Strona główna Kultura Ułani w Trzemesznie

Ułani w Trzemesznie

3381
11

Już po raz drugi odwiedzili nasze miasto ułani. Członkowie Stowarzyszenia „Polski Klub Kawaleryjski” kultywują tradycję 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Dzisiaj przed południem na boisku Szkoły Podstawowej nr 2 dali pokaz musztry oraz popisali się umiejętnościami władania szablą i lancą. Pokaz rozpoczął się od meldunku złożonego burmistrzowi Krzysztofowi Derezińskiemu przez dowódcę oddziału.

Można było wysłuchać historii pułku, a w szczególności dowiedzieć się o jego szlachetnych kartach zapisanych udziałem w powstaniu wielkopolskim i wojnie bolszewickiej. Była też okazja zapoznania się z ułańskim uzbrojeniem.

Po zakończonych pokazach, ułani wraz z końmi pozowali do pamiątkowych zdjęć, z czego bardzo chętnie korzystali przedszkolaki, uczniowie trzemeszeńskich szkół i mieszkańcy.

O godzinie 13 oddział wyruszył w kierunku Mogilna. To następny etap konnego przemarszu na trasie Gniezno – Trzemeszno – Mogilno – Biskupin – Żnin – Szubin.

11 KOMENTARZE

 1. Dzień dobry,
  to z pewnością cenna inicjatywa i możliwość- szczególnie dla najmłodszych- poznania historii powstania wlkp i zobaczenia ułanów. Niebagatelne znaczenie mają również emocje związane z szansą zobaczenia i „poklepania” żywego konia- co dla dzieci w mieście, jest z pewnością dużą atrakcją.
  Przy okazji zastanawiam się jednak, czy wczorajsza data- 30 rocznica częściowo wolnych wyborów- nie zasługuje nawet na skromną wzmiankę?
  Jedna z najważniejszych dat w historii Polski, drugiej połowy XX wieku!
  Z pewnością warto o niej pamiętać i edukować tych wszystkich, którzy dziś- często nie mając tej świadomości- korzystają z dobrodziejstw, które przyniosła.
  Pozdrawiam
  TDi

 2. Przybycie ułanów nie miało nic wspólnego z wczorajszą rocznicą. W Trzemesznie nie wydarzyło się nic co by przypominało tamte wydarzenia. Proszę zobaczyć co działo się w Mogilnie. Nasza władza podczepiła się pod mogileńskie uroczystości i zadowolona..

  • Anonimie potrafisz tylko ględzić a co ty zrobiłeś dla zbiorowości. Ci ludzie poświęcili swój własny czas, pieniądze by uczcić powstańców wielkopolskich a ty tylko narzekasz, tylko po to by przywali burmistrzowi? Zastanów się trochę. Skrytykować wszystko można nawet najszczytniejszą inicjatywę, w Polsce nigdy nie będzie dobrze jak będą tacy ludzie jak ty.

 3. Na tym drugim zdjęciu ,ten Pan nasz przewodniczący przyozdabia sie w anioła, wszędzie na zdjęciach się odmładza , jego funkcja jemu sprzyja, to kolejny celebryta , nie natomiast do rozwiazywania problemów w naszej gminie,wstydzimy się za takiego przewodniczacego, oj rado fatalny wybór tego człowieka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here