Strona główna Kultura Uczczono pamięć „Żołnierzy Wyklętych”

Uczczono pamięć „Żołnierzy Wyklętych”

4372
132

Dzisiaj 1 marca czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Trzemesznie, podobnie jak w innych miastach, pamiętano o żołnierzach niepodległościowego, antykomunistycznego podziemia. Na trzemeszeńskim cmentarzu oddano im hołd. W trakcie uroczystości obecni byli mieszkańcy, burmistrz Krzysztof Dereziński, radni, księża oraz członkowie nowo powstałego stowarzyszenia „Trzemeszeńscy Patrioci”.

„Patrioci” pojawili się na ulicach naszego miasta już wczoraj. Spacerując w partyzanckich przebraniach zbierali pieniądze na ogólnopolską akcję „Niezłomny jest w Tobie”, której celem jest identyfikacja tysięcy ciał „Żołnierzy Wyklętych”. Zdaniem osób przeprowadzających zbiórkę, mieszkańcy Trzemeszna byli bardzo hojni, dzięki czemu do zaplombowanej puszki trafiło ponad 800 złotych.

Członkowie stowarzyszenia mówią, że ich dzisiejsza obecność na cmentarzu nie była zapowiadana. „Trzemeszeńscy Patrioci” liczą na dzień dzisiejszy 12 osób. Jak informują, niebawem rozpoczną nabór, poprzedzony konferencją prasową.

(fot. M.L., M.N.)

132 KOMENTARZE

 1. Wspaniała inicjatywa.Młodzi jestem z Was dumna.Życzę dalszych inicjatyw i inspiracji .Warto być Polakiem i znać swoją historię,która przez lata była przemilczana.Pozdrawiam.

  • Dziekujemy Pani bardzo. Oczywiscie jest to pierwsza ale nie ostatnia nasza inicjatywa. Mamy nadzieje, ze z czasem bedziemy potezna grupa osob, poniewaz jak sama Pani wspomniala „Warto byc Polakiem”,a mieszkancy Trzemeszna wiele razy w historii pokazali jak bardzo miluja swa ojczyzne i oby z nasza pomoca mlode pokolenia beda mialy okazje to udowodnic sprawiajac, ze Polska jak feniks odrodzi sie z popiolow

  • Smierc wrogom ojczyzny! – „piekne” haslo, szczególnie na uroczystości o charakterze religijnym. Zdaje się, że wrogiem ojczyzny będzie każdy, kto nie podąża tokiem myślenia trzemeszenskich patriotów. Mnie nie dziwi to, że zdjecie z tym transparentem nie zostało opublikowane.

   • Faszyzm to ja znam z e swojego życia. Przeżyłem .Moja rodzina w większości zginęła.
    Nie polecaj mi dziecino żadnych lektur .DAlej z Tobą nie będę polemizował.

   • Właśnie popisałeś się nie wiedzą, wyjaśnię ci symbolikę tego hasła skoro tak ciężko zerknąć na fanpage ( A Polak bez tego powinien je znać)

    Śmierć Wrogom Ojczyzny – hasło używane wraz z symbolem trupiej czaszki jako odznaka, w okresie walk o niepodległość Polski.Z symbolu tego korzystały różne formacje wojskowe,w tym również Żołnierze Wyklęci.
    Między innymi pluton – „Śmiertelni”, wchodzący w skład Oddziałów Leśnych Okręgu VII NSZ oraz Żołnierze 3. Wileńskiej Brygady NZW (wcześniej 3 Wileńska Brygada AK), dowodzonej przez kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury”.

    • WyniosloscTwojego tonu nie sprawi, że wszyscy automatycznie się z Tobą zgodzą. Wyobraź sobie, że nie tylko Ty znasz pochodzenie tego hasła. Wiem, skąd się wzięło – i nadal uważam, że ekspozycja takich haseł podczas uroczystości religijnej, na której nawet nie zapowiedzieliscie udziału, była mocno niestosowna. Ja nie życzę śmierci nikomu, i nie tak wyobrażam sobie wychowanie patriotyczne.

     • Święto religijne? Mi się zdaje że jest to święto narodowe. A to że nie tolerujesz takiego patriotyzmu twoja sprawa.

  • Czy mógłbyś zdefiniować faszyzm ? Bo chyba nie za bardzo rozumiesz to pojęcie, używając go w kontekście wydarzeń opisanych w artykule … ?

   • Szkoda, że myślisz tak prosto. Napisałem, że mi to „śmierdzi faszyzmem” w rozumieniu – takie są moje odczucia. Takie mam, tak mi się to kojarzy, mam prawo do swojej oceny. Nikogo faszystą nie nazwałem. Jestem jak najbardziej za przypominaniem pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mam swoje lata i pamiętam jak nauczano o nich na lekcjach historii. Czas więc aby znaleźli stosowne miejsce w naszej pamięci. Boje się jednak, że dzięki takim ruchom, przez następne 45 lat nie będzie się mówić o tych co walczyli pod Lenino czy pod Studziankami.
    Boję się, że za chwile nie będę godzien miana Prawdziwy Polak bo czytałem Króla Maciusia, którego przecież napisał Żyd.

    • Niestety drogi kolego, ale to Ty pokazałeś jak prosto myślisz pisząc
     tak stygmatyzujące słowa … Więc Twoja uwaga nie jest na miejscu. Ocenianie ludzi po kilku zdjęciach jest co najmniej powierzchowne, nie sądzisz ? Twoje obawy są niczym nieuzasadnione, o czym przekonasz się w najbliższym czasie.

    • Dodam jeszcze bo nie daje mi to spokoju, Patrioto mógłbyś wytłumaczyć jaki widzisz związek między stowarzyszeniem skupiającym patriotów w Trzemesznie i faszyzmem ? W kilku zdaniach, bo jednak to jest poważny zarzut, własne zdanie masz prawo mieć tylko warto je uzasadniać w jakiś konkretny sposób, nie lakonicznie zasłaniając się prawem do opinii …

     • Nie chcę być adwokatem Patrioty , ale tu nikt nikogo faszystą nie nazywa , tylko pisze o swoich odczuciach .Również naszła mnie taka myśl , oglądając tą galerię . A wracając do nazwy ulicy , to jak to możliwe ,że uchowała się w Trzemesznie ul XX-lecia PRL , panie radny ?

     • Droga Polko\Patrioto, żebyście mnie dobrze zrozumieli mnie po prostu zastanawia fenomen Waszego toku myślenia i pytam, jak można skorelować to wydarzenie z faszyzmem ? Możecie mnie oświecić skąd taka myśl ?

      Napisać mi o tym fenomenie ( dla mnie ) chociaż kilka zdań … ?

      Ja nie chce ferować wyroków, bo mogę kogoś obrazić, a jestem od tego daleki …

 2. Czy była gdzieś jakakolwiek, wcześniejsza, oficjalna informacja o uroczystości na cmentarzu? Bo sądząc po delegacjach domyślam się, że organizatorem był urząd.

 3. Nasz spokój chce zakłócić grupa pod nędznym przywództwem młodego radnego, którego nazwiska nie mam życzenia pamiętać. Jestem za pamięcią o żołnierzach wyklętych, ale też za Pamięcią o WSZYSTKICH ŻOŁNIERZACH. Co to znaczy :”warto być Polakiem”. To hasło niesie między wierszami treść , , że nie jesteśmy Polakami skoro te dzieci z tymi opaskami na cmentarzu muszą nam przypominać, że warto być Polakiem.
  Do jasnej qurvy nie dajmy sobie zakłócać spokoju tym pełnym nienawiści ,bezrozumnym dzieciom! A że w tym uczestniczy radny K>L> to napawa na smutkiem i ….STRACHEM!!!!!

  • Jak narazie to ty zakłócasz spokój i siejesz nienawiść. Znawcom faszyzmu, którzy tak chętnie używają tego zwrotu, polecam książkę Emilio Gentile w której poznacie takie nazwiska jak Gobineau, Vilfredo Pareto, czy Nietzsche i przekonacie się, że nikt z nas nie wyznaje ich poglądów, co jest warunkiem koniecznym faszyzmu. Polecam zajrzeć też do ,,Histori doktryn polityczno-prawnych” autorstwa prog Zmierczak specjalistki od faszyzmu, dopiero wtedy się wypowiadajcie bo nie macie pojęcia, jakiego terminu używacie i co on oznacza.

 4. Wytłumacz mi kolego Krystianie w takim razie kto wg Was jest wrogiem ojczyzny i komu życzycie śmierci? Kto jest nim DZISIAJ ? Może ja , bo nie płakałem po śmierci Papieża, nie wierzę w zamach smoleński, nie chodzę do kościoła, uważam, że każdy jest równy, wyznaję zasadę ” jedna rasa, ludzka rasa”, Brzechwę oceniam za bajki a nie poglądy polityczne, nie przeszkadza mi tęcza, chociaż osobiście gustuje w dziewczynach to nie nic mi do tego kto z kim śpi, nawet jeśli są to osoby tej samej płci. Czy mam się zacząć już bać?

  • Czy tak trudno skojarzyć to hasło z historią? Patrz parę komentarzy wyżej wyjaśniłem wam terminologię tego hasła, widać waszą nieznajomość historii właśnie dlatego, że odbieracie takie hasło dosłownie i z niczym go nie kojarzycie i to jest właśnie jedno z naszych zadań uświadomić was, bo widzę że do książek nie sięgacie zbyt często.

    • Nikt nie musi Tobie odpowiadać na to pytanie, bo jest nie poważne … Chyba, że chcesz takiej odpowiedzi, żeby oddać Twój poziom myślenia i widzenia świata:

     Niestety, powinieneś się bać, przyjdziemy po Ciebie dzisiaj w godzinach wieczornych ( bądź spakowany – niezbędne przybory – szczoteczka, ulubiona przytulanka, weź jakąś książkę ). Jeśli dziś wieczorem jesteś zajęty, może być jutro w godzinach rannych ? Lub wyznacz najbliższy wolny termin … ? Postaramy się dopasować, jesteśmy elastyczni …

   • Teraz będziemy mieć radę miejska polityczną . Nasze problemy ważne dla mieszkańców idą won. Radę zastraszy radny „patriota”.
    A Pan burmistrz , księża i pozostali radni trzymajcie się od nich z daleka, bo to Wam nie przystoi. Żyją ludzie , którzy pamiętają jak zaczynały powstawać podobne ruchy w latach 2o., 30., w Niemczech i do czego to doprowadziło.

 5. Zastanawia mnie tutaj postawa tych patriotów i szczególnie wpis na fb z okazji święta „wyklętych”.

  Stawianie „Burego” w jednym szeregu z Pileckim i świętowanie ku jego pamięci to chyba jakiś absurdalny potworny błąd, tak??

  Chyba, że mordowanie zwykłych obywateli z racji ich przynależności etnicznej i religijnej, w wypadku Burego Białorusini, całe rodziny łącznie z małymi dziećmi, niemowlakami, to powód do chwały? Bo podczepiony do wyklętych i w walce o silną, niepodległą Polskę?

  Obrzydliwe.

  Zadziwiające natomiast jak szybko ten fanpejdz zdobył ponad 300 likeów, ale mam wrażenie, że teraz bycie „prawdziwym” patriotą jest na czasie.

  • Czy możesz podać źródła, które mówią, że Bury ( jego odziały ) mordowały dzieci – niemowlęta ?? Konkretne …

   • Mówią o tym różne źródła, ale chyba to co mówi IPN nie pozostawia złudzeń kim był ten bohater i czym były jego akcje.

    http://ipn.gov.pl/wydzial-prasowy/komunikaty/informacja-o-ustaleniach-koncowych-sledztwa-s-2802zi-w-sprawie-pozbawienia-zyc

    Pacyfikacja 4 wsi-zamknięcie mieszkańców w domach i pilnowanie by nie mogli uciec, a następnie podpalenie budynków. Co jeszcze trzeba udowadniać, tłumaczyć i szukać by prawdziwym patriotom otworzyły się oczy?

    Może przytoczę niekrwawy, ale ważny cytat z IPN:

    „Nie kwestionując idei walki o niepodległość Polski prowadzonej przez organizacje sprzeciwiające się narzuconej władzy, do których należy zaliczyć Narodowe Zjednoczenie Wojskowe należy stanowczo stwierdzić, iż zabójstwa furmanów i pacyfikacje wsi w styczniu lutym 1946 r. nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa. W żadnym też wypadku nie można tego co się zdarzyło, usprawiedliwiać walką o niepodległy byt Państwa Polskiego. Wręcz przeciwnie akcje „Burego” przeprowadzone wobec mieszkańców podlaskich wsi, wspomagały komunistyczny aparat władzy i to przede wszystkim poprzez obniżenie prestiżu organizacji podziemnych, dostarczenie argumentów propagandowych o bandytyzmie oddziałów partyzanckich”

    PS chyba, że IPN to kłamcy z tvnu, wyborczej itp jak ich tam nazywacie, zdrajcami czy wrogami ojczyzny.

    PS2 mordowanie kogokolwiek, dorosłych, mężczyzn, kobiety czy dzieci jest w równym stopniu potworne bez względu na powody.

    • To jest poziom dyskusji, który trzeba prowadzić i można swobodnie kontynuować. Oczywiście, że zdrodnie na ludności cywilnej trzeba potępiać i w żaden sposób nie można ich przemilczeć !!

    • Oczywiście zbrodni usprawiedliwić się nie da pytanie tylko z jakiej były one przyczyny, jakby nie patrzeć AK również popełniało zbrodnie na ludności Ukraińskiej w odwecie za działanie UPA. Ale ciężko nazwać jakiekolwiek działania Polskiego podziemia zbrodnią, biorąc pod uwagę statystykę ile na ziemiach białoruskich i ukraińskich UPA i inne organizacje zamordowały Polaków, co liczy się w setkach tysięcy, a ile Białorusinów i Ukraińców zamordowało Polskie podziemie w odwecie, nie można tego porównać. Zwróć uwagę że kiedy dokonywano czystek etnicznych na polakach też nie liczono się z wiekiem czy to niemowlak czy dorosły, a ich mordy były o wiele obrzydliwsze niż te odwetowe Polaków.

     • Czyli, jak zabijają naszych, to źle, ale jak zabijają nasi, to w uzasadnionych okolicznościach – bo liczba zabitych mniejsza, metody zabijania bardziej humanitarne. Tak?
      Mozna być patriotą i jednocześnie wyrażać głęboki sprzeciw wobec zabijania kogokolwiek, w imię jakiejkolwiek idei.

     • Pytanie z jakiej przyczyny? Nosz do k.rwy nędzy, czy może być przyczyna jakakolwiek by mordować zwykłych cywilów? Czy rozumiem powód Polska dla Polaków był wystarczający by spalić białoruskich prawosławnych?

      Druga kwestia, jak w ogóle możemy porównywać to ile zostało zamordowanych Polaków w kontekście do tego ilu zamordowali Polacy z „wyklętych”?

      Przecież gdyby za każdym razem brać odwet to ile jeszcze by trzeba gładzić niewinnych ludzkich istnień?

      Mam wrażenie, że czasem osoby z kręgów patriotycznych mają skrzywioną moralność.

     • Ujawnijcie się to porozmawiamy trochę więcej o tych sprawach bo jak narazie pełno tu cwaniaków widzę natomiast nikt nie odważy się odezwać na naszym fanpage czy na żywo przypadek?

     • A napadanie na posterunki MO w latach 1945-48,zabijanie niewinnych ludzi,którzy w komuniźmie widzieli „lepsze jutro”, zastraszanie „chłopów” czekających na reformę rolną? Czy to jest objaw patriotyzmu AK? Czy może wymysł komunistycznej propagandy?

 6. Zdj.nr 3 , bez słów . Tak właśnie wygląda współczesny patriota , w jednej ręce flaga państwa , a druga tkwi w kiszeni !!!!!”.”Warto być Polakiem ” ? Takim ? Niekoniecznie.

  • Masz racje kimkolwiek jestes. Nie powinienem byl tego robic ale zapewniam ze nie bylem tego swiadomy. Bardzo uwaznie sluchalem slow burmistrza, ktory opowiadal o postaci takiej jak „Inka” oraz o oddzialach partyzantki na ziemiach Trzemeszenskich i okolicy przez, co nieswiadomie wlozylem ta reke do kieszeni ale zapewniam, ze gdy tylko zauwazylem ten fakt reka byla wyciagnieta. Mimo wszystko zapytam czy sam pojawiles sie na cmentarzu?? Nie mowie tu nawet o skladaniu wienca ale chocby zeby uczcic ten dzien?? czy tylko poprostu czepiasz sie bo nudzisz sie w domu?? Wiem, ze bylo to niegrzeczne, co zrobilem ale sie poprawilem to raz a dwa to ja bede musial z tym zyc nie Ty

   • Nie czepiam się , tylko dla ścisłości , na stronie Trzemeszeńscy patrioci ,jest więcej zdjęć z tego wydarzenia i idziesz sobie Patrioto z flagą w prawej ręce i dla odmiany lewą trzymasz w kiszeni! A tego dnia brałem udział w biegu poświęconym Żołnierzom wyklętym !

    • Na samej ceremoni tak jak mowilem wczesniej mialem jakis czas wlozona reke w kieszen i nie wiem jak dlugo, bo zrobilem to nieswieadomie i pozniej ja wycianalem gdy tylko sie zorientowalem, a idac poprostu na spotkanie nie ma chyba niczego zlego, zwlaszcza ze nie byla to zadna konkretna procesja. Jesli nie jest to czepianie sie nie wiem jak nazwac to inaczej. Gdyby bylo to celowe zachwanie wtedy faktycznie mialbys prawo do niskiej oceny mojej osoby

     • najwyraźniej coś się zmieniło, mnie uczono szacunku do flagi w inny sposób – ręce w kieszeniach uważam za niedopuszczalne nie tylko podczas „zasłuchiwania się w słowa burmistrza”, ale podczas przemarszu z flagą również. Zresztą, jeśli przyjrzeć się zdjęciom, to ma Pan rękę w kieszeni na KAŻDYM. Coś się musiał Pan często zasłuchiwać…

 7. Śmierć Wrogom Ojczyzny – hasło używane wraz z symbolem trupiej czaszki jako odznaka, w okresie walk o niepodległość Polski.Z symbolu tego korzystały różne formacje wojskowe,w tym również Żołnierze Wyklęci.
  Między innymi pluton – „Śmiertelni”, wchodzący w skład Oddziałów Leśnych Okręgu VII NSZ oraz Żołnierze 3. Wileńskiej Brygady NZW (wcześniej 3 Wileńska Brygada AK), dowodzonej przez kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury”.

 8. jak zwykle sami Patrioci w komentarzach. Mam wrazenie ze niektorzy tylko siedza na tym portalu i nie maja.nic wiecej do roboty. Lepiej, ze mlodzi ludzie poszli uczcic pamiec na cmentarzu niz tak jak wiekszosc siedziala przed komputerem. Ksiadz po mszy wspomnial ze zostana zlozone kwiaty ale…. Z kosciola za daleko na cmentarz by sie przejsc…

  EDIT: szkoda ze osoba ktora tak ubolewa nad brakiem nazw ulic nie podpisze sie z imienia i nazwiska … Bo to zalosne i nudne pod kazdym postem ciagnac ten temat… Ale Pan Radny bedzie miec swoje dyzury to mozesz isc ze swoim zalem.

 9. Z tego , co mi wiadomo to głównymorganizatorem był radny Woźny(sam Dyziu tak mówił), wiec dlaczego czepiacie się Lipińskiego

 10. Jakiś „Trzemeszeński Patriota” napisał wyżej, że wraz z jemu podobnymi „patriotami” sprawi, że Polska „jak feniks odrodzi się z popiołów”… Wpadłem w lekką panikę, bo chyba nie jestem patriotą, skoro do tej pory tkwiłem w przekonaniu, że od 25 lat żyję w kraju wolnym i demokratycznym, na co pokolenia Polaków czekały ponad 200 lat! Panowie „Patrioci”, dzięki Wam to nie żaden Feniks się odradza, a demony zaczynają się budzić…

 11. Wielkie brawa dla M !! Udowodniłeś, że w Trzemesznie jeszcze ktoś oprócz Krystiana czyta książki. Tak Krystianie, czasem warto sięgnąć po inną lekturę niż ta podsuwana Wam przez Waszych ideologów. Trochę samodzielnego myślenia nie zaszkodzi. A Maciej, no cóż , zobaczył, że ludzie inaczej myślący też maja swój rozum chociaż nie uzurpują sobie prawa bycia trzemeszeńskim głosem sumienia.

 12. Ideologów? Te książki są raczej pracami naukowymi niezależnych profesorów z różnych krajów. Wpisz w Google tytuły i sprawdz to

  • czyli według ciebie ideolog to kto? a wśród naukowców nie brakuje ludzi różnych przekonań i właśnie ideologii najjaskrawszy przykład posłanka Pawłowicz

 13. Ludzie drodzy, po tym co wypisujecie utwierdzacie mnie tylko w przekonaniu, że społeczeństwo w tym kraju zostało ogłupione i bardzo ciężko będzie to odwrócić. Patriotów wyzywacie od faszystów, robicie to co robi tvn polsat i publiczna tv, radze wam wyłączyć telewizory. Wasze spojrzenie na świat jest czarno-białe tak jak przedstawiają to media, kto patriota = faszysta, jest to dla mnie śmieszne i niezrozumiałe, żal mi was i waszego płytkiego umysłu. Niestety z różnych względów nie mogłem się pojawić na uroczystościach w niedziele, ale z chęcią bym porozmawiał twarzą w twarz i wymienił argumenty „na żywo” z tymi co to teraz nazywają nas faszystami. CWP

  • Nie po rozmawiałbyś, nikt by nam tego w twarz nie powiedział. Brak odwagi. Popatrz wyżej nikt nie ma odwagi się podpisać, same anonimy. To pokazuje różnice między nami, a ,,krytykami”. Jestem ciekaw ilu z was ma odwagę dyskutować i obrażać na żywo, lub na portalach społecznościach bez anonima. Porozmawiamy o polityce i patriotyzmie kiedy się ujawnicie

  • Witam WSZYSTKICH!!!
   1. Zastanawia mnie fakt, że piszecie (nie wszyscy) różne dziwne spostrzeżenia. Fakt jest JEDEN DZIĘKUJĘ i GRATULUJĘ Waszej młodzieżowej społeczności za PAMIĘĆ!!! Powinniście być DUMNI!!!
   2.Wielu z Was chyba nie zna prawdziwej HISTORII!!! I to chyba jest tragedią!
   3. Doszukujecie się dziwnych porównań – w prawdzie historii nie ma ich. Można domniemywać. Moja rodzina tego doświadczyła.
   4. Kto WAS uczył prawdziwej historii?!?!?!
   5. Każdy ma prawo osądzić – po to jest demokracja!
   6. Mój wiekowy SZACUNEK i PRAWDZIWE POPARCIE DLA MŁODYCH i ICH RODZICÓW, którzy potrafili przekazać prawdziwą HISTORIĘ!!!
   7. Moja rodzina doświadczyła tego wszystkiego…
   8. DZIĘKUJĘ ŻE PAMIĘTACIE!!! SERDECZNIE POZDRAWIAM TRZEMESZEŃSKICH PATRIOTÓW!!! TAK TRZYMAĆ!!!!

 14. Do księży, rady miejskiej o złych ludziach miało być w tym miejscu a nie w środku. Przeczytajcie mnie wcześniej.

  • Trudno się odnieść do Twojego wpisu. Tak nauczyli Cię historii – dramat. Uwierzyłeś – trudno, nie przekona pewnie Ciebie nikt. Prawda niestety była bardzo tragiczna, a szczególnie dla pokoleń naszych dziadków, rodziców… może nie chcą ujawnić prawdy o tamtych czasach, nie potępiam ich!
   Możliwe, że jest to dla NICH bardzo tragiczne, coś o czym nie chcą mówić – uszanuj to. Poczytaj, pomyśl, sam sobie odpowiedz dlaczego dziś pamięta się o tamtych LUDZIACH WYKLĘTYCH i SZANUJ ICH PAMIĘĆ!!!

 15. Ale zabolało ,że młodzi mają odwagę gdy ci co nic z Waszej inicjatywy nie zrozumieli ,obrzucają inwektywami.Szkoda polemiki,róbcie swoje.Pozdrawiam.

 16. Nabór-jak piszą -wkrótce ogłoszą.
  Nabór jest do wojska , bojówek i organizacji paramilitarnych.
  Do organizacji i stowarzyszeń są zapisy.
  Boję się naboru.

 17. Piękna akcja Panowie. W pełni ją popieram. Tu nie ma faszyzmu. Tu jest pamięć o polskich bohaterach. Dla niektórych to faszyzm bo nie mają pojęcia o historii. 15 letni dzieciak będzie hejtowal coś o czym nie wie bo w szkole nie uczą tak naprawdę. Ludzie ogarnijcie się. Popierajcie młodych, którzy pamiętają. Niewielu ich pozostało. Reszta nawet nie wie co oznacza nazwa „Żołnierze Wyklęci”. Krystian jestem z tobą w kolejnych akcjach. Pozdrawiam i honoruję.

  • PEŁEN SZACUNEK!!! PAMIĘTAJCIE, ŻE W HISTORII NASZEGO KRAJU JEST WIELE DO WYKRYCIA!!!
   Mieszkam bardzo daleko, ale pamięć o tamtym czasie znam z rodzinnych relacji!!!
   MŁODZI TRZEMESZNIANIE!!! TAK TRZYMAĆ!!!!!!!!!!!!!! DZIEKUJĘ ZA PAMIĘĆ O TYCH, KTÓRYCH JUŻ NIE MA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 18. Chłopczyku w tym cudacznym wdzianku i z tą strzelbą na plecach, weź lepiej plecak, gitarę , koleżankę ze szkoły, rozpal ognisko i śpiewaj o miłości-pieśni religijne też, bo nawołują do spokoju i miłości. Z tej nienawiści nie zauważysz chłopczyku, że idzie wiosna! Pora na miłość!

  • LIDKO! Proszę, miej trochę szacunku dla TYCH którzy odeszli…
   Może jakaś wiedza historyczna przydałaby się?

 19. Chłopcze z karabinem-wystraszyłeś mojego synka,nie przebieraj się tak,wolałbym Cię spotkać przytulonego z dziewczyną.

 20. A w najważniejszym dla naszej Ojczyzny dniu-11 listopada na mszy w kościele -nigdy nie ma młodzieży(nie licząc harcerzy i oficjalnych delegacji ze szkół)

 21. Żal mi Krystiana, którego oceniam tylko na podstawie komentarzy. Przypuszczam, że może jest młody/młoda i szuka miejsca na Ziemi. Albo jest sfrustrowanym emerytem/emerytką.
  Tak czy inaczej jest godny/godna litości.
  Pozdrawiam Pana/Panią. Życzę spokoju w myślach i w sercu.

  • Do ciekawego poziomu zniżyły się panie obrażając chłopaka z którym nie u umiałybyście podjąć normalnej dyskusji, co świadczy jak widać o waszym niskim poziomie intelektualnym, Pani Lidio trzeba było uczyć dziecka o wojskowych i uświadamiać je, to wiedziałoby czym jest żołnierz i nie bałoby się ale jak widać niski poziom intelektualny matki wpływa na dziecko stad rodzą sie patologie. Co do Trzemeszeńskich patriotów popieram waszą akcję nie przejmujcie się tym co tu piszą takie osoby, róbcie swoje!!! Popieram młodzieży

   • Poprawka to było skierowane do pani piszącej z Anonima co jeszcze bardziej zaniża jej poziom intelektualny, współczuję dziecku które niestety będzie równie patologiczne jak pani.

  • Przynajmniej chłopak ma odwagę w przeciwieństwie do ciebie. Ja patrzę wyżej poziom jego komentarzy jest jak dotąd najwyższy ze wszystkich innych piszących, nie obraża a na każdy zarzut umie inteligentnie odpowiedzieć, szkoda że wam tego brakuje.

 22. Trzemeszeńscy Patrioci a gdzie byliście chociażby 5,3 czy dwa lata temu? Teraz tak świętujecie bo stało się to modne? Żołnierze wyklęci napadali również na Polaków. Pamiętajcie i o tym.

 23. Wziąłbym wasze komentarze do serca, ale jesteście tylko anonimami które w przeciwieństwie do mnie boją się podpisać, jeśli mieliście do mnie uwagi była okazja powiedzieć mi to w twarz, ale jak widzę nikt nie dorósł do poziomu dyskusji Obrażajcie dalej, z anonima łatwo gorzej w twarz, wtedy z jakiegoś powodu brakuje odważnych. A zapewniam was że będzie na to sporo okazji 😉 ciekawi mnie ilu odważy mi się powiedzieć cokolwiek. Dyskusję uważam za zakończoną 😉

  • Brawo masz rację nie ma sensu dyskutować z tak żałosnymi ludźmi, szacunek za odwagę, nie boisz się wyrażać swojego zdania i w przeciwieństwie do innych umiesz podjąć dyskusję bez obrażania. Jak widać ludzie o wiele starsi od ciebie tego nie potrafią Tak trzymać, popieram was Trzemeszeńscy patrioci!!!!!!!!!!!!

  • Szkoda, że zabrakło Krystianowi odwagi do przedstawienia się z nazwiska a innym zarzuca anonimowość. Sam też występuje anonimowo. Dostał mocne argumenty na ” nie ” i dlatego chce zakończyć polemikę. Zabrakło zasłyszanych sloganów do powtarzania i uważa dyskusję za zakończoną !Ucieka. Tak się nie robi.

   • Anonimie zakończył dyskusję i nie dziwię mu się bo w tej inteligentnej was pokonał a w chamską mądry człowiek się nie wdaje. Po co miał się podpisywać imieniem skoro osoby które go znają wiedzą kim jest co widać komentarze wyżej. Myślę że miał więcej odwagi od ciebie bo o tobie nic nie wiadomo, a on miał odwagę się ujawnić, gratuluję młody człowieku oby więcej takich jak ty i reszta patriotów.

    • On akurat nie jest anonimowy przeczytaj komentarze wyżej a zobaczysz że wszyscy wiedzą kim jest, ujawnił się na samym początku czego taki tchórz jak ty w życiu by nie uczynił ze strachu

 24. LUDZIE!!! GDZIE BYLIŚCIE JAK UCZYLI HISTORII PRAWDZIWEJ NASI NAJBLIŻSI – współczuję tym, którzy uwierzyli w historię szkół prl!!! WASI RODZICE TO WIEDZĄ, BYLI NAOCZNYMI ŚWIADKAMI TEJ NARODOWEJ TRAGEDII!!! OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!! Lepiej nic nie piszcie, niech będzie to chwila zadumy za TAMTYMI co odeszli…
  WIELKI SZACUNEK DLA RODZICÓW, KTÓRZY WYCHOWALI TAKĄ MŁODZIEŻ, KTÓRA PAMIĘTA!!!
  Jestem przekonany, że przekaże to następnym pokoleniom i HISTORIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH i NIE TYLKO ZOSTANIE NA ZAWSZE!!!
  PEŁEN SZACUNEK!!! czołgista

 25. Zapraszam na naszą stronę na facebooku,posyskutujemy sobie tam. Aha przepraszam, jak mogłem zapomnieć, że każdy z was jest zwykłym tchórzem i gdy przestaje być anonimowy to od razu cała odwaga z niego ulatuje.

 26. o jak parskam czytając komentarze xD

  Trzemeszeńskie prawactwo jarające się wyklętymi vs pseudowyedukowani

  Jedni żyją cały czas nostalgią do IIRP i ideami państwa opartego na narodzie (archaizm)
  Drudzy chcą patrzeć w przyszłość i łykają propagandę IIIRP albo tęsknią za PRL.

 27. Osobiście od zawsze byłem patriotą. Fascynowało mnie poświęcenie bohaterów. Walczyłem również z chwałą dla zbrodniarzy wojennych. Na każde święto narodowe udostępniam informacje. Nawet na instagramie. Robię to po to, aby ludzie z mojego pokolenia pamiętali, że 11 listopada to Święto, a nie tylko dzień wolny od szkoły. W tych działaniach najważniejsza jest pamięć i nasz kraj. Czasem trzeba zapomnieć o podziałach politycznych, kulturowych czy religijnych. Przecież każdy z nas jest Polakiem. Kochajmy nasz kraj i wspólnie pracujmy i walczmy lepsze jutro, o dobrą i wspaniałą Polske. Spodziewam się fali krytyki po tym komentarzu. Mimo to nie zmienie swojego stanowiska. Pozdrawiam.

 28. Wspaniała inicjatywa. Jestem całym sercem z wami Trzemeszeńscy Patrioci 🙂 Mnie nie uczono w szkole o Żołnierzach Wyklętych, a moja drużyna harcerska była im. M.Fornalskiej 🙂 Nie przejmujcie się tym hejtowaniem i nagonką. Zawsze znajdzie się jakiś malkontent, taka to już przywara Polaka(niestety). Szkoda, że nie mogłam brać udziału w tej uroczystości. Ale przyjadę za rok 🙂 Działajcie i niech będzie was więcej i więcej. Pozdrawiam.

 29. jeszcze mnie taka rzecz zastanawia: stowarzyszenie zostało powołane całkiem niedawno (jeśli dobrze rozumiem), zdążyliście zdobyć zgodę na publiczną zbiórkę pieniędzy?

  • Monika C. wprawiła mnie od rana w świetny humor – w szkole uczono ją o Żołnierzach Wyklętych a jej drużyna nosiła imię M. Fornalskiej… :)))
   Pamięć i hołd dla tych, którzy na to naprawdę zasłużyli jest naszym obowiązkiem i tu nie ma dyskusji… Natomiast ta „inicjatywa” kilku dzieciaków ma dla mnie trochę nacjonalistyczno – kibolski wydźwięk i chyba władze zliczyły wtopę pozwalając na ich udział w oficjalnej uroczystości. Pozostał niesmak…

   • Wycofuję uwagę nt. Moniki C. – przepraszam (nie doczytałem uważnie jej tekstu).
    Cała reszta pozostaje bez zmian.

  • Nie musieliśmy zdążyć, część z nas należy również do stowarzyszenia Gnieźnieńscy Patrioci które taką zgodę na zbiórkę w całej Polsce miało, więc wszystko odbyło się w pełni legalnie

 30. krystian nam tu zdezerterował. Przekonał przekonanych. Dyskusje z nieprzekonanymi nazywasz chamską. A więc zabrakło mu inteligencji na przekonanie chamów. Łatwo się poddał. Widać za mało wie. Góra urodziła mysz!

  • Znam go , i dobrze wiem że gdybyście stanęli z nim do dyskusji oficjalnej na Facebooku albo twarzą w twarz na pewno byście nie byli takimi kozakami. Nie dziwię mu się że poszedł dyskusja z Ludźmi którzy boją się podpisać jest bez sensu, tak naprawdę nie ma nawet pewności czy jedna osoba nie występuje pod kilkoma nazwami, nic nie znaczycie 😉

 31. „Nacjonalistyczno kibolski wydźwięk” hehehe typowy bełkot z tvnu. Polecam włączyć myślenie, a wyłączyć te pudła przed którymi spędzacie całe dnie leniuszki 🙂

  • Polecać to możesz swojemu tyłkowi iść do WC , a swojej głowie możesz polecać wypełnić się jakąś wartościową substancją. Tak Ci radzę Sebastianie.

 32. To ja tobie w takim razie polecam się podpisać, wtedy możemy rozmawiać 🙂 Przeglądając artykuły na tej stronie, a co za tym idzie również komentarze zauważyłem, że jesteś w każdym temacie i wszystko krytykujesz, ehh smutne musisz mieć życie. Ty chyba już dawno wypełniłeś się jakąś mocniejsza substancją skoro namawiasz ludzi do rozmawiania ze swoim tyłkiem 😉 oj boli was ta organizacja

 33. Czytając co tu wypisuje część osób zadaję sobie pytanie dlaczego na ich fanpage 0 krytyki i prawie 400 polubień. Niestety mlodzi mają rację wasze wyzwiska i krytyka tutaj pod anonimami nic nie znaczą. Jeśli chcecie ich skrytykować obniżyć im poparcie ro nie róbcie tego pod anonimami najlepiej krytykujcie na fanpage, bo jak na razie tą dyskusję przegrywacie z kretesem, raz brakuje wam wiedzy dwa jesteście tchórzami bo umiecie tylko z anonimów podczas gdy młodzi nie boją się podpisać. Nic nie z działacie tutaj, jeśli chcecie im zbić poparcie coś udowodnić róbcie to oficjalnie. Bo taka krytyka do niczego nie prowadzi.

 34. Jestem pełen nadzieii, że stowarzyszenie „Trzemeszeńscy Patrioci” wyciągnie wnioski i w przyszłości 5 razy przemyśli swoje zamiary zanim podejmie konkretne działanie. Inicjatywa SUPER, lajkuje Wasz funpage, ale to hasło „Śmierć wrogom Ojczyzny” musicie przyznać KOMPLETNIE nietrafione, powołujecie się na historie tego hasła, ale niestety traktujecie tą historie „wybiórczo”. Liczę, że nastepnym razem bedziecie się odwoływać do mniej kontrowersyjnych postaci zwiazanych z polskim patriotyzmem, powołanie się na „Burego” było właśnie taką kontrowersją.

  Członkowie stowarzyszenia „Trzemeszenscy Patrioci” liczę na to, że przyznacie przed samym sobą, że przywoływanie haseł głoszonych przez człowieka oskarżonego o czyny noszące znamiona ludobójstwa jest co najmniej nie na miesjcu.

 35. Do wszystkich krytykujących idealnie odnosi się powiedzenie „Kozak na portalu, pi.da w realu”.
  Szacunek dla Stowarzyszenia!

 36. Oni podają tylko do informacji,że RÓWNIEŻ oddziały Burego używały takich symboli.Czy gdzieś jest napisane,że się z nim identyfikują?

  Gdyby ominęli tą informację wtedy można by ich oskarżać o wybiórczość.

  Jak można nie chcieć dyskusji biorąc w niej udział?

  Czy tu są ludzie myślący????!!!!!

 37. Drodzy oponenci wszyscy i każdy z osobna, internet ma to do siebie, że umożliwia bycie pozornie anonimowym. Trzeba to uszanować, jakie daje to możliwości niektórym widać wyżej.

  Każdego kto jest chętny podyskutować na tematy związane z okalającą nas rzeczywistością i historią serdecznie zapraszamy na spotkanie, które mamy zamiar zorganizować. Wtedy niestety trudno będzie o anonimowość. Jednym z założeń stowarzyszenia Trzemeszeńscy Patrioci jest stworzenie panelu dyskusyjnego na którym każdy będzie mógł swobodnie wyrazić swoje zdanie na dany temat, lub podzielić się swoją wiedzą. Informacje co do miejsca, dnia i godziny oraz tematu pierwszego spotkania będą podane wkrótce. Zapraszamy wszystkich adwersarzy, sceptyków oraz ludzi nam przychylnych – pomóżcie nam zrealizować ciekawą i pierwszą taką inicjatywę w Trzemesznie.

 38. Napiszę bardzo krótko, dlaczego NIKT NIE MUSI się tutaj podpisywać swoim imieniem, nazwiskiem, ani pseudonimem używanym podczas współpracy z SB – otóż dlatego, że takie są zasady tego portalu. Zgłaszając materiał do publikacji tutaj, trzemeszeńscy patrioci musieli liczyć się z tym, że nie wszystkich ich aktywność zachwyci. A założę się, że to oni wystąpili do redaktora Nowaczyka o publikację, a nie odwrotnie.

  Zaproszenie do polubienia profilu trzemeszeńskich patriotów dotarło i do mnie (nie polubię, nie moje klimaty) – i w pełni zgadzam się z założycielami profilu na fb – u Was dyskusja będzie przebiegać w pełni na waszych zasadach. Ale t24 to jest portal, gdzie Wy stawiacie warunki, tylko gdzie zainteresowani mają prawo wypowiadać się anonimowo (nawet bez przypisanego na stałe nicka). Próby ograniczania tego prawa („nie będę z Tobą rozmawiać, dopóki się nie podpiszesz”, „p*da w realu”, „tchórze”, itd, itp) to trochę jak próby wprowadzenia komunistycznej cenzury – a przecież porównań do komunistów na pewno nie życzyliby sobie patrioci.

  Mogliście zapłacić za artykuł sponsorowany, i zablokować możliwość komentowania, skoro absolutnie nie życzycie sobie przyjmować do wiadomości, że nie zachwyciliście tym wystąpieniem.

 39. Boże coś Polskę przez tak liczne wieki, otaczał tarczą potęgi i chwały. Przed Twe ołtarze zanosimy błaganie, przed takimi cudakami wybaw nas Panie!

 40. Owszem nikt nie musi, ale my też nie musieliśmy a jednak to zrobiliśmy dlaczego? Ponieważ my mamy odwagę i jesteśmy gotowi podjąć dyskusję z każdym i nawet na jego warunkach 😉 nikt z nas nie musi się chować bo się boi tak jak większość tu osób o ile to faktycznie jest kilka osób a nie 2-3 podpisujące się różnymi nickami. Przypominam też że nasz fanpage jest publiczny każdy ma prawo wypowiedzieć się co o nas sądzi bez konsekwencji (Co dziwne nikt się nie odważył nas skrytykować, co mnie dziwi biorąc pod uwagę krytykę). Po obchodach ludzie mieli też okazję z nami porozmawiać nikt nawet nie podszedł. Powyżej widzę obrażanie naszych członków, dlaczego nikt nie zrobi tego publicznie, jak oni mają rozmawiać z kimś o kim nic nie wiedzą. Twoje porównanie do komunizmu wykazało twój brak wiedzy na ten temat, czuję zresztą że odzywałeś się pod kilkoma nickami. A co do waszego prawa, uświadomię cię że nie macie pełnego prawa do anonimowości, otóż wielokrotnie byliśmy zniesławiani, co jest też naruszeniem prawa możemy teraz bez problemu iść z tym na policję, którzy namierzą wszystkich po IP, to nie są żarty bo rozmawiałem o tym ze znajomym policjantem. Uświadom sobie że nawet na T24 pod Anonimem nie można pisać wszystkiego.

  • „Ponieważ my mamy odwagę i jesteśmy gotowi podjąć dyskusję z każdym i nawet na jego warunkach”

   co za bełkot… to się zastanówcie czy dyskusja trwa dalej czy ją urywacie BO ANONIMOWI a Wy tacy ODWAŻNI bo napisaliście IMIONA (jakich wiele na tym świecie)

   dostaliscie słuszną krytyke za to hasło i przyjmicie to na klate a nie udawajcie głuchych bo ktos sie nie podpisal imieniem; albo bedziecie sie rozwijac, wyciagac wnioski z pochwał jak i uwag krytycznych (nawet anonimowych) – albo z gory dajcie info ze jestescie najmadrzejsi na swiecie, zabetonowani w swoich racjach i bawcie sie dalej

 41. Wszyscy jesteśmy Polakami. Czemu dzielisz więc nas na „my” i „wy”. Uzasadnij taki podział.
  Do reszty się nie odnoszę- bełkot bez sensu i grożenie paluszkiem :”oj! oj! Wy tam uważajcie, bo tu My jesteźwa”.

 42. Szanowny 3,14 takiego bełkotu jaki tutaj napisałeś dawno nie czytałem. Członkowie stowarzyszenia zapraszają do rozmowy, a kiedy rzucane są w ich stronę inwektywy, z którymi zupełnie się nie zgadzają, to proszą o ich powtórzenie prosto w twarz. Myślę, że wychodzą z założenia, słusznego moim zdaniem, iż można się nie zgadzać, ale nie obrażać! Ty zaś takie zachowanie nazywasz KOMUNISTYCZNĄ CENZURĄ. Poczytaj też o prawie do anonimowości w internecie i proszę zaprzestań wypowiadać się na tematy o których nie masz pojęcia.
  Mam też nadzieję, że przeprosisz za insynuowanie, iż prowadzona przez Stowarzyszenie zbiórka mogła być niezgodna sprawa (nie pisz mi proszę, że tylko pytałeś).

  • Nikogo nie obrażam, zatem i nikogo przepraszać nie będę. Członkowie stowarzyszenia czują się urażeni pytaniami padającymi podczas dyskusji, jednocześnie nie szczędząc pogardy każdemu, kto ośmiela się z nimi nie zgadzać. Jeżeli jednak uważasz, że TP zostali przez mnie znieważeni – Twój kolega powyżej wskazał drogę. Policja – jeśli przyjmą zgłoszenie, to ustalą IP – wytoczysz mi proces przed sądem cywilnym i zażądasz przeprosin.

   Przypomnę swoją wypowiedź: „jeszcze mnie taka rzecz zastanawia: stowarzyszenie zostało powołane całkiem niedawno (jeśli dobrze rozumiem), zdążyliście zdobyć zgodę na publiczną zbiórkę pieniędzy?”. Zadanie masz proste: wykaż, że to insynuacja.

   • @ 3,14

    Bardzo cieszy nas pana troska o aspekt prawny naszych działań, wierzymy, że w przyszłości będziemy mogli liczyć na jakieś porady z pańskiej strony. Informuję pana jednocześnie, że akcja jaką prowadziliśmy była ogólnopolską, a na tak ową zbiórkę nie jest wymagana zgoda – przynajmniej w wymiarze jakim ją realizowaliśmy.

    TP.

    • Macieju , czyżby przemawiał przez Ciebie szowinizm , skąd pewność że 3,14 odnosi się do mężczyzny ,uważasz że kobiety nie stać na mądre słowa ?

     • Wręcz przeciwnie X, nie posądzałbym kobiety o takie stawianie sprawy jak robi to 3,14. Choć intuicja może mnie zawieść. Kobiety to zbyt inteligentne, subtelne i złożone istoty, by „walić” takie komentarze 🙂

   • Szanowny 3,14 tak dla Twojej informacji żaden z członków tego stowarzyszenia nie jest moim kolegą, co więcej żadnego z nich nie znam wogólę.
    Wiem, że swoją wypowiedź napisałeś tak, aby nie można było znaleźć w niej insynuacji, jednak wiem też jaki jest cel tego typu pytań.
    Życzę Tobie miłego wieczoru obiecując jednocześnie, iż jest to ostatni mój wpis w tej dyskusji, której to poziom niestety jest żenujący ze wszystkich stron.

 43. Jako osoba uprawniona przez Stowarzyszenie Trzemeszeńscy Patrioci, chciałbym odciąć się od wpisów straszących policją kogokolwiek i podkreślić – nikt z nas nie wpisywał tego komentarza, jesteśmy dalecy od prowadzenia dyskusji na takim poziomie i w taki sposób.

  Naszym wspólnym i ostatecznym stanowiskiem jest mój ostatni wpis, który znajdziecie wyżej dodając tylko, że nikt z nas nie uzurpuje sobie prawa do patentu na rację, a wszelką konstruktywną krytykę, jak i uwagi przyjmujemy z pokorą oraz otwartością – jeśli spełniają one podstawowe kryteria kultury w dyskusji i mają charakter merytoryczny.

  TP.

  • Może mój wpis będzie mało merytoryczny – zaznaczam na początku moich wypocin. Chcę jednak nieodparcie wyrazić również swoją opinię. Byłam na obchodach razem z Wami ( myślę tu o Trzemeszeńskich Patriotach)- Wasza postawa napawa mnie dumą. Macie z pewnością większą ode mnie wiedzę historyczną, co także godne pochwały. Nie rozumiem jednak taaakiego nadymania się w tych komentarzach. Po co zaraz wypominać komuś jego poziom intelektualny,mówić o patologii, po co??? Czy to nas pojedna i w efekcie zsolidaryzuje??. Cnota krytyki się nie boi i obroni się sama. Pozdrawiam i z życzliwości życzę większego dystansu do samych siebie.

   • To że ktoś broni swoich racji, to znaczy że się nadyma?! Dość pokrętna logika. Ktoś tu chyba sam mógłby się mniej nadymać.

    • Oto obraz Trzemeszeńskich Patriotów. Dziewczyna zamieściła całkiem przyjazny wpis, identyfikuje się z Wami, była z Wami na cmentarzu. Widać ma podobne poglądy. I co? Odważyła się zwrócić uwagę na pewien aspekt, ot taki drobiażdżek. Zaraz dostała po nosie. Bo nie można się z Wami zgadzać w 90%. Albo sie zgadzasz w 100% albo jesteś przeciw nam. I to jest właśnie to nadymanie, ten brak szacunku do odmiennego zdania. Niestety ale przypomina mi to czasy jedynie słusznej ideologii. Przemyślcie to.

     • Panie „nieprawdziwypolaku” proszę jeszcze raz przejrzeć moje komentarze, począwszy od tego z dnia 3 marca godziny 16:35, te komentarze oznaczone podpisem Maciej – TP są stanowiskiem Stowarzyszenia, inne nie. Proszę za inne nie obarczać nas odpowiedzialnością, jeśli spokojnie przeczyta Pan nasze stanowisko, trudno będzie panu wyciągnąć wnioski jakie zawarł Pan w swoim wpisie.

      Proszę pamiętać, że są również inni użytkownicy na tym forum – my odpowiadamy tylko za siebie.

      Pani Asi bardzo dziękujemy za te słowa, oraz za obecność na obchodach, z krytyką i uwagami jest tak jak napisałem wcześniej.

 44. czytam tę dyskusję i czytam i coraz bardziej przypomina mi to „Dzień Świra”, moja prawda jest mojsza i jedyna, trochę więcej dystansu wszystkim tu się przyda

 45. Jak zwykle w Trzemesznie, do pouczania, zwracania uwagi – jest masa chętnych. nieprawdziwypolak jako jeden z licznych kreuje się na autorytet który skrytykuje i doradzi.

 46. Ulica 22 stycznia do zmiany natychmiastowej!. Jak się pan dowie co się zdarzyło tego dnia 1945r., to na pewno wystąpi pan z patriotycznym wnioskiem o wycięcie tej nazwy w pień. Że też pana prawdziwie patriotyczn

 47. Żołnierze Wyklęci była to garstka niepogodzonych z nową rzeczywistością frustratów, którzy czekali na III wojnę światową i nie przyjmowali do wiadomości, że Polacy cieszyli się z zakończenia wojny, ludobójstwa, na które byli skazani przez hitlerowców, pragnęli odbudować swój zrujnowany kraj, pracować, kochać się, zakładać rodziny, mieć dzieci.
  Wyklęci nie chcieli granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, sprzeciwiali się reformie rolnej, nacjonalizacji przemysłu, normalizacji stosunków międzynarodowych. Chcieli Polski dla Polaków, ale tylko tych, których sami uznaliby za godnych tego miana. NSZ dążyły wręcz do utworzenia Katolickiego Państwa Narodu Polskiego, w którym realizowaliby skrajnie prawicowy, faszystowski program.Wbrew ideowym założeniom, zabili zaledwie 1 tys. radzieckich żołnierzy i aż 30 tysięcy swoich rodaków, w tym chłopów, którzy brali ziemię z reformy rolnej i milicjantów. Ale też wiele kobiet, dzieci, starców. Rabowali, palili, gwałcili. Ostatni z wyklętych, Józef Franczak ps. „Lalek”, zginął 21 października 1963 r. Z kim i o co samotnie walczył przez 18 lat po wojnie, pozostanie na zawsze jego tajemnicą. Niepojętą dla normalnie myślących.

  • Mieli wybór – poddać się czyli strzał w łeb lub powieszenie ( wcześniej tortury przy których Oświęcim to była igraszka ) albo zginąć w walce. Co do ilości zabitych cywili – to mógłby Pan źródło danych podać.

   Czy gen. Emil Fieldorf lub Piotr Woźniak także byli niepogodzonymi frustratami dla Pana ? Czytał Pan Zaplutego karła reakcji ? Byli to Polacy, którzy chcieli normalnie żyć, ale nowa władza im nie dała – żyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj