejskiej stwierdziła, iż istnieje podejrzenie zaistnienia przestępstwa polegającego na sfałszowaniu wyborów. Według komisji niektóre z podpisów na liście głosujących mogły zostać sfałszowane.

Komisja miała wątpliwości także co do autentyczności niektórych podpisów pod złożonym protestem, dlatego Rada Miejska postanowiła skierować sprawę do Prokuratury.

Jak nas poinformował prokurator Radosław Krawczyk, nie dopatrzono się uchybień w sposobie przeprowadzenia wyborów. Większość kwestionowanych podpisów również okazała się autentycznymi. Dlatego też w tym zakresie postanowiono umorzyć postępowanie wobec braku znamion przestępstwa.

Zastrzeżenia wzbudziło jednak kilka przypadków podpisania się na liście obecności za inną osobę (żony za mężów). Osoby w imieniu których złożono te podpisy były jednak obecne na zebraniu, a podpisy złożono za ich zgodą. Jak zeznały niektóre z nich, nie mogły lub nie chciały „dopchać się do kolejki”.

W tym zakresie dochodzenie zostało umorzone wobec znikomej społecznej szkodliwości czynu.

7 KOMENTARZE

  1. nawet kwitując odbiór przesyłki u listonosza trzeba podpisać się swoim imieniem i nazwiskiem – w artykule jest napisane czarno na białym, że ktoś podpisał się za kogoś innego a nawet, proszę sobie przypomnieć, że w pierwszym artykule na ten temat jakaś pani w komentarzu przyznała (oczywiście anonimowo), że podpisała się za męża. I co nadal nie widzicie problemu? Czy obowiązują tutaj jakieś podwójne standardy, że w pewnych przypadkach można fałszować podpisy i nie podlegać karze, a w innych nie można i być karanym? Kto ocenia te przypadki i jakimi standardmi się kieruje? A przypominam, iż wybory nawet na tak niskim stopniu administracyjnym to sprawa wagi państwowej a nie zabawa w ciuciu-babkę.

  2. A co jest z oswietleniem na Rudkach ciemno przez wioske jak w d… kto sie tym zajmuje moze radny poruszy na sesji a moze soltys sie tym zajmie a moze Rudki nie zaplacily za prad i odcieli w jakim my wieku zyjemy na osiedlach co kawalek lampa chyba Rudki tez naleza do Trzemeszna.

  3. Macie we wsi radnego sołtysa i podstawowych spraw nie potrafią załatwić?Widocznie za małe diety dostają i przez to im sie nie chce.Przed wyborami złote góry obiecali skąd ja to znam😁.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj