Strona główna Kultura Uczczono gimnazjalistów z 1863r.

Uczczono gimnazjalistów z 1863r.

1871
1

Wczoraj odbyły się uroczystości upamietniające 160. rocznicę wymarszu trzemeszeńskich gimnazjalistów do powstania styczniowego. 28 lutego 1863 r. około 60 uczniów przekroczyło granicę zaborów, aby wesprzeć tamtejszych powstańców. 11 z nich poległo w bitwie pod Mieczownicą, wielu odniosło rany.

Obchody rozpoczęły się szkolnej auli, gdzie po oficjalnych przemówieniach i referatach uczniowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym tamte wydarzenia. Wiązanki złożono też przy grobie Jana Zimmermanna oraz przy Mauzoleum Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu.

W uroczystościach oprócz dyrekcji, uczniów i nauczycieli uczestniczyli m.in. Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł, starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński, wiceburmistrz Dariusz Jankowski i przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka.

W ramach obchodów zorganizowano dla uczniów grę terenową nawiązującą swą tematyką do historii szkoły i miasta.

1 KOMENTARZ

  1. A Krzysiek nie doyatł? Mial tyle lat do powrotu. Tak jak wyszedł w 1863 tak do tej pory nie wrócił? Mimo wszystko to dobry znak może nie dotrze na wyborów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj