Strona główna Kultura Uczczono pamięć uczestników wojny bolszewickiej

Uczczono pamięć uczestników wojny bolszewickiej

5255
7

100. rocznica Bitwy Warszawskiej była okazją do przypomnienia udziału w wojnie bolszewickiej żołnierzy pochodzących z ziemi trzemeszeńskiej.

W samo południe na skwerze Hipolita Cegielskiego zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zuchy i harcerze. Burmistrz Krzysztof Dereziński odczytał Apel Poległych, a dr Andrzej Leśniewski wygłosił referat pt. „Toczono boje z bolszewikami dwa lata”.

Przygotowano też wystawę „Trzemesznianie w wojnie polsko – bolszewickiej 1920r”. Zaprezentowano na niej sylwetki pochodzących z naszych stron żołnierzy wojny z 1920 roku. Pod każdą z tablic złożono biało – czerwone znicze.

W trakcie uroczystości głos zabrała Marianna Matacz, córka Franciszka Saja – jednego z upamiętnionych żołnierzy. Podziękowała organizatorom za zorganizowanie uroczystości oraz wystawy.

Obchody zakończyło odśpiewanie hymnu państwowego.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

7 KOMENTARZE

  • bo to chyba bardzo nierozsądne, wręcz kompletnie dezorganizacyjne co świadczy że organizuje się tak ważną dla Nas rocznicę , wybieranie w samo południe gdzie w tym samym czasie nasza parafia ma też uroczystośc odpustową. p. Dereziński i p .Nitka czy wy myślicie ? czy nie brakuje zdrowego rozsądku ?żal na to patrzeć jak to wszystko wygląda, byle tylko…..

 1. Byłam, wysłuchałam. Energetycznie wybrzmiał Apel poległych odczytany przez p. burmistrza Derezińskiego, ciekawie i treściwie o wojnie polsko-bolszewickiej powiedział p. dr Leśniewski, wszystkie zwrotki hymnu intonował p. Nowaczyk. Wzruszające wydarzenie.

  • Jak p. Burmistrz wybrzmiewa zawsze jest „energetycznie” .Tylko jedno małe pytanie ta impreza to dla kogo ? Dla siebie ? Może trzeba było zadbać o odpowiednie zaproszenia , gości, mieszkańców i w odpowiednim czasie a nie 1 dzień przed uroczystością ukazuje się zaproszenie o tym wydarzeniu. A tak , wyszło jak widać na załączonych obrazkach. Po prostu słabo i nie jest to złośliwość tylko realna ocena.

   • „Oscarze” było dumnie i godnie. Po raz pierwszy w naszej lokalnej rzeczywistości wybrzmiała reprezentatywna lista imion i nazwisk bohaterskich uczestników wojny polsko-bolszewickiej urodzonych bądź mieszkających na Ziemi Trzemeszeńskiej! (Obecni wiedzieli o wydarzeniu, a chociaż nieliczne, dosyć wcześnie rozesłano zaproszenia, zamieszczono plakaty na słupach ogłoszeń i newsy w mediach społecznościowych.) Przybyli UCZCILI PAMIĘĆ BOHATERÓW bo tak chcieli.
    Ja obiecuję upamiętnienie kontynuować i cyklicznie publikować biogramy patriotów. Stworzyć listę pochodzących z Tej ziemi uczestników wojny z bolszewikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj