Strona główna Kultura Uczcili pamięć poległych

Uczcili pamięć poległych

1769
2

Bohaterów, którzy zginęli za Ojczyznę, pamiętamy nie tylko przy okazji świąt państwowych. Ich pamięć czcimy przy każdej nadarzającej się okazji – wspominamy ich na zbiórkach, czy grach. Także Hufiec ZHP Trzemeszno nosi imię Powstańców Wielkopolskich 1918/1919.

Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, wczoraj o godzinie 12 delegacje harcerzy i przedstawicieli Gminy oraz Gminnego Komitetu Pamięci Walk i Męczeństwa spotkali się na Cmentarzu w Kruchowie, zbiorowej mogile w Kociniu, przy pomniku w Niewolnie oraz na Cmentarzu Parafialnym w Trzemesznie, by poprzez złożenie zniczy na grobach i chwilę zadumy upamiętnić pamięć tych, którzy zginęli. Za naszą Ojczyznę. Za naszą wolność. Za naszą przyszłość.

W Trzemesznie warty na grobach ofiar II wojny światowej, poległych Powstańców Wielkopolskich i zmarłych harcerzy i harcerek zaciągnęli harcerze z 8 DH ,,Odkrywcy” oraz 10 WDH ,,Polanie”.

Równolegle znicze zapalono na Cmentarzu w Kruchowie przy mogile zamordowanych 5 października 1939 roku. Byli tam harcerze z 2 DH im. Mikołaja Kopernika. Mimo upływu lat, wciąż pamiętamy o naszych Bohaterach!

ZHP Trzemeszno

2 KOMENTARZE

  1. Każdy uczeń jak co roku powinien zapalić znicz nawet mały na naszym cmentarzu, jak to zwykle robiły szkoły i przedszkola. Pusto i smutno przy tych kamiennych grobach opuszczonych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj